Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Blair si telefonoval s Paroubkem kvůli rozpočtu

  12:27aktualizováno  12:27
Britský premiér Tony Blair hledá podporu pro svůj návrh rozpočtu i v Česku a na Slovensku. Blair volal českému premiérovi Paroubkovi a jeho slovenskému protějšku Mikuláši Dzurinodovi. Dopoledne Blair kvůli stejné věci přijal i dánského premiéra Anderse Fogha Rasmussena.

Blair hledal podoporu i u českého premiréra. Ilustrační foto | foto: MF DNES

"Všichni přistupují k těmto rozhovorům realisticky. Věřím, že lidé uznávají, že námi předložený návrh je seriózní, že usiluje o dosažení dohody nyní, hlavně protože si myslíme, že je to v zájmu nových členských států," řekl na briefingu mluvčí britského premiéra.

Británie svůj návrh sedmiletého rozpočtu Unie představila minulý týden. Prakticky okamžitě ho ale zbývající členové EU odmítli s tím, že je nerealistický a poškozuje hlavně nejchudší země společenství - více zde

Proto má Británie předloží návrh nový, a to už ve středu.

Čeští politici se nicméně už dříve nechali slyšet, že rozpočet sice výhodný není, blokovat ho ale nebudou. Česko podle nich vybere peníze jiným způsobem. - více zde

Londýn nenaznačil, jaké změny v nové verzi rozpočtu chystá. Jednání povedou k "bolestivým a těžkým rozhodnutím", řekl pouze Blairův mluvčí.

Evropská unie má nový návrh schválit na summitu v Bruselu ještě tento týden. - více zde  A sama Británie má zájem na tom, aby se rozpočet přijal.

"Ale ne za každou cenu," ozývá se z Londýna, který zdůrazňuje potřebu spravedlivého a vyváženého kompromisu. Právě tyto vlastnosti však podle většiny evropských metropolí prvnímu britskému návrhu chyběly.

Britský velvyslanec zapomněl na diplomacii
Kvůli svým nediplomatickým komentářům rozpočtovému návrhu měl problémy i britský velvyslanec ve Varšavě Charles Crawford. Tomu zřejmě došla s tahanicemi kolem rozpočtu trpělivost. Napsal proto ostrý mail, který navrhuje, jak by měl Blair na kritiku svého návrhu odpovědět. A nešetřil ironií. 

"Tak se nám líbíte, že v návrhu rozpočtu navrhujeme tak obrovský převod peněz, že vaši lidé dostanou největší (finanční) podporu za posledních tisíc let," měl by podle něj Blair vzkázat novým členským zemím.

Celý rozpočtový proces EU je podle Crawforda tak pokrytecký a absurdní, že to překračuje meze, a Blair by měl hned v úvodu říci: "Chce se po mně, abych dal ještě více peněz britských daňových poplatníků Evropské unii, která už léta nedokáže předložit řádně auditované účty. "

Velvyslanec ostrá slova napsal v mailu, který byl určen kolegům na ministerstvu zahraničí. Jak už to bývá, dostal se i do novin.

Britský ministr zahraničí se ale svého velvyslance zastal. Je třeba přihlédnout, v jakých vypjatých podmínkách mail vznikl. Velvyslanec má i nadále jeho důvěru.

Autoři: , ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Soud zprostil obžaloby představitele ŘSD, billboardy nepronajímali pod cenou

Alfred Brunclík, šéf Ředitelství silnic a dálnic

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zprostil obžaloby dva bývalé představitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Alfreda...

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Najdete na iDNES.cz