Uzavřený terminál Sazka

Uzavřený terminál Sazka | foto: ČTK

Boj o Sazku se pěkně prodražuje

  • 26
Ti, kdo chtějí ovládnout loterijní společnost v úpadku, zaplatili za některé dluhy Sazky až sto procent jejich hodnoty. Vše rozpoutali bankéři z J&T Banky, kteří na začátku ledna nabízeli klientům nákup směnek společnosti Bestsport, majitele O2 areny.

Byla to nabídka, která se nedala odmítnout. Bankéři z J&T Banky zavolali začátkem ledna všem klientům, kterým zprostředkovali nákup směnek. "J&T mne informovala o možných budoucích potížích Sazky a nabídla odkup směnek dříve, než vůbec pan Vítek podal první insolvenční návrh (na Sazku)," říká Libor Daněk, jeden z klientů banky.

Na rub jeho dlužního úpisu na 25,3 milionu korun se upsal Roman Ječmínek, druhý muž Sazky. Další ze směnek za celkem více než dvě stě milionů korun zase podepsal šéf Sazky Aleš Hušák.

Za dlužní úpisy Bestsportu, který je fakticky jen firemní schránkou, totiž ručí sesterská Sazka. Když padá ona, Bestsport jde s ní. Sazka je v úpadku od úterý, vedení Bestsportu podalo návrh na jeho vyhlášení včera.

Libor Daněk, zakladatel firmy na reklamní předměty, směnku před splatností prodal zpátky J&T Bance. "V plné výši a včetně úroků," říká.

Stejný příběh opakují i další klienti. Banka vykoupila největší část směnek mezi 16. a 18. lednem. "Kvůli dřívějšímu splacení to nebylo úplně 106 procent (investice), ale jinak bylo vše v pořádku. Investice byla plusová, mohla být o něco lepší, ale určitě si nestěžuji," říká Jaroslav Hanák, který měl směnku na pět milionů.

Nemohu říci, za kolik jsme úvěry koupili

Všichni také říkají, že v té době měli klidné spaní. Až 17. ledna totiž udělal Radovan Vítek jako největší věřitel Sazky první krok, kterým by jim spánek narušil. Navrhl vyhlášení úpadku Sazky.

J&T Banka směnky v hodnotě přes 200 milionů převedla na Vítkovu kyperskou společnost 28. ledna. A přidala čtvrt miliardy úvěrů, které Sazka u banky čerpala. Za jakou cenu a za jakých podmínek, nechce ani jedna strana komentovat.

"Nepřišli jsme o nic, ale zároveň nemohu říci cenu. Asi všichni chápou, že vztahy mezi J&T a Radovanem Vítkem jsou velmi široké," uvedl Patrik Tkáč, šéf skupiny J&T.

Bestsport ani Sazka směnky a úvěry nezaplatily. Radovan Vítek je proto přihlásil do insolvenčního řízení. V něm se hlasuje podle výše nesplacených pohledávek. Kdo má většinu, prosadí svůj názor. Proto o ně byl takový zájem.

Ještě před transakcí s J&T koupil úvěr od Raiffeisenbank za 70 a od Komerční banky za 50 procent hodnoty. Chtěl převzít i třetí velký úvěr, od belgické Fortis Bank. Nedohodl se na ceně.

"Čekal bych, že ten třetí dostane míň než předchozí – 70, 50, 30. Ale na to nejsou úplně mentálně připravený," uvedl Vítek v prosinci při prezentaci před vedením Sokolů, druhého největšího akcionáře Sazky. Tento úvěr nakonec získala skupina KKCG Karla Komárka a to minimálně za polovinu hodnoty.

Bezcenná loterie

Komárek a Vítek se střetli i v boji o největší porci dluhů Sazky: dluhopisy v hodnotě přes pět miliard. Ty se na konci roku prodávaly za 60 až 70 procent hodnoty.

Jakmile bylo jasné, že mají šanci získat nadpoloviční množství dluhopisů klíčové pro hlasování věřitelů o restrukturalizaci loterijní firmy, cena stoupla. Podle šéfa Sazky Aleše Hušáka dosáhla 95 procent. "Když bylo ke konci jasné, že do hry o Sazku vstoupí Kellner, cena se blížila nominálu (100 procentům)," říká člověk, který se na nákupech dluhů podílel.

Skupina PPF Petra Kellnera se k balíku pohledávek, který nashromáždil Radovan Vítek, přihlásila až minulý týden. Cenu, kterou PPF zaplatila, nekomentuje. Lidé, kteří kolem Sazky krouží, říkají, že PPF pohledávky "moc chtěla".

Aleš Hušák odhaduje, že zájemce o převzetí Sazky stálo skoupení dluhů 3,6 miliardy. Podle něj to je moc. Zájemcům o Sazku to zúžilo manévrovací prostor a mohou nakonec skončit ztrátou.

Cenu Sazky však nejvíc sráží oznámení o nevyplacení celého jackpotu a následující úprk sázejících i trafikantů. Loterie, která nedokáže včas a v plné výši vyplatit hlavní výhru, je bezcenná.

, ,