Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Blahobyt vystřídala nejistota. Rocco Forte přesto otevře luxusní hotel

  3:04aktualizováno  3:04
Majitel sítě luxusních hotelů Rocco Forte otevře v polovině května v Praze na Malé Straně v pořadí dvanáctý hotel svého řetězce. Kvůli krizi očekává těžký rozjezd.

Podle britského hoteliéra Rocca Forte není nejlepší doba na otvírání nového hotelu. | foto: Profimedia.cz

V hotelu The Augustine, který Rocco Forte umístil do budovy bývalého kláštera, přijde noc se snídaní na 320 až čtyři tisíce eur, což jsou ceny, které si v Praze, především za výhled na město, mohou účtovat jen pětihvězdičkové hotely Four Seasons či Kempinski.

"Pražský trh je teď velmi obtížný, není nejlepší doba otvírat nový hotel," připouští čtyřiašedesátiletý britský šlechtic, který ve své věkové skupině pravidelně reprezentuje Británii na mistrovství světa v triatlonu. Vlastní katolické noviny Catholic Herald.

Rodinný hotelový řetězec buduje podruhé, ten první byla rodina nucena prodat konkurenci. Skupina Rocco Forte Collection letos očekává obrat 200 milionů liber, tedy o 14 procent více než loni.

Co vás vedlo k tomu, postavit hotel v klášteře? Máte nějaký osobní vztah k augustiniánskému řádu?
Nebyl jsem to já, kdo z kláštera postavil hotel, ale developerská firma Waldeck Capital. Mniši dostali klášter v restituci ve velmi špatném stavu, pronájem opraveného komplexu je pro ně dobré řešení. Zbylo jich tu už jen pět a část starého kláštera jim zůstala. Snažíme se s mnichy spolupracovat. Hotel má vlastní vchod do kostela svatého Tomáše, hosté si mohou zajít na mši v angličtině či španělštině či ke zpovědi. Vchod je praktický pro svatby.

Co říkáte pražskému hotelovému trhu – byl jste se podívat u konkurence?
Bydlím ve Four Seasons, protože Augustine se ještě dodělává. Také jsem navštívil Mandarin Oriental. Pražský trh je teď velmi obtížný, není nejlepší doba otvírat nové hotely. Jejich obsazenost v loňském roce poklesla a na trhu je nová nabídka ubytování. To je typické pro období boomu – začne vznikat spousta nových staveb a všechny se následně otvírají v době krize.

Co budete dělat, abyste přežili rozjezd?
Náš hotel tu není jen na rok či dva, je to dlouhodobý projekt. Objel jsem mnoho měst a setkal se s novináři a cestovními kancelářemi, snažím se pražský hotel a také v létě otvíraný hotel na Sicílii propagovat.

Britský hoteliér Rocco Forte.

Hotel otvírá v polovině května. Kolik už máte rezervací?
Poměrně dost v příštích třech měsících, jsou to různé podnikatelské skupiny. V době krize se mění způsob rezervace – zatímco dříve si klienti rezervovali hotel dva tři měsíce dopředu, teď jsou to dva týdny. Vkrádá se nejistota, která ovlivňuje každého v jeho činnosti. I hotel Augustine už měl být otevřený loni v říjnu.

Jak doléhá ekonomická krize na vaše hotely?
Za měsíce prosinec, leden a únor byly příjmy ve srovnání s předchozím rokem o pětinu nižší. Některé naše hotely trpí více než jiné – tržby jim klesly až o 40 %. Kupodivu v Británii tolik netrpí – to kvůli slabé libře. Pro zahraniční turisty je to teď v Anglii levnější. Pomáhá nám, že nejsme součástí eurozóny.

V posledních letech jsme všichni, nejen banky, zažívali obrovský nadbytek, ceny byly přemrštěné a vymknulo se to z ruky. Každý byl génius – něco koupil dnes a druhý den to prodal za více peněz. To trvalo dlouhých 15 let, bez korekce. Ta byla potřeba, a protože blahobyt trval tak dlouho, o to teď bude korekce tvrdší.

Chystáte se příští rok otevřít další tři hotely – v emirátu Abú Dhabi, v marocké Marakéši a saúdskoarabském Jeddahu. Jak velkou síť vlastně budujete?
Moje představa je 30 hotelů. Až dosud jsem hotely buď vlastnil, nebo si je dlouhodobě pronajímal. Tři nové hotely budou fungovat na manažerský kontrakt. Jsou to zhruba tři procenta z objemu prodejů a 10 procent z hrubého provozního zisku.

Sir Rocco Forte

Do školy chodil s benediktinskými mnichy, vystudoval účetnictví, za zásluhy v turismu byl povýšen na sira. Kvůli své zábavě, střílení holubů, téměř přišel o sluch. Jeho otec, původem Ital, Charles Forte založil řetězec hotelů Forte v roce 1934. Ten však převzala konkurence a syn v roce 1996 založil novou, luxusní síť Rocco Forte Collection.

Jak vycházíte s Gerry Robinsonem, někdejším šéfem společnosti Granada, která v roce 1995 skoupila akcie vaší společnosti a uskutečnila nepřátelské převzetí původní sítě hotelů Forte? Ta v době rozkvětu měla tisíc hotelů v padesáti zemích a sto tisíc zaměstnanců.
Kdože to je? Aha, od té doby jsem ho neviděl, zmizel. Tu síť rozprodali a prodělali na tom. Udělali velkou chybu, koupili příliš draho (3,9 miliardy liber), což bylo příjemné pro prodávající akcionáře. (Rodina Forte vlastnila necelou desetinu – pozn. red.)

Ve vašich hotelích provozujete luxusní restaurace. Aspirují na michelinské hvězdy?
Už jednu máme, v našem edinburském hotelu The Balmoral. Nechci usilovat o hvězdy. Když ji máte, musíte plnit speciální požadavky, pracovat určitým omezeným způsobem, dělá se okolo toho spoustu povyku. Mám rád uvolněnější restaurace, kde se podává jídlo z vysoce kvalitních surovin, uvařené jednoduchým způsobem. Michelinské restaurace jsou velmi drahé, mnozí si to nemohou dovolit. My chceme, aby nám tam chodili místní lidé. Proto máme v Balmoralu ještě jednu restauraci, bez hvězdy.

Jaká kuchyně se vaří ve vašich hotelech a co chystáte pro Augustine?
Máme několik hotelů, kde vaříme italskou kuchyni, ale to nebude případ Prahy. Rádi bychom byli evropská brasserie, která nabídne hostům také místní speciality, které si zapamatují.

Šéfkuchařem bude pražský rodák Richard Fuchs, který v minulosti pracoval jako sous-chef (zástupce šéfkuchaře) u Vita Mollicy v pražské restauraci Allegro ve Four Seasons a poté působil v témž řetězci v Alexandrii. Na menu pro Augustine spolupracuje s naším londýnským ředitelem pro gastronomii Markem Hixem. Pro nás je důležité vařit z místních produktů, ne importovaných.

Co si myslíte o způsobu, jakým britská vláda léčí bankovní systém? Záchrana stojí stovky miliard liber z peněz daňových poplatníků.
Vláda má velký problém, protože se dostala do těžké pozice už před krizí – vládla s rozpočtovými schodky už v době konjunktury. Teď má automaticky deficit ještě vyšší, protože příjmy z daní se snižují. Nejsem si jistý, že dělají dobře, zadlužují zemi do budoucna. To, co se teď děje, je o politickém přežití současné vlády a premiéra. Musí ukázat, že dělá, co může proti krizi.

Autor:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Další z rubriky

Státní lesy mají přebytek dřeva, chtějí víc vyvážet do Číny

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Státní podnik Lesy České republiky by chtěl do Číny vyvážet dřevo, kterého je nyní kvůli kůrovcové kalamitě v Česku a...

PPF podala žalobu, chce zvrátit zákaz a koupit bulharskou televizi Nova

Bulharská televizní stanice NOVA

Investiční skupina PPF podala žalobu k bulharskému Nejvyššímu správnímu soudu kvůli červencovému verdiktu místní Komise...

Přívěsky už netáhnou, Pandora chce krizi řešit větším počtem prodejen

Náramek z limitované valentýnské edice, Pandora

Nepříznivý vývoj během posledních měsíců chce dánská šperkařská společnost Pandora zvrátit rychlejší expanzí. Ještě...

Najdete na iDNES.cz