Blíží se soumrak cestovních kanceláří

  • 2
Stovky českých cestovních kanceláří svádějí boj o přežití. Pokud chtějí dál prodávat zájezdy, musí mít pojištění proti krachu a letos už není snadné je získat. "Odmítli jsme zhruba sto cestovních kanceláří," říká mluvčí České pojišťovny Richard Kapsa.

"Nepojistíme ty, které mají menší než třímilionové roční tržby a prodávají zájezdy méně než tři roky. Některé měly dokonce záporné vlastní jmění, těm nemůžeme vyhovět."

Pojištění, které dává lidem záruku, že neuváznou v zahraničí kvůli bankrotu cestovky, nově poskytuje jen pět pojišťoven v Česku. Do loňska je pojišťoval takzvaný pool pojišťoven, ale jeho fungování zakázal antimonopolní úřad. Od ledna kryjí pojišťovny možné krachy cestovních kanceláří každá zvlášť, a tak si mnohem přísněji vybírají.

Lidé, kteří si nyní kupují zimní zájezdy, by měli dávat větší pozor, zda cestovní kancelář přísnějším sítem prošla. "Pojištění je povinné ze zákona, kdo je nemá, nesmí prodávat zájezdy. Ustanovení o pojištění proti krachu musí mít cestovní kanceláře v každé smlouvě," upozorňuje mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Petr Dimun.

Nepojištěné cestovky mohou přijít o povolení k podnikání. Živnostenské úřady budou podle Dimuna už od ledna kontrolovat, zda cestovky říkají svým klientů pravdu. Informaci, zda je kancelář pojištěna, dnes nelze se stoprocentní jistotou u každé z nich zjistit. Seznamy pojištěných kanceláří na svých webových stránkách zatím zveřejnily Česká pojišťovna, Uniqua a Generali.

Ta například pojistila Cestovní kancelář Fischer, která se loni na podzim vymanila z velké finanční krize. Další velké cestovky - Čedok či Vítkovice Tours - už mezi pojištěnými také figurují.

Kooperativa chce seznam svých zhruba deseti klientů umístit na internet příští týden a Česká podnikatelská pojišťovna svých 77 koncem ledna. Obě čekají na jejich souhlas. Celkem zatím pojistku uzavřelo necelých 270 cestovních kanceláří.

To ještě nemusí automaticky znamenat, že zbylých více než 800 cestovek má problémy. Desítky z nich o pojištění ještě vyjednávají a některým může ještě krátce platit pojistka z loňska. I tak bude letošní leden zlomový pro stovky malých cestovních kanceláří, které podnikají teprve krátce.

Některé firmy také budou muset kvůli novým pojistkám zdražit, i když ne dramaticky. "S pojištěním problém nebyl, je ale dražší než loni. Vychází to zhruba o sto osmdesát korun na osobu a zájezd. Toto navýšení se promítne i do cen našich letošních zájezdů," říká Josef Sklenář z cestovní kanceláře Osvěta Hořovice, která ročně vyveze asi osm tisíc klientů.