Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Boj o nižší daně nabírá na obrátkách

  1:00aktualizováno  1:00
Sliby politiků, jak po volbách uleví peněženkám voličů, jsou čím dál větší. Veškerý boj se teď odehrává kolem snižování daní, přičemž ČSSD i ODS se perou hlavně o voliče s podprůměrnými příjmy.
Peníze

Peníze - Peníze - ilustrační foto | foto: MF DNES

Ti, kdo berou desítky tisíc korun, mají své jisté jenom u ODS s plány na úspory v řádu tisícovek korun měsíčně.

GRAFIKA: NÁVRHY
ODS A ČSSD

Rodiny, které mají na výplatní pásce částky nižší než průměrných patnáct tisíc korun, to budou mít s rozhodováním složitější.

Už od letoška se na zaměstnance s nižšími příjmy zaměřila nynější koaliční vláda, když zavedla slevy na děti. Na každé dítě si může člověk už dnes z daně odečíst přímo pět set korun.

Když má někdo tak malý plat, že tolik na dani neplatí, vyplatí mu stát (prostřednictvím firmy) peníze i do minusu. Pro zaměstnance s vyšším platem je tenhle systém méně výhodný než ten minulý.

Od příštího roku chce současná vláda své návrhy ještě dále vylepšit. Snižuje daně pro ty, kdo vydělávají nejméně na 12 a 19 procent z dnešních 15, respektive 20 procent.

Těmito návrhy ČSSD na daňovém kolbišti výrazně zamíchala kartami. Dřívější návrhy ODS už najednou nevypadaly tak dobře. A předseda ODS Mirek Topolánek proto tento  týden ohlásil nové zlepšováky.

Až do šesti tisíc měsíčně se příjmy zaměstnance nebudou vůbec zdaňovat a za každé dítě se tahle částka zvýší o další dva až dva a půl tisíce korun měsíčně.

Tímto krokem se opozice dostala opět do čela, i když jen u lidí bez dětí. Ti by na tom byli ve světě podle Modré šance lépe než s ČSSD. Přebít bonusy na děti, doplácené lidem s malými příjmy ještě k platu navíc (až 2500 korun měsíčně), ODS čistě daňovým balíčkem nedokáže.

S ČSSD na tom budou lépe rodiny s dvěma dětmi s příjmem lépe vydělávajícího člena domácnosti pod 18 tisíc korun hrubého. "Proto máme sjednocenou sociální dávku, což bude kompenzace pro lidi s nízkým příjmem," říká stínový ministr financí ODS Vlastimil Tlustý.

Na sociální dávky však mají nárok chudší lidé i dnes. Srovnat je s těmi podle ODS je kvůli složitosti systémů skoro nemožné. "Co platí jednoznačně, je, že ti, co platí daně, na tom budou s námi lépe," říká Tlustý. Teze o tom, že si s ODS polepší všichni, tedy úplně neplatí.

Podle odborářů, kteří zkoušeli propočítat celkové dopady návrhů ODS včetně daní a sociálních dávek, budou tratit početné rodiny nebo lidé, kteří přijdou o práci.

Kde na to vzít?
Ani jedna z politických stran si nedělá moc velkou hlavu z toho, z čeho slibovaná snížení daní zaplatí. "Ekonomika poroste až dvakrát rychleji," píše ODS ve svých propagačních letácích k rovné dani.

"My odhadujeme dopad do příjmů rozpočtu první rok asi minus dvacet miliard korun," dodává Tlustý.

Odhady ekonomů jsou vyšší. Například David Marek z Patria Online spočítal, že daňové změny uberou z příjmů státní pokladny zhruba sto miliard korun. Částečně je sice nahradí vyšší daně z jídla, ale desítky miliard stále budou chybět.

"Ekonomika by musela růst o devět procent, aby se nahradil výpadek daní," říká Marek.

Dnes se české bohatství zvedá ročně zhruba o čtyři procenta a už tento výsledek analytici hodnotí jako velmi dobrý.

Snížení daní jej o tolik nevylepší. ODS nicméně počítá, že daně ekonomiku nakopnou, klesne nezaměstnanost a podnikatelé začnou daně více platit.

Průzkum: Nerozdávejte, snižte daně

Jiří Paroubek a Mirek Topolánek správně pochopili, ve které předvolební disciplíně je nejlepší zápasit. Obě velké strany se trumfují, která víc sníží daně, a průzkumy veřejného mínění ukazují, že přesně po tom je poptávka.

Rok před volbami si velká část Čechů stěžuje na vysoké daně. Menší, ale pořád ještě nadpoloviční převahu mají ti, kteří by byli ochotni něco obětovat a kvůli nižším daním by tolerovali i snížení sociálních dávek.

Vyplývá to z průzkumu, který na vzorku 267 žen a 250 mužů pro MF DNES udělala v červnu agentura Median.

Daně v Česku byly pro 80 procent dotázaných "příliš vysoké". O necelých dvacet procent dotázaných méně řeklo, že by "volili nižší daně i za cenu snížení sociálních dávek".

Nespokojenost s vysokými daněmi mírně stoupá s přibývajícím věkem, s vyšším vzděláním a s výší příjmů. Z průměru hodně vybočovaly názory důchodců. Se snížením daní i dávek by souhlasil jen každý třetí.

Mezinárodní srovnání ukazují, že Češi na tom nejsou na evropské poměry nijak výjimečně zle. Letos odvedou státu bezmála čtyřicet procent veškerého národního bohatství, což odpovídá průměru vyspělých zemí. V USA je to mnohem méně, ve Skandinávii více.

Experti OECD minulý rok varovali, že v Česku jsou velmi vysoké daně ze mzdy. A právě s těmi nyní chtějí politici nejvíc hýbat.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....

Obce dostanou třikrát víc peněz. Na hřiště či silnici se přidá i těm malým

Na fotbalovém hřišti ve Větrném Jeníkově řádí krtci. Travnatou plochu rozryli...

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí příští rok výrazně víc peněz na národních dotacích než letos. Především do...

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...

Najdete na iDNES.cz