Boj na trhu s elektřinou přináší úspory

Zlaté časy energetických firem, které si ještě nedávno mohly žít v poklidu monopolu, definitivně končí. Konkurence na trhu s elektřinou, která letos odstartovala do druhého roku, se výrazně vyostřuje a ceny elektřiny pro velké odběratele letí dolů.

Předběžné odhady energetiků počítají s tím, že podniky, které si mohou svobodně vybrat dodavatele proudu, pocítí stejně jako loni v průměru pětiprocentní zlevnění. To přineslo firmám úsporu celkově přes půl miliardy korun, a letos si tak s dalšími podniky připíšou k dobru už výrazně přes miliardu.

"Boj o zákazníky pro letošní rok byl ještě o něco tvrdší než loni," připouští generální ředitel Středočeské energetické Jaroslav Hába. Tento dodavatel proudu získal dva nové podniky, ale 18 mu jich odešlo. "Většina firem šla k Jihočeské a Jihomoravské energetice, které jim nabídly ceny elektřiny pod našimi náklady. A tuto cestu, tedy jít do ztráty, my nechceme," vysvětlil Hába.

Změnit dodavatele elektřiny si mohlo na základě energetického zákona loni prvních zhruba šedesát firem, letos už má svobodnou volbu více než 250 podniků. V dalších dvou letech přijdou na řadu další menší provozovny a podnikatelé a v roce 2006 budou mít možnost změny i domácnosti. U nich se s výraznějším poklesem cen nepočítá, významně by se jim však měly zlepšit služby.

Jedním z nejvýznamnějších letošních přestupů je rozhodnutí těžební firmy OKD, která zrušila dodávku proudu od Severomoravské energetiky a dohodla se s energetickým gigantem ČEZ. "Ušetříme díky tomu za elektřinu jen letos tak do padesáti milionů korun. To je velmi významná úspora," říká jeden z majitelů OKD, Petr Otava.

Na své si přijdou i České dráhy, které změnily dodavatele už loni a ušetřily jen za poslední tři čtvrtletí šedesát milionů, s dalším snížením nákladů počítají i letos. Od Severomoravské energetiky letos odchází i hutní firma Jäkl Karviná: "Dali jsme přednost Západočeské energetice, protože nabídla lepší cenové podmínky," uvedl náměstek firmy Jäkl Robert Agh. Proud od Západočechů je o necelé procento levnější, ale pro podnik to bude znamenat úsporu více než sedm procent.

Neoficiálním vítězem konkurenčního boje se mezi regionálními distributory proudu stala Jihomoravská energetika, která loni i letos zvýšila svůj prodej firmám s právem volby o více než třetinu.

Počet nových odběratelů však nezveřejnila. K dravcům se řadí i Západočeská a Jihočeská energetika, obě s přírůstkem devíti nových zákazníků. "Otázka je, zda tyto firmy nezískávají odběratele dumpingovými cenami, tedy že jim prodávají proud se ztrátou. Pak je to do budoucna stejně neudržitelné," uvedl jeden z manažerů konkurenčních energetik.

Obě "jižní" firmy odmítají, že by jim nové zákazníky přivedlo jen cenové podbízení. Například Jihočeši nabízejí k dodávce zdarma i energetický audit, jihomoravský distributor zase přiděluje každému velkému odběrateli vlastního energetického poradce.

V každém případě si velké firmy konkurenci pochvalují. Sdružení velkých spotřebitelů energií ji hodnotí jako úspěch. Například loni si jeden podnik vyjednal pokles ceny elektřiny až o 17 procent, nejčastější zlevnění se pohybovalo kolem pěti procent.