Boj o firemní penze se přiostřuje

  • 3
Levný způsob, jak donutit více lidí k úsporám na stáří, nebo zbytečný hazard s milionovými částkami po vzoru kampeliček? Tak protichůdné jsou názory zastánců a kritiků nových podnikových penzijních fondů, jejichž vznik chce ministr práce Vladimír Špidla prosadit do konce června ve vládě a poté v parlamentu.

Princip nových fondů má spočívat v tom, že firma či skupina firem bude moci založit svou "penzijní společnost" a nabídne zaměstnancům příspěvek na stáří. Bude-li zaměstnanec souhlasit, přidá příspěvek ze svého.

Penzijní společnost svěří vybrané peníze do správy profesionální investiční či pojišťovací společnosti. Ta musí nejprve získat licenci od ministerstva financí či od Komise pro cenné papíry a bude těmito institucemi kontrolována.

Pokud Špidla návrh prosadí, což je zatím nejisté, fondy by začaly vznikat příští rok. Podle autorů návrhu by nový režim mohl v budoucnu zvýšit důchody účastníků až o dvacet procent.

Novému režimu se brání především stávající penzijní fondy. Od loňského roku totiž díky daňovým úlevám začal narůstat počet firem, které svým zaměstnancům přispívají na stáří už do stávajících penzijních fondů, takže nový typ fondů by pro ně znamenal konkurenci.

Šéfové dnešních fondů tvrdí, že podnikové fondy nepřinesou oproti dnešnímu systému nic nového, protože počet střadatelů nevzroste, nanejvýš se přesunou jinam.

"Navíc nový režim by byl velmi riskantní. I když někdo dostane licenci, nikde není jistota, že nezkrachuje podobně jako Private Investors," uvedl ředitel ING Penzijního fondu Ron van Oijen.

"Fond by si mohl založit prakticky každý a neumím si představit funkční dozor nad tak velkým počtem subjektů," dodal šéf Penzijního fondu České pojišťovny Ivo Foltýn.

Autoři návrhu oponují: samy fondy žádné investice dělat nebudou a budou si muset najmout dozorované správce. "Hlavním přínosem bude levné fungování podnikových fondů, jimž odpadnou náklady na reklamu a na obstarávání klientů," uvádí Špidlova náměstkyně Jarmila Škvrnová.

Drahé fungování dnešních fondů potvrzuje i studie ratingové agentury Czech Rating Agency, podle níž náklady činí téměř čtyři procenta ze spravovaných peněz.

"Tato hodnota je vzhledem k možným výnosům stále vysoká. Vysoké náklady jsou tvořeny náklady na výplatu provizí dealerům, na budování informačních systémů, na propagaci fondu a osobními náklady," uvedla agentura ve své loňské studii o penzijních fondech. Nové podnikové fondy by směly správcům platit nejvýše dvě procenta z uložených peněz.

Špidlovu vizi ovšem v parlamentu podporují kromě ČSSD jen komunisté. Zbytek opozice je proti. "Je to řešení staré třicet až čtyřicet let," uvedla stínová ministryně práce za ODS Libuše Benešová. Stínový ministr Čtyřkoalice Stanislav Volák se obává tvrdé konkurence pro stávající fondy.