Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Biovejce: Drahá, ale bez chemie

  11:00
Takzvané biopotraviny se v Česku ještě moc nerozšířily. Jsou relativně drahé, a jak ukazují průzkumy, Češi si raději koupí prošlé potraviny, jen když budou levné. Takže například biovejce jsou vcelku raritou; jedna z mála farem, která je produkuje, funguje druhým rokem nedaleko Prahy, ve vesnici Zvole.
Neplatíte jen za pohodu slepic, ale i za podíl ruční práce a drahé biokrmivo, říká farmář.

Neplatíte jen za pohodu slepic, ale i za podíl ruční práce a drahé biokrmivo, říká farmář. | foto: David PortMF DNES

Denně jde odtamtud hlavně do pražských obchodů asi 200 vajíček, ale majitelé se chystají chov podstatně rozšířit. Situaci jim nyní zkomplikovala hrozba ptačí chřipky, která je donutila ukrýt celý chov pod střechu.

"Přál bych si, aby to trvalo co nejkratší dobu, ale farmaceutické firmy potřebují prodat hodně léků a vakcín, takže tomu moc nevěřím," říká šéf farmy Abatis Jiří Kotal.

* Jak to na farmě vypadá, když zrovna neřádí ptačí chřipka? Je to slepičí ráj?
Jestli přímo ráj, to nevím, ale s klecovým chovem pod umělým osvětlením a s umělou výživou se to srovnat nedá. Myslím, že slepice musí být spokojené.

U haly s kurníkem a hřady mají obrovský výběh, asi 500 metrů čtverečních, s keříky, stromky, prostě přirozené prostředí, aby se mohly volně pohybovat a třeba schovat před dravci.

Každý den se jim vozí tráva z našich luk, v ní se napasou dosyta, můžou hledat brouky, žížaly. Jednou za čas se stádo přemístí, výběh se přeorá, kurník vydezinfikuje, naseje se nová tráva a může přijít nové stádo. Jen na okraj - jsou v něm i kohouti, vždy asi jeden na deset slepic; prostě co nejpřirozenější podmínky.

* Za tuhle pohodu pro zvířata ale zákazník platí, a ne málo. Biovejce je minimálně třikrát dražší než obyčejné...
Neplatíte jen za pohodu slepic, ale taky za obrovský podíl ruční práce a hlavně za to, že nikde nenajdete ani stopu chemie - a biokrmivo je minimálně dvakrát či třikrát dražší než obyčejné.

Co se ceny vajec týče, momentálně stojí to nejmenší necelých sedm korun s daní plus marže obchodníka (může být i 30 procent -pozn. red.), takže něco kolem devíti korun. Počítám, že v létě budou i o dvě koruny levnější: vejce je sezonní produkt a v zimě slepice tolik nenesou.

* Ríkáte, že biokrmivo je nejdražší. Proč?
Nikde při jeho výrobě nesmí být použita chemie, jinak by farma nezískala ekologický certifikát. Nejenže tedy slepice krmíme pšenicí, pohankou, hrachem, samozřejmě z našich polí a luk, ale na jejich hnojení musíme použít jen hnůj od krav, které byly zase krmeny jen biokrmivem, žádnými granuláty.

Pokud potřebujeme koupit hnůj jinde, musíme jej půl roku nechat ležet na hromadě, aby se z něj případné chemikálie uvolnily. Jediná výjimka, platná do příštího roku, je, že můžeme používat až patnáct procent konvenčního krmiva; my dáváme jen pět až osm procent, totiž to, co neumíme - třeba sóju.

Snažíme se ji ale nahradit naší pohankou. Takové krmení se nedá nikde koupit, vše musíme dělat sami, na což zase potřebujeme lidi.

* Ale mechanizaci určitě máte...
Jen třídičku vajec, tu nám nařídila Evropská unie; ale i do ní se vejce musí z košíku vložit ručně. Ručně se vejce také sbírají, v létě i čtyřikrát denně, pak se stejně tak balí, milion na stroj nemáme. Lidé si to neuvědomují, vidí jen, že vejce stojí deset korun. Samozřejmě, že ve velkochovu takové náklady nejsou.

* Vraťme se k té "unijní" třídičce.
Když jsme loni začínali, chtěli jsme dodávat i do obchodů. Takže jsme splnili hygienické a veterinární předpisy pro takzvaný regionální prodej. A od ledna 2006 přišlo nařízení EU, že musíme splňovat i normy evropské, jinak se můžeme vrátit pouze k prodeji na farmě, tedy ze dvora.

Evropské předpisy vyžadují i třídírnu vajec, chladicí auto, super zázemí pro lidi... Takže jsme vše splnili, i když je to jen pustá teorie: do Unie nic vyvážet nebudeme, protože na to nemáme kapacitu. Třídírna stála sto tisíc, auto téměř tři sta tisíc korun, což se bohužel teď promítlo i do ceny vajec.

* Co znamená, že nemáte dostatečnou kapacitu? Kolik vajíček denně vaše slepice snesou?
Dosud jsme měli 350 slepic, ty snesou asi 200 vajec. Berou je od nás tři čtyři větší krámky a pět šest malých soukromníků. Plánovat se ale úplně přesně nedá, nejsme fabrika: slepice snáší zhruba obden, ale nedá se k tomu nijak nutit, prostě až snese, tak snese.

* Plánujete rozšíření chovu?
Naplánováno jsme to měli krásně, ale škrt přes rozpočet nám udělala ptačí chřipka. Chtěli jsme mít kolem 2000 slepic, tedy asi 1600 až 1800 vajec denně. Teď musíme trochu zpomalit.

* Vlna opatření kvůli ptačí chřipce vás asi omezila...
No, nás ani moc ne, spíš ty slepice. Všechny se musely okroužkovat a dát pod střechu do haly, aby se zamezilo možnému kontaktu s divokými ptáky i jejich trusem. Měsíc jim trvalo, než si zvykly, že budou zavřené, a začaly zase pravidelně snášet.

V hale mají podestýlku ze slámy, hrabou tam, mají hřady, kurník, vše jako dřív. Každý, kdo k nim jde buď sbírat vejce, nebo dávat krmení a vodu, si musí ve vápně dezinfikovat nohy. Haly jsou dostatečně velké: podle norem by tam mohlo být 1080 slepic, my jich tam máme 400.

* Poznám jako zákazník rozdíl mezi vejcem od vás a tím z drůbežárny? Jsou vaše třeba větší?
To ne, jsou stejná jako jiná. Popravdě, nikdy jsme nezkoumali, jaký je rozdíl mezi našimi vejci a těmi z velkochovu; tam možná budou žlutější, protože se slepice dokrmují karotenem. Ale chemický rozbor by určitě rozdíl ukázal.

* Možná by ale ukázal i to, co nedávno v Německu. Biovejce tam obsahovala kvůli kontaminaci půdy, v níž se slepice hrabou, mnohem více rakovinotvorných dioxinů než ta z drůbežáren...
Tak pozor, u nás se dioxiny testují také - loni jsme poprvé dávali na rozbor šest vajec. Zatím bylo všechno naprosto v pořádku. A čtyřikrát ročně berou veterinární hygienici vzorky trusu na rozbor kvůli salmonelám a jiným bakteriím. Jsme stále pod kontrolou.

* V Polsku i v Rakousku se objevilo mnoho případů, kdy trhovci prodávali obyčejná vejce v zelených krabičkách s nápisem Bio. Může se to stát i v Česku?
Pokud je na obale pouhý nápis biovejce, je to málo. Musí tam být také loga ekologického zemědělství. Pokud by někdo zfalšoval i tato loga, šlo by o podvod a příslušné orgány by si na něj došláply. Na každou bioprodukci je nutné získat tenhle certifikát.

* Je to hodně složité?
Když prokážete kontrolorům, že všechno děláte v souladu s pravidly, tak to tak těžké není, složitější je dostat vejce na trh. Musíte mít ale člověka, který se stará o rozpočty na krmení, o veškerou administrativu.

Já mám mladého kolegu, absolventa vysoké školy, který odvádí spoustu práce; jsou to štosy dokumentů. Pravda je, že drobní farmáři na to nemají lidi, čas, chuť ani náladu. A papírování je stejné, ať máte jednu slepici nebo sto tisíc.

Autoři: ,

Zbrojení i Trump mohou jako steroidy nakopnout hospodářství EU, říká ekonom

Nejčtenější

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Padl Eurojackpot. Sázející trefil všechna čísla, vyhrál miliardy

V Eurojackopotu padla jedna z nejvyšších výher v historii. V úterním losování sázející uhodl sedm čísel a bohatší bude o v přepočtu téměř tři miliardy korun.

Lidé se v Lidlu poprali kvůli zlevněným slunečníkům, konflikt zklidnila až policie

Potyčkou mezi zákazníky vyvrcholil boj o zlevněné zboží v Lidlu v pražských Štěrboholích na začátku tohoto týdne. Na místo musela dorazit policie, situaci mezitím řešila i ostraha obchodu. Lidl...

Koho zajímá osm centů. Jak moc nová cla poškodí výrobu aut v USA

Trumpova nová 25procentní cla na dovoz aut do USA mohou zcela rozvrátit tamní automobilový průmysl a zvýšit ceny prodávaných aut o tisíce dolarů. Jejich součástky totiž od surového kovu až po ten...

Ceny potravin se zbláznily. K bojkotu řetězců se uchýlili i švédští zákazníci

Poté, co v únoru ve Švédsku ceny potravin zlomily rekord za poslední dva roky, se tisíce lidí po celé zemi rozhodly konat. Od minulého pondělí zákazníci na sedm dní bojkotovali největší supermarkety...

Jako tři fotbalová hřiště. Skleník na Moravě zásobuje Česko bylinkami

Bazalka, máta nebo koriandr. Bylinky ze skleníku na Znojemsku putují do celého Česka. Jeho linkami projde ročně až šest milionů květináčů. Bylinka vám při správné péči vydrží týdny, i když ji...

1. dubna 2025  11:16

Američané v předvečer nových cel vyčkávají. Utrácení omezili i ti bohatí

Obavy z rostoucích nákladů vedly mnohé americké spotřebitele k tomu, že odložili výdaje, dokud nezjistí, jak přesně se jich nová Trumpova cla dotknou. Domácnosti a podniky se připravují na vlnu...

1. dubna 2025  11:01

RegioJet v Praze nasadil nové vlaky, začala také jezdit linka S61 do Úval

Dopravce RegioJet dnes nasadil sedm nových elektrických vlaků polského výrobce PESA na stávající linku S49 spojující Roztoky u Prahy, Libeň a Hostivař a novou linku S61 z pražského hlavního nádraží...

1. dubna 2025

Po dálnici z Karlových Varů do Prahy se bude jezdit v roce 2028, tvrdí šéf ŘSD

Dálniční spojení Karlových Varů s hlavním městem začne v celé své délce fungovat na konci roku 2028. V podcastu to uvedl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. V současné...

1. dubna 2025  10:27,  aktualizováno  10:36

Kopaničáři ze Slovenska dobývají svět kosmetiky. Pomocí bylin i vědeckých poznatků

Advertorial

Z touhy po přírodních řešeních se zrodila slovenská rodinná firma Panakeia, která dnes zásobuje desetitisíce zákazníků originální kosmetikou na přírodní bázi. Za úspěchem firmy stojí i práce syna...

1. dubna 2025  10:34

Od dubna se mění termín výplat penzí, milion důchodců dostane peníze jindy

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) mění od dubna termíny výplaty starobních, invalidních a pozůstalostních penzí dvěma pětinám důchodců a důchodkyň. Týká se to celkem 1,17 milionu lidí....

1. dubna 2025  6:35

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Prodloužené volno o Velikonocích láká. Zvedlo poptávku po letenkách

Ačkoli cena letenek během státních svátků vzrůstá, řada Čechů si ji ani přes vyšší cenu nechce odepřít. Letos dokonce zájem o velikonoční lety vzrostl až o třetinu v závislosti na konkrétních datech....

1. dubna 2025

Desetitisícům vlastníků fotovoltaiky hrozí pokuty. Potřebují nový kód

Premium

Desítkám tisíc majitelů malých solárních elektráren v Česku hrozí od začátku prázdnin pokuty za neoprávněné dodávky do sítě. Do konce června musí domácí fotovoltaiky upravit smlouvu se svým...

1. dubna 2025

Los Angeles může přijít o své palmy. Nechtějí je hasiči ani developeři

Štíhlým vysokým palmám, synonymu města Los Angeles a jeho Hollywoodu, hrozí zánik. Někteří je viní z toho, že výrazně přispěly k šíření nedávných ničivých požárů ve městě, podle jiných palmy neplní...

31. března 2025

Vývozu vajec do USA brání hygienické normy. Trus a peří na skořápkách by neprošly

Ceny vajec v USA během posledních týdnů nadále trhají rekordy. Americké ministerstvo zemědělství již dříve požádalo Evropu o pomoc, jenže se momentálně blíží Velikonoce, během nichž je poptávka...

31. března 2025

Ryanair si stěžoval na letištní poplatky. Nejsou diskriminační, zamítl úřad

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zamítl žádost letecké společnosti Ryanair o přezkoumání letištního ceníku Letiště Václava Havla v Praze. Firma si stěžovala na příliš vysoké zvýšení...

31. března 2025  16:52

Americká cla jsou na spadnutí. Evropě pomohou k nezávislosti, míní šéfka ECB

Evropa by měla v reakci na celní politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa převzít větší kontrolu nad svým osudem a stát se nezávislejší. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí France Inter to řekla...

31. března 2025  15:34