Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Boj o Vítkovice sílí, Mittal přidá

  1:00aktualizováno  1:00
Privatizace poslední ocelářské firmy jde do finále a nátlak všech možných kupců sílí. Už před dvěma týdny doporučila privatizační komise vládě, aby hutě Vítkovice Steel prodala ruské ocelářské skupině Evraz. Rusové však stále nemají jisté, že podnik získají.
VÍTKOVICE

VÍTKOVICE - VÍTKOVICE. Ve Vítkovicích jako by se zhmotnila představa spisovatele Julese Verna o ocelovém městě. V roce 1828 založil olomoucký arcibiskup ve vesnici Vítkovice u Ostravy železářský závod, který měl vyrábět koleje pro železnici z Vídně do Haliče. Postupně se proměnil v rozsáhlý průmyslový komplex. Vyrostly tu slévárny, válcovny, strojírny, elektrárna či plynárna, ale také stovky domů pro zaměstnance, školy a nemocnice. Jednotlivé provozy propojily desítky kilometrů kolejí. Z Vítkovic se stalo město ve městě. | foto: Michal RůžičkaMF DNES

Novou kartu vytáhl indický podnikatel Lakshmi Mittal, jemuž patří někdejší Nová huť.

V boji o Vítkovice nabídl Rusy přeplatit o dvě miliardy korun. "Poslali jsme dopis premiérovi. Ale reakci zatím žádnou nemáme," uvedl Mittalův kolega Ondřej Otradovec.

Mittal také slibuje urovnat starý spor se státní firmou Osinek, kvůli němuž ze soutěže vypadl, a doplatit další skoro dvě miliardy.

Jiří Paroubek v pátek jednal s šéfem Evrazu Alexandrem Abramovem a nyní má dilema. Týdeník Euro dnes píše, že Paroubkovi kvůli hutím volal i ruský prezident Putin.

"Vláda může potvrdit, že hutě prodá Evrazu, ale mohou nastat i jiné varianty," říká zdroj z privatizační komise, podle něhož se soutěž také může opakovat. Kabinet odložil jednání na polovinu července.

Sílí totiž protesty proti tomu, co privatizační komise doporučila. Kromě Mittal Steel protestuje také skupina Penta, která za huť nabídla o dvě miliardy víc než Rusové, ale komise ji ze soutěže vyřadila, protože Penta žádala změny v kupní smlouvě.

Také v Ostravě jsou kvůli Rusům nesví. Odboráři z Mittalu se obrátili dopisem přímo na vládu. Připojil se též moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský (ODS). "Vláda má velkou odpovědnost, protože privatizace může mít vliv na dění v celém našem regionu v příštích čtyřech letech."

Evraz je přímým konkurentem jak pro Mittal Steel, tak pro nedaleký Třinec. Rusové by oběma skupinám mohli konkurovat i dál na Západě.

Prodávané Vítkovice navíc kupují surové železo od společnosti Vysoké pece, jež patří Mittalu. A už dva roky se tito dva obchodní partneři hádají o nákupní ceny.

Rusové se mohou bez Mittalu obejít a do získané vítkovické válcovny dodávat místo surového železa z Ostravy vlastní polotovary, takzvané bramy.

Kdyby opravdu zkrachovala jednání o dodávkách surového železa pro Vítkovice Steel, znamenalo by to například uzavření části Vysokých pecí, snížení těžby uhlí či výroby koksu v regionu.

Na ministerstvo průmyslu dorazila v minulých dnech analýza zpracovaná skupinou hutních odborníků blízkých Třineckým železárnám. Ti varují, že při výpadku dodávek surového železa z Vysokých pecí pro Vítkovice Steel by v regionu mohlo přijít o práci až více než dvanáct tisíc lidí v hornictví, hutnictví a v navazujících odvětvích.

Autoři materiálu upozorňují také na hrozící výpadek v daňových výnosech. Šéf Evrazu Abramov skutečně nevyloučil, že by se jeho skupina ve Vítkovicích Steel bez surového železa z Vysokých pecí dokázala obejít.

Zároveň však říká, že pro přerušení dodávek nevidí žádný důvod. "Dobře známe ceny, za které se surové železo na trzích nakupuje, známe ceny polotovarů, známe náklady na výrobu surové oceli. Jsem přesvědčen, že tu jsou všechny předpoklady pro to, abychom se s Vysokými pecemi na podmínkách dodávek domluvili," říká Abramov.

A dodává, že je připraven uzavřít s Vysokými pecemi dlouhodobou smlouvu a zaručit stálé dodávky.

Na druhou stranu však ruský ocelář nechce hodnotit cenové požadavky Vysokých pecí, které jsou hlavním jádrem sporu o dodávky. "Bohužel vůbec neznám mechanismus tvorby cen surového železa z Vysokých pecí ani podmínky prodeje, protože jsme se k této informaci během našeho jednání o Vítkovicích Steel nedostali," uvedl.

Podle zdroje z privatizační komise však Rusové stále mají šanci. Naznačil to v pátek premiér Jiří Paroubek. Po osobní schůzce s Abramovem a zástupci ruské vlády oznámil, že jeho pochyby o prodeji hutí Rusům jsou rozptýleny.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Neprůstřelné vesty české textilky možná obléknou i agenti FBI

(Ilustrační snímek)

O neprůstřelné vesty, které vyvíjí a vyrábí strakonická textilní firma Moira, má zájem americký Federální úřad pro...

CEFC možná propustí polovinu zaměstnanců, podíl v Rosněfti je stále ve hře

Logo společnosti CEFC

Zadlužený čínský konglomerát CEFC, který je aktivní i v České republice, možná propustí polovinu ze svých třiceti tisíc...

Lidl a Kaufland přesedlají na BMW, ojetiny mohou zaplavit český trh

Německá automobilka BMW (ilustrační snímek)

Německá skupina Schwarz-Gruppe, vlastnící obchodní řetězce Lidl a Kaufland, přechází u firemní flotily ze značky Audi...

Najdete na iDNES.cz