Desítky letadel Boeing 737 MAX je zaparkováno poblíž budov Boeingu v Seattlu,...

Desítky letadel Boeing 737 MAX je zaparkováno poblíž budov Boeingu v Seattlu, některá stojí i na parkovišti pro zaměstnance. | foto: Profimedia.cz

Problémové boeingy vzlétnou nejdřív v půlce letošního roku, hlásí firma

  • 45
Americký výrobce letadel Boeing neočekává, že by regulátoři schválili obnovení provozu jejích letadel 737 MAX dříve než v polovině letošního roku. Firma předpokládala, že v provozu budou již tento měsíc. Návrat letadel do vzduchu je pro společnost v současnosti prioritou.

Firma tak potvrdila informace agentury Reuters a serveru CNBC. Akcie Boeingu na tyto informace reagovaly více než pětiprocentním poklesem.

Provoz letadel 737 MAX byl loni v březnu přerušen po tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii, při kterých zemřelo celkem 346 lidí. Loni v listopadu Boeing předpovídal, že provoz letadel 737 MAX bude obnoven letos v lednu. V prosinci se však rozhodl pozastavit výrobu těchto letadel s tím, že není jasné kdy a za jakých podmínek se stroje vrátí do služby.

V úterním prohlášení Boeing uvedl, že o novém odhadu informoval letecké společnosti i své dodavatele. „Bezpečný návrat letadel 737 MAX do provozu je naší nejvyšší prioritou,“ upozornila firma.

Boeing již dříve odhadl, že ho problémy kolem letadel 737 MAX zatím stály více než devět miliard dolarů (přes 200 miliard Kč). Předpokládá se, že firma příští týden při zveřejnění hospodářských výsledků oznámí v souvislosti s touto kauzou další rozsáhlé náklady, napsala agentura Reuters.

Letadlo jako od klaunů, píše se v interní kritice Boeing 737 MAX

Pozastavení provozu letadel 737 MAX se dotklo také české letecké společnosti Smartwings, která má ve flotile sedm těchto strojů a nedávno vyčíslila škodu z nemožnosti je používat na 1,5 miliardy korun.

Společnost Boeing byla po řadu let největším výrobcem letadel na světě. Kvůli potížím s letouny MAX ji ale v loňském roce na pozici jedničky nahradil evropský konkurent Airbus.

Šéf společnosti Boeing přiznal, že výrobce letadel udělal „chybu“:

30. května 2019

,