Starostové na Slovácku zvyšují tlak kvůli R55, promluví si s ministry

  10:58aktualizováno  10:58
Kdy konečně přestanou lidem ve Spytihněvi, Kunovicích nebo Ostrožské Nové Vsi jezdit pod okny desítky tisíc osobních a nákladních aut denně? Obce na Slovácku zesilují tlak na co nejrychlejší dostavbu silnice R55, která má spojit Olomouc s Břeclaví.
Starostové chtějí vytlačit hustou dopravu z obcí na rychlostní silnici, která zatím zůstává pouze v plánech (ilustrační snímek).

Starostové chtějí vytlačit hustou dopravu z obcí na rychlostní silnici, která zatím zůstává pouze v plánech (ilustrační snímek). | foto: Jan Vaca, iDNES.cz

Do boje za dokončení projektu R55 v Pomoraví, tedy části budoucí spojnice mezi Olomoucí a Břeclaví, se pustili představitelé slováckého souměstí Uherské Hradiště - Staré Město - Kunovice.

Spolu s Ředitelstvím silnic a dálnic a se Sdružením pro rozvoj dopravní infrastruktury na Moravě znovu potvrdili deklaraci z roku 2009. Na té se starostové měst shodnou i s vedením dalších obcí, kterých se chystaná R55 dotkne.

Co je jejich cílem? Dohodnout se s ochránci přírody i majiteli pozemků, vyřešit technické problémy některých úseků, například toho ve Spytihněvi, a konečně ulevit městům a obcím především od nákladní dopravy.

"Chceme obnovit všechny administrativní přípravy na dostavbu silnice R55," uvedl starosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský. Silnice podle něj zlepší v regionu dopravní obslužnost a pomůže tím rozvoji podnikání.

Šéf silničářů: Starostové mohou projekt postrčit

Podle Karla Chudárka, šéfa zlínské pobočky ŘSD, však přípravy na stavbu rychlostní komunikace stále pokračují. "Jen nejsou možná tolik vidět. A tato iniciativa starostů je může trochu postrčit," domnívá se Chudárek.

K tomu, aby se věci pohnuly dopředu, by měla přispět i schůzka starostů s ministry dopravy a životního prostředí, kterou plánuje starosta Tichavský. Skutečnost, že o rychlostní silnici velmi stojí města i obce v jejím okolí, by mohla sehrát roli i v tom, jak bude stavbu hodnotit ministerstvo životního prostředí.

"Je sice pravda, že část komunikace má procházet územím s několika chráněnými živočichy. Současně ale to, že R55 zatím neexistuje, znamená pro obyvatele Uherského Hradiště, Starého Města i Kunovic větší zátěž v podobě frekventované silnice I/55," řekl Tichavský.

Hustá doprava obyvatele řady slováckých obcí obtěžuje. Až ji odlehčí R55, bude v obcích bezpečněji a také méně hluku a smogu.

Ekologové využívají k boji obojživelníky

Dořešit se však musí soudní spor, který vyvolali už dřív ekologové z organizace Děti Země kvůli ohroženým druhům živočichů, kteří žijí v lokalitě mezi Babicemi a Starým Městem. Jedná se především o obojživelníky. Soud dal v lednu za pravdu právě ochráncům přírody a výjimku, kterou silnice dříve dostala, zrušil.

Investor totiž podle soudu předložil nekvalitní biologické hodnocení a chyběla také migrační studie. Tu nyní ŘSD chystá. Proti rozsudku se totiž odvolalo. Úvahy, že by mohla R55 vést jinudy, než se plánovalo, jsou podle Chudárka nesmysl.

"Změna by celý projekt velmi prodražila, ale především by ho zpozdila třeba o dvacet let," dodal šéf zlínského ŘSD.

Nedořešený je také způsob, kterým má vést nová silnice obcí Spytihněv a jakým se má křížit s vlakovými kolejemi. Zatímco obec by dala přednost silnici zapuštěné do země, investor by upřednostnil spíše most.

"Zastupitelé Spytihněvi se dohodli už před lety na tom, že přijatelnější je pro nás tunel nebo podúrovňový zářez. Na tom stále trváme," sdělil starosta Spytihněvi Vít Tomaštík.

Podle Chudárka však most, přesněji estakáda, sice může vypadat na pohled rušivě, ale stavba, která jde do hloubky zase může ohrozit kvalitu spodní vody.

Spor s ekology řeší silničáři také o trasu jižní části silnice. Ochráncům přírody totiž vadí, že cesta v okolí Veselí nad Moravou povede přes cennou ptačí oblast Bzenecká Doubrava - Strážnické Pomoraví.

R55 má z Otrokovic (červená značka) pokračovat na jih k Břeclavi.

R55 má z Otrokovic (červená značka) pokračovat na jih k Břeclavi.

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Brněnský šinkanzen naráží na soláry, SŽDC neuhlídala ochranu rychlostní trati

Vysokorychlostní vlak Šinkanzen přijíždí na nádraží v Tokiu (duben 2016)

Správci železnic objevili při přípravě jednoho ze tří pilotních úseků vysokorychlostních tratí problémy s plánovanou...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Stavbaři z problémového úseku D1 odstoupili od smlouvy s ŘSD

Silničáři a stavbaři se snaží zprovoznit všechny pruhy v kritickém úsek dálnice...

Firmy, které opravují nejdelší modernizovaný úsek dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, podle očekávání...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Další z rubriky

Brněnský šinkanzen naráží na soláry, SŽDC neuhlídala ochranu rychlostní trati

Vysokorychlostní vlak Šinkanzen přijíždí na nádraží v Tokiu (duben 2016)

Správci železnic objevili při přípravě jednoho ze tří pilotních úseků vysokorychlostních tratí problémy s plánovanou...

OBRAZEM: Boeing ukázal luxus pro nejbohatší. Letadlo doletí přes půl planety

Boeing představil nový luxusní letoun BBJ 777X. Zákazníky přepraví bez přistání...

Americký Boeing představil v Dubaji nové superluxusní letadlo BBJ 777X pro tu nejbohatší klientelu na světě. Stroj je...

Přívozy bez transpondérů, navrhují poslanci. Zařízení jsou dražší než lodě

Přívoz přes řeku Labe se strmým schodištěm v Hřensku.

Přívozy nahrazující na řadě míst chybějící mosty by mohly i nadále jezdit bez takzvaných transpondérů, které plavidlům...

Najdete na iDNES.cz