Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Blíží se doba digitální televize

  12:30aktualizováno  12:30
Tak jako cédéčka vytlačila magnetofonové kazety a jako DVD postupně nahrazují videokazety, stává se náš svět stále více digitálním. Tento trend došel i do televizního vysílání, které postupně přechází na digitalizaci.
Televize, elektronika

Televize, elektronika | foto: Profimedia.cz

Obecně je možné digitální vysílání uskutečnit různými prostředky, například kabelovým přenosem nebo satelitně. Prvně se s tímto vysíláním začalo přes satelitní přijímače, protože digitálních signálů, navíc kvalitnějších, bylo možné vysílat víc než analogových.

Dnes už se digitální televizní vysílání stalo téměř synonymem pro jeho šíření vzduchem. Hlavní otázka, která teď zajímá televizní pracovníky, však je, kdy se konečně spustí pozemní digitální vysílání.

Proč přejít na digitál
Důvodů pro přechod na digitální vysílání je hned několik. Jedním z nich je fakt, že pro zlepšení kvality televizního obrazu už není možné dále využívat klasického analogového přenosu obrazu, který dosáhl stropu svých možností. Cenou za zlepšení obrazu by bylo rozšíření přenosového pásma, tedy zmenšení počtu stanic, a to není žádoucí.

"Kvalita obrazu i zvuku se po přechodu na pozemní digitální vysílání (DVB-T) podstatně zlepší. Největší rozdíl poznají diváci zejména v těch oblastech, v nichž není analogový příjem příliš kvalitní," říká Martin Krafl, tiskový mluvčí České televize.

Naopak trend směřuje ke zvýšení počtu televizních stanic, a tudíž k zavedení digitálního vysílání. Při třech multiplexech, které jsou plánované pro Českou republiku, vychází počet televizních stanic na 24, což je oproti současným čtyřem výrazná změna.

Také doplňkové služby jsou důležitou motivací pro digitální vysílání. U klasického televizního vysílání můžete přijímat pouze pasivní teletext, který zobrazuje informace dané provozovatelem vysílání. Oproti tomu u digitální televize budou informace interaktivní, podobně jako v případě internetu.

Diváci si tak budou moci snadno zjistit podrobnosti o vysílaných pořadech, provádět on-line nákupy v případě teleshoppingu nebo sázky u sportovních přenosů.

Obavy nejsou na místě
Na digitálním vysílání není nic zvláštního. Pro běžné uživatele bude faktický rozdíl pouze v tom, že si koupí jiný druh přístroje. Zatímco například u mobilních telefonů nám už vůbec nepřijde divné, že je signál šířen digitálně, u jiných zařízení máme stále pocit ohrožení. Jako by jedna část starého známého světa mizela a místo ní se objevilo něco úplně nového.

Ale k obavám není důvod. U digitálního vysílání stále zůstávají stejné prostředky, kterými se signál šíří. Jiný je pouze způsob, jak se informace předávají.

Jak se nás to dotkne
Samozřejmě, že beze změn nepůjde digitální vysílání sledovat. Současné televizní přijímače nejsou na příjem připraveny. "K nim bude potřeba si pořídit jakýsi převaděč, takzvaný set-top-box. Jeho účelem je z digitálního signálu udělat klasický analogový, který dokážou současné televizní přijímače zobrazit," říká Karel Trpák, vedoucí vysílací techniky České televize.

Set-top-box vypadá jako satelitní přijímač a v zásadě tak i funguje. Pouze místo satelitní se k němu připojí běžná anténa. Po vyladění na správný vysílač si na přijímači vyberete kanál, který chcete sledovat.

"Dokonce divákům, kteří budou blízko vysílače, bude stačit i pokojová anténa. Vzdálenější použijí směrovou anténu a ti, kteří budou od vysílače nejdál, si musí pořídit anténu se zesilovačem. Ve výsledku by však příjem měl být lepší. Divákům, kteří nyní chytají každý program z jiného vysílače, a musí tak používat několik antén, bude rozhodně stačit jedna," vysvětluje Karel Trpák.

To bude v době, až se bude digitálně vysílat "naostro" a signálem bude pokryto celé území republiky.

V současné době se ceny nejlevnějších set-top-boxů pohybují kolem 2000 korun a dá se očekávat, že při jejich masivním používání cena ještě klesne. Zároveň se naopak objeví dražší přijímače, které budou mít pevný disk nebo DVD vypalovačku a budou obsahovat ještě další možnosti.

Do budoucna se objeví i televizory s integrovaným digitálním tunerem, které již nebudou set-top-box potřebovat. V současné době je jich na trhu pouze několik a jsou drahé, a proto stále vychází výhodněji koupit kvalitní analogovou televizi a k ní externí přijímač.

Navíc klasický televizní signál tady ještě nějakou dobu bude a na čistě digitální televizi by byl jeho příjem obtížný.

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Vegety jsou umělé. Mají až sedmdesát procent soli, zeleniny minimum

Ochucovadla obsahují v průměru 58 procent soli, ukázal test.

Žlutý prášek, kterým domácí kuchařky a někdy bohužel i profesionální kuchaři dochucují polévky, omáčky i masa, je...

TEST DNES: Úplné výsledky testu psacích potřeb pro prvňáčky

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala čtrnáct inkoustových per a rollerů. Vybrali jsme takové psací potřeby, které výrobci nebo prodejci...

TEST DNES: Úplné výsledky testu müsli, ovocných a ořechových tyčinek

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala čtyřiadvacet „zdravých“ tyčinek. První část testu je věnována müsli tyčinkám a flapjackům. Druhá je...

Najdete na iDNES.cz