Boj o Kovosvit řeší soud v Basileji

Sezimovo Ústí - Až u švýcarského soudu se rozhoduje o budoucnosti úspěšného českého exportéra obráběcích strojů Kovosvitu Sezimovo Ústí. Předběžné opatření, které soud vydal, dokonce zablokovalo nyní plánovaný prodej firmy německému strategickému partnerovi. Proč se vlastně o české firmě rozhoduje v Basileji? Mohou za to nejasnosti kolem toho, kdo je vlastně jejím většinovým vlastníkem. O prodej Kovosvitu Němcům usilovala švýcarská skupina IFB Group, která je coby jeho majitel zapsána ve středisku cenných papírů. Proti jejímu počínání ovšem vznesla námitky málo známá novojičínská firma Bulana.

O prodej Kovosvitu Němcům usilovala švýcarská skupina IFB Group, která je coby jeho majitel zapsána ve středisku cenných papírů. Proti jejímu počínání ovšem vznesla námitky málo známá novojičínská firma Bulana. A na jejich základě soud rozhodl o předběžném opatření, které IFB nařizuje, že zatím nesmí nakládat s akciemi Kovosvitu. Jinými slovy, nesmí tuto firmu prodat.

Bulana, která svůj údajný nárok na Kovosvit koupila před rokem za deset milionů korun od konkursního správce ZPS Zlín Romana Raise, už vede proti spor IFB téměř půl roku. Nejprve to bylo u Vrchního soudu v Olomouci, nyní se Bulana obrátila do Švýcarska.

Potíže kolem vlastnictví Kovosvitu mají počátek v létě 1999. Právě v té době se tento podnik vyčlenil ze zadlužené skupiny ZPS jako její jediná zisková část a za tři sta milionů ho získala švýcarská IFB. Když pak o tři měsíce později ZPS zbankrotovaly, jejich konkursní správce Roman Rais celou transakci zpochybnil a snažil se Kovosvit soudní cestou získat zpět. Později snahu vzdal a domnělý nárok na Kovosvit prodal za deset milionů korun Bulaně.

Předseda představenstva české pobočky IFB Miloslav Vyhnal potvrdil, že společnost zatím odkládá úmysl prodat sezimovoústecký podnik. "Až tolik nám to ale nevadí, protože s prodejem jsme příliš nespěchali. Naopak, alespoň spor rozhodnou švýcarské soudy, které reagují daleko pružněji než české," reagoval Vyhnal.

Bulana nyní musí do dvou měsíců předložit soudu v Basileji žalobu na IFB a složit kauci deset milionů korun. "Předběžné opatření nám dalo za pravdu, cítíme se vítězi a oprávněnými majiteli Kovosvitu," míní šéf Bulany Radomír Bumbala.

Proč taková bitva o Kovosvit? Výrobci obráběcích strojů se mimořádně daří: za letošní první čtvrtletí už podnik vydělal třicet milionů korun, stejně jako za celý loňský rok. Výrazně exportně orientovaná firma nyní nestačí uspokojovat poptávku po soustruzích na zahraničních trzích a musí přibírat zaměstnance. Částečně jí chybí ale provozní kapitál na navýšení výroby, protože banky jsou právě kvůli majetkovým nejasnostem opatrnější.

Firma s vlastním vývojem loni prodala obráběcí stroje za 1,6 miliardy korun a letos hodlá utržit dvě miliardy.