Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Smlouvy s cizinci končí. Obce rozhodnou, zda bude byznys s vodou český

  9:30
V příštích letech se čeká boj o české vodovody. Do pěti let totiž končí smlouvy vodáren s provozovateli vodárenských sítí, které obsluhují přes dva miliony lidí. Obce se musí rozhodovat, zda převezmou výnosný byznys provozu sítí pod svá křídla, nebo vysoutěží nové provozovatele.
Voda (Ilustrační snímek)

Voda (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Na vodárenském trhu bude v příštích letech pořádně rušno. Po řadě spíše menších soutěží na provoz vodárenské sítě skončí dlouholeté smlouvy na provoz ve velkých sídlech. Města a obce už proto začínají řešit, co dál. A přibývá hlasů, že po letech spolupráce se zahraničními provozovateli je na čase vrátit celou infrastrukturu do obecních rukou.

„V průběhu příštích pěti let končí desítky provozních smluv, které budou opětovně soutěženy transparentní otevřenou soutěží. Alternativou jsou případy, kdy se obec či město rozhodne zajistit provozování své infrastruktury jiným modelem, který soutěž nevyžaduje,“ říká Pavel Válek, partner Grant Thornton Advisory. Současné provozní smlouvy končí například v Českých Budějovicích (2018), Ostravě (2020) nebo celém někdejším Severočeském kraji (2020).

Mezi vodárnami, které patří městu, a provozovateli sítě dosud často platí smlouvy uzavřené ještě na sklonku 90. let, které přitom neprošly řádnou soutěží. Aby mohly obce a města čerpat na obnovu vodovodů a kanalizací evropské dotace, musí provozovatele vysoutěžit.

Blížící se konec smluv i nadcházející komunální volby však znovu oživují debaty o tom, zda by si některá města nezvládala provozovat své vodovodní sítě sama nebo jimi ovládanou firmou. „Mezi starosty je to silné téma. Zvláště když vidí, že třeba v Německu to takto funguje a všechny zisky míří zpět do vodohospodářské sítě,“ říká liberecký hejtman Martin Půta.

FAKTA

Jak na vodu

Provozní model: Vlastníkem sítí je obvykle město či sdružení měst a obcí přes založenou akciovou společnost. Ta uzavírá smlouvu s provozovatelem, který platí nájem. Investice však hradí hlavně vlastník. Nevýhodou je odtékání zisků mimo infrastrukturu, výhodou může být efektivnější provoz díky velikosti firem.

Vlastnický model: Firma sítě zároveň vlastní i sama provozuje. Peníze zůstávají kompletně ve firmě, která je reinvestuje do obnovy infrastruktury. V případě menších společností nemusí být tak efektivní, navíc pod přílišným vlivem komunálních politiků.

Právě na severu Čech končí smlouva v roce 2020. Dosud model funguje tak, že sítě vlastní městy ovládaná Severočeská vodárenská společnost (SVS) a pronajímá ji Severočeským vodovodům a kanalizacím, v nichž obce drží minoritní podíl, většina patří koncernu Veolia. Zatímco SVS dává zisky z pronájmu sítí i dividendu od Severočeských vodovodů a kanalizací zpět do sítě, více než polovina dividendy míří do Francie.

SVS si už vybrala poradce, který bude firmě radit, co po roce 2020. Zda znovu soutěžit, nebo si síť provozovat bez zahraničního partnera. Radit bude sdružení firem Grant Thornton Advisory a Rowan Lega. „Cílem je připravit dostatečné podklady zahrnující všechny varianty tak, aby se akcionáři mohli kvalifikovaně a včas rozhodnout, jak pokračovat v provozování vodohospodářské infrastruktury po roce 2020,“ řekl mluvčí SVS Jiří Hladík.

Soutěže nemusí vždy vést ke snížení ceny vodného a stočného, záleží totiž na tom, jak vysoké investice se splácejí. Jiří Heřman, šéf Čevaku, patřícího pod rakouskou Energii AG, uvádí jako příklad Tábor, kde v posledním roce proběhla tvrdá soutěž. Podle něj 63 procent vodného a stočného končí jako úhrada nájmu vlastníkovi sítí – tedy městu. „Máme tam minimální zisk ve výši 1,7 procenta,“ dodal Heřman.

Potvrdil, že mají zájem i o další soutěže, pokud je města vypíší. Zahraniční firmy si sice vyplácejí dividendy, jejich provoz ale může být na druhou stranu efektivnější než v případě malých okresních vodáren, které jsou navíc často pod vlivem komunálních politiků.

Provoz českých vodovodů a kanalizací dosud ovládá nejčastěji čtveřice zahraničních hráčů – Veolia, Ondeo, Energia AG a Aqualia. Do Severomoravských vodovodů a kanalizací už minoritně vstoupila i japonská společnosti Mitsui.

„Víme o zájmu japonských a korejských finančních investorů vstoupit do českého vodárenství,“ říká Heřman. Podle Válka z Grant Thornton Advisory však zatím nelze ještě vstup dalších hráčů očekávat. „Čtyřlístek silných zahraničních operátorů je již v České republice etablován a spíše než vstup dalších hráčů lze očekávat souboj mezi těmito hráči o obhájení svých pozic v rámci nových soutěží,“ dodal Válek.

Autor:

Šéf Úřadu práce: Umělá inteligence vše mění. Za mě už AI píše dopisy ministrům

  • Nejčtenější

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

25. dubna 2024  11:25

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu....

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

Místo dvou lvů jen jeden. Minerálka Magnesia po jedenácti letech mění logo

26. dubna 2024

Značka minerální vody Magnesia patřící do portfolia nápojářského gigantu Mattoni 1873 po jedenácti...

Německá atomová kauza pokračuje. Opozice hledá viníky za odklon země od jádra

26. dubna 2024

Německem v posledních dnech hýbe kauza zveřejněných dokumentů německého měsíčníku Cicero týkající...

České dráhy hledají nové sídlo. Musí být v docházkové vzdálenosti od vlaku

26. dubna 2024  15:26

Po tříleté pauze se České dráhy pokoušejí najít nové sídlo a vystěhovat se z ministerského podnájmu...

Akcie autopůjčovny Hertz rekordně klesly. Může za to i rozlučka s teslami

26. dubna 2024  13:38

Společnost Hertz Global Holdings, která po celém světě provozuje síť autopůjčoven, vykázala téměř...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...