Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Blíží se doba digitální televize

  12:30aktualizováno  12:30
Tak jako cédéčka vytlačila magnetofonové kazety a jako DVD postupně nahrazují videokazety, stává se náš svět stále více digitálním. Tento trend došel i do televizního vysílání, které postupně přechází na digitalizaci.
Televize, elektronika

Televize, elektronika | foto: Profimedia.cz

Obecně je možné digitální vysílání uskutečnit různými prostředky, například kabelovým přenosem nebo satelitně. Prvně se s tímto vysíláním začalo přes satelitní přijímače, protože digitálních signálů, navíc kvalitnějších, bylo možné vysílat víc než analogových.

Dnes už se digitální televizní vysílání stalo téměř synonymem pro jeho šíření vzduchem. Hlavní otázka, která teď zajímá televizní pracovníky, však je, kdy se konečně spustí pozemní digitální vysílání.

Proč přejít na digitál
Důvodů pro přechod na digitální vysílání je hned několik. Jedním z nich je fakt, že pro zlepšení kvality televizního obrazu už není možné dále využívat klasického analogového přenosu obrazu, který dosáhl stropu svých možností. Cenou za zlepšení obrazu by bylo rozšíření přenosového pásma, tedy zmenšení počtu stanic, a to není žádoucí.

"Kvalita obrazu i zvuku se po přechodu na pozemní digitální vysílání (DVB-T) podstatně zlepší. Největší rozdíl poznají diváci zejména v těch oblastech, v nichž není analogový příjem příliš kvalitní," říká Martin Krafl, tiskový mluvčí České televize.

Naopak trend směřuje ke zvýšení počtu televizních stanic, a tudíž k zavedení digitálního vysílání. Při třech multiplexech, které jsou plánované pro Českou republiku, vychází počet televizních stanic na 24, což je oproti současným čtyřem výrazná změna.

Také doplňkové služby jsou důležitou motivací pro digitální vysílání. U klasického televizního vysílání můžete přijímat pouze pasivní teletext, který zobrazuje informace dané provozovatelem vysílání. Oproti tomu u digitální televize budou informace interaktivní, podobně jako v případě internetu.

Diváci si tak budou moci snadno zjistit podrobnosti o vysílaných pořadech, provádět on-line nákupy v případě teleshoppingu nebo sázky u sportovních přenosů.

Obavy nejsou na místě
Na digitálním vysílání není nic zvláštního. Pro běžné uživatele bude faktický rozdíl pouze v tom, že si koupí jiný druh přístroje. Zatímco například u mobilních telefonů nám už vůbec nepřijde divné, že je signál šířen digitálně, u jiných zařízení máme stále pocit ohrožení. Jako by jedna část starého známého světa mizela a místo ní se objevilo něco úplně nového.

Ale k obavám není důvod. U digitálního vysílání stále zůstávají stejné prostředky, kterými se signál šíří. Jiný je pouze způsob, jak se informace předávají.

Jak se nás to dotkne
Samozřejmě, že beze změn nepůjde digitální vysílání sledovat. Současné televizní přijímače nejsou na příjem připraveny. "K nim bude potřeba si pořídit jakýsi převaděč, takzvaný set-top-box. Jeho účelem je z digitálního signálu udělat klasický analogový, který dokážou současné televizní přijímače zobrazit," říká Karel Trpák, vedoucí vysílací techniky České televize.

Set-top-box vypadá jako satelitní přijímač a v zásadě tak i funguje. Pouze místo satelitní se k němu připojí běžná anténa. Po vyladění na správný vysílač si na přijímači vyberete kanál, který chcete sledovat.

"Dokonce divákům, kteří budou blízko vysílače, bude stačit i pokojová anténa. Vzdálenější použijí směrovou anténu a ti, kteří budou od vysílače nejdál, si musí pořídit anténu se zesilovačem. Ve výsledku by však příjem měl být lepší. Divákům, kteří nyní chytají každý program z jiného vysílače, a musí tak používat několik antén, bude rozhodně stačit jedna," vysvětluje Karel Trpák.

To bude v době, až se bude digitálně vysílat "naostro" a signálem bude pokryto celé území republiky.

V současné době se ceny nejlevnějších set-top-boxů pohybují kolem 2000 korun a dá se očekávat, že při jejich masivním používání cena ještě klesne. Zároveň se naopak objeví dražší přijímače, které budou mít pevný disk nebo DVD vypalovačku a budou obsahovat ještě další možnosti.

Do budoucna se objeví i televizory s integrovaným digitálním tunerem, které již nebudou set-top-box potřebovat. V současné době je jich na trhu pouze několik a jsou drahé, a proto stále vychází výhodněji koupit kvalitní analogovou televizi a k ní externí přijímač.

Navíc klasický televizní signál tady ještě nějakou dobu bude a na čistě digitální televizi by byl jeho příjem obtížný.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Téměř stejné, obchody prodávají velikonoční figurky i z falešné čokolády

Velikonoční figurky

Vajíčka nebo zajíčci z kakaové hmoty jsou často k nerozeznání od figurek z pravé čokolády. Vždy se proto vyplatí...

Ovesné vločky jsou náchylné na plísně, v testu uspěly i ty nejlevnější

Ovesné vločky se před přidáním směsi nasucho na pánvi lehce opečou.

Ovesné vločky jsou levnou a oblíbenou surovinou pro přípravu ovesných kaší a müsli. Mezi jejich oceňované přednosti...

TEST DNES: Margaríny chuťově na máslo nemají, kilo stojí 40 i 390 korun

Test margarínů

V pomyslném souboji másla a margarínů je to 1:1. Máslo vyhrává v chuti, margaríny na poli výživy. Na rozdíl od másla...

Najdete na iDNES.cz