Bitcoin opět útočí na rekord (Ilustrační foto)

Bitcoin opět útočí na rekord (Ilustrační foto) | foto: bitcoin.org/Eivind Nag

Bitcoin se po stagnaci vrací k rekordu. Investují do něj čím dál víc i Češi

  • 34
Hodnota kryptoměny bitcoin se opět dostává na dohled hranice tisíce dolarů. Tedy výšin, kde se naposledy ocitla při horečce na přelomu let 2013 a 2014, po níž ale následovala série afér a pád hodnoty bitcoinu. Za poslední rok se ovšem cena alternativní měny opět více než zdvojnásobila.

Jak ukazuje historický graf indexu CoinDesk BPI (který zahrnuje data ze tří bitcoinových burz), aktuální cena okolo 975 dolarů za bitcoin je velmi těsně pod maximem indexu ve výši 979 dolarů zaznamenaného 25. listopadu 2013.

Následné aféry, krádeže a krachy burz ale srazily na dva roky cenu do pásma mezi 250 a 500 dolary za bitcoin. Letos se ale hodnota bitcoinu začala vracet zpět do dob svého vrcholu. Za poslední rok je na více než dvojnásobku, za poslední kvartál připsala polovinu a za poslední měsíc stále velmi pěkných 30 procent.

Vývoj ceny Bitcoinu (2010 - 2016)

Podle bitcoinového podnikatele Romana Valihracha podobným tempem jako cena kryptoměny - tedy na dvojnásobek za poslední rok - roste i zájem Čechů o ni. Valihrach to vidí na objemech zobchodovaných z českých účtů na jím provozované on-line burze CoinMate.

Stejně jako většina odborníků zamýšlejících se nad současným opětovným růstem bitcoinu nevidí Valihrach pro pohyb jeden konkrétní spouštěč, jako tomu bylo zpravidla u prudkých změn této nezávislé měny v minulosti.

„Podle mě se po otřesech postupně hodnota vrací tam, kde by měla být, tedy kolem tisíce dolarů. Nejspíš teď vystoupá o něco výš a potom přijde korekce,“ předpokládá Valihrach.

Krádeže a krachy burz

Za úplné historické maximum je považována transakční hodnota 1216,73 dolarů za bitcoin, kterou zaznamenala japonská burza Mt.Gox 17. listopadu 2013.

Toto období a hlavně tato japonská burza jsou ale zároveň příčinami následného pádu. S rostoucí cenou totiž začala kryptoměna přitahovat i zloděje, kteří začali napadat a vysávat jak jednotlivé elektronické peněženky, tak i celé burzy. Největším otřesem potom byl právě pád největší a nejžhavější z nich.

Při bankrotu Mt.Gox z února 2014 jejím zákazníkům „zmizely“ bitcoiny za 390 milionů dolarů (více zde). Následkem toho byl velký otřes důvěry v tuto alternativní měnu a pád hodnoty bitcoinu přibližně na polovinu.

I když se zabezpečení jednotlivých burz mezitím zlepšilo, ke krádežím stále dochází. Letos v květnu zavřela na čas burza GateCoin potom, co se z ní ztratily bitcoiny za 2 miliony dolarů.

Dokonce 72 milionů dolarů v bitcoinech potom v srpnu ukradli hackeři z hongkongské burzy Bitfinex (psali jsme zde).

O jakési větší „dospělosti“ bitcoinu svědčí i to, že se značně uklidnila výrazná krátkodobá volatilita, která provázela jeho předchozí růst - tehdy skákala hodnota klidně i o desítky procent denně, což se dnes už tolik neděje.

Jedním z důvodů pro poptávku je dle komentátorů i obava z nejistoty ve světě (reprezentované politickými změnami jako bylo zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem či brexit) a tím zvýšená nedůvěra k tradičním institucím.

Ta se ale zpravidla projevuje tím, že klesají akciové trhy a roste cena zlata. To se ale nyní neděje. A přesto roste cena bitcoinu.

„Myslím si, že se v tom projevuje i nedůvěra k bankovnímu systému, která je posilována tím, že se lidé stále dočítají o pokutách a problémech velkých bank,“ říká Valihrach s odkazem například na na podzim eskalující problémy DeutscheBank (psali jsme zde).

Výše popsaný růst je samozřejmě z pohledu drobného investora atraktivní. Vezmeme-li potom v potaz, že člověk, který dodnes drží bitcoiny koupené v prosinci 2012, zhodnotil svůj vklad přibližně sedmdesátkrát, těžko budeme hledat výnosnější aktivum.

Co je Bitcoin?

Platforma pro on-line platby bez centrální autority

Bitcoinové transakce čekají na ověření peer-to-peer sítě. Pokud by někdo chtěl...

Více si přečtěte v našem podrobném článku o platformě Bitcoin.

Zároveň je třeba ale zvážit všechny vlastnosti bitcoinu. Analytik a spolumajitel investičního fondu Quant Aleš Michl proto upozorňuje, že z pohledu investora bitcoin třeba za akciemi stále v mnohém zaostává.

„Je pravda, že volatilita klesá. Oproti akciím ale bitcoinu schází dividenda a stále jsou tu problémy s bezpečností burz,“ říká Michl s tím, že bitcoin už ale snese z investičního hlediska srovnání se zlatem. „To se taky hodně hýbe a nevyplácí dividendy ani rentu,“ dodává.

Před rizikovostí bitcoinu varuje i sám Valihrach. I když podle něj je kryptoměna vhodná v podstatě pro každého, nezkušeným investorům by kvůli možnému riziku poradil nevsázet na bitcoin více než deset procent úspor určených k investování.

Bude bitcoiny přijímat i AirBnB?

Bitcoin by mohl podle Michla postoupit do vyšší ligy především, pokud by se stal prostředkem směny. Tedy kdyby lidé chtěli třeba výplatu místo peněz v bitcoinech.

„V historii se platilo mušlemi, kousky plátna, klacíky, kožešinou, tak proč ne třeba jednou v bitcoinech,“ zamýšlí se ekonom Michl a dodává, že to toho je ale ještě daleko. „Bitcoin je už vhodný jako platidlo pro elektronické nákupy, i pro spekulace. Zatím si ale nedokážu představit, ze by třeba americké banky přijímaly něco jiného než dolar,“ dodává.

Předchozí prudký růst největší kryptoměny na přelomu let 2013 a 2014 přitom doprovázel i fenomén nárůstu počtu obchodníků, kteří bitcoin přijímají. To už se dnes ale tolik neděje. Své o tom opět ví Valihrach, jehož prvním bitcoinovým projektem je společnost BitcoinPay, která provozuje bitcoinovou platební bránu pro obchodníky. Tam není trend poptávky zdaleka takový jako u lidí, kteří si pro sebe chtějí vyměnit bitcoiny.

Jak ale upozornil server TechCrunch jeden další velký příjemce bitcoinů je možná na cestě - služba AirBnB, která dnes nabízí v soukromí dohromady víc lůžek než největší světové hotelové řetězce.

Její šéf a zakladatel Brian Chesky se totiž přes Twitter zeptal, jakou změnu by uživatelé ocenili v nadcházejícím roce. A přijímání bitcoinů se podle něj umístilo nečekaně vysoko - uživatelé ho podle Cheskyho poptávají víc než věrnostní programy.

26.prosince 2016 v 16:36, příspěvek archivován: 29.prosince 2016 v 11:37

@jamesldamico @desantis I'm surprised by how popular this is in this thread (has overtaken loyalty program)