Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Blair si telefonoval s Paroubkem kvůli rozpočtu

  12:27aktualizováno  12:27
Britský premiér Tony Blair hledá podporu pro svůj návrh rozpočtu i v Česku a na Slovensku. Blair volal českému premiérovi Paroubkovi a jeho slovenskému protějšku Mikuláši Dzurinodovi. Dopoledne Blair kvůli stejné věci přijal i dánského premiéra Anderse Fogha Rasmussena.

Blair hledal podoporu i u českého premiréra. Ilustrační foto | foto: MF DNES

"Všichni přistupují k těmto rozhovorům realisticky. Věřím, že lidé uznávají, že námi předložený návrh je seriózní, že usiluje o dosažení dohody nyní, hlavně protože si myslíme, že je to v zájmu nových členských států," řekl na briefingu mluvčí britského premiéra.

Británie svůj návrh sedmiletého rozpočtu Unie představila minulý týden. Prakticky okamžitě ho ale zbývající členové EU odmítli s tím, že je nerealistický a poškozuje hlavně nejchudší země společenství - více zde

Proto má Británie předloží návrh nový, a to už ve středu.

Čeští politici se nicméně už dříve nechali slyšet, že rozpočet sice výhodný není, blokovat ho ale nebudou. Česko podle nich vybere peníze jiným způsobem. - více zde

Londýn nenaznačil, jaké změny v nové verzi rozpočtu chystá. Jednání povedou k "bolestivým a těžkým rozhodnutím", řekl pouze Blairův mluvčí.

Evropská unie má nový návrh schválit na summitu v Bruselu ještě tento týden. - více zde  A sama Británie má zájem na tom, aby se rozpočet přijal.

"Ale ne za každou cenu," ozývá se z Londýna, který zdůrazňuje potřebu spravedlivého a vyváženého kompromisu. Právě tyto vlastnosti však podle většiny evropských metropolí prvnímu britskému návrhu chyběly.

Britský velvyslanec zapomněl na diplomacii
Kvůli svým nediplomatickým komentářům rozpočtovému návrhu měl problémy i britský velvyslanec ve Varšavě Charles Crawford. Tomu zřejmě došla s tahanicemi kolem rozpočtu trpělivost. Napsal proto ostrý mail, který navrhuje, jak by měl Blair na kritiku svého návrhu odpovědět. A nešetřil ironií. 

"Tak se nám líbíte, že v návrhu rozpočtu navrhujeme tak obrovský převod peněz, že vaši lidé dostanou největší (finanční) podporu za posledních tisíc let," měl by podle něj Blair vzkázat novým členským zemím.

Celý rozpočtový proces EU je podle Crawforda tak pokrytecký a absurdní, že to překračuje meze, a Blair by měl hned v úvodu říci: "Chce se po mně, abych dal ještě více peněz britských daňových poplatníků Evropské unii, která už léta nedokáže předložit řádně auditované účty. "

Velvyslanec ostrá slova napsal v mailu, který byl určen kolegům na ministerstvu zahraničí. Jak už to bývá, dostal se i do novin.

Britský ministr zahraničí se ale svého velvyslance zastal. Je třeba přihlédnout, v jakých vypjatých podmínkách mail vznikl. Velvyslanec má i nadále jeho důvěru.

Autoři: , ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Ceny starších bytů v panelácích narazily na strop. Avšak jen na chvíli

(ilustrační snímek)

Ceny starších bytů narazily na některých místech Česka v závěru loňského roku na strop. Podle dat Českého statistického...

Otevírací doba obchodů o svátcích

(Ilustrační snímek)

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Najdete na iDNES.cz