Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bolívie nasadila chomout zahraničním těžařům

  13:20aktualizováno  13:20
Zahraniční firmy těžící ropu a zemní plyn v Bolívii přišly o svobodu. V noci na neděli se těsně před vypršením lhůty podvolily ambicím levicového prezidenta Evo Moralese a souhlasily, že budou pracovat pod kontrolou státu.
Zahraniční těžaři kývli na bolívijské znárodnění. Ilustrační foto

Zahraniční těžaři kývli na bolívijské znárodnění. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Moralesovi se tak podařilo dokončit plán na znárodnění zdrojů ropy a zemního plynu v zemi.

Na jeho návrhy přistoupily dvě pobočky brazilské společnosti Petrobras, argentinské Repsol YPF, British Gas Bolivia Corporation, Andina, Chaco, Matpetrol a Pluspetrol.

Už v pátek dohody o nacionalizaci podepsaly francouzská firma Total a americká společnost Vintage Petroleum.

Znárodňovací výnos stanoví, že stát zvýší svůj podíl příjmů ze dvou největších plynových nalezišť, San Alberto a San Antonio, na 82 procent z dosavadních 50 procent. Tato dvě naleziště se na těžbě plynu v Bolívii podílejí asi 70 procenty.

Z menších nalezišť budou státu stačit příjmy jen 60 procent.

Dohody o znárodnění byly podepsány ve stejné síni, kde bývalý prezident Gonzalo Sanchez de Lozada rozhodl právě před deseti lety o privatizaci tohoto odvětví. Od té doby investoval jen Petrobras do průzkumu a těžby plynu v zemi 1,5 miliardy dolarů.

Stát má pocit, že dostává málo
Morales vyhlásil znárodnění zdrojů ropy a plynu v zemi 1. května, krátce po svém vítězství v prezidentských volbách. Svým výnosem dal zahraničním firmám 180 dní na podpis nových dohod, kterými by přenechaly většinovou kontrolu nad svými aktivitami v zemi státu. Jinak by musely ze země odejít.

"Pomocí těchto nových dohod chceme vytvořit více ekonomických zdrojů k řešení hospodářských a sociálních problémů naší země," řekl Morales při podpisovém ceremoniálu.

To ještě není všechno
Prezident rovněž potvrdil, že chce ve znárodňování zdrojů surovin pokračovat.  Tento měsíc oznámil plány na získání kontroly nad uhelnými doly.

Ekonomové ale upozorňují, že znárodňování zdrojů je krátkozrakou politikou, která obvykle způsobuje pokles investic, snížení vládních příjmů a v dlouhodobém důsledku zchudnutí země.

Trend surovinového nacionalismu se v zemích bohatých na ropu objevuje většinou zároveň s výrazným dlouhodobým nárůstem cen, kdy mají vlády pocit, že z ropného boomu získávají méně, než by mohly.

Taková doba je právě nyní a kromě Bolívie se tato tendence projevuje nejvíce ve Venezuele, Rusku, Alžírsku nebo v Čadu.

Morales ale nechce se zahraničními firmami bojovat, protože potřebuje jejich peníze. "Jak jsme řekli předtím, potřebujeme partnery, kteří nám pomohou řešit sociální problémy naší země," řekl.

Největším zahraničním investorem v zemi je Petrobras, zatímco Repsol a jeho dceřiná firma Andina kontrolují největší podíl prokázaných bolivijských rezerv plynu. Třetí nejdůležitější firmou z tohoto hlediska je Total.

Autoři: ,


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Firmy dopřávají lidem kvalitnější pracovní pomůcky, hlídají ale plýtvání

Ilustrační snímek

Nízká nezaměstnanost nahrává firmám vyrábějícím pracovní oblečení, boty a ochranné pomůcky. Zhruba šestimiliardový trh...

Éra digitálních cenovek. Jejich většímu rozšíření brání vysoké náklady

Digitální cenovky v prodejně Tchibo.

Z regálů některých obchodů zmizely papírové cenovky a nahradily je krabičky podobné tabletům. Na elektronickém papíru...

Na úřadech se na energiích prohospodaří půl miliardy ročně, uvádí analýza

Mytí oken krajského úřadu zabere skupině pracovníků zhruba týden. Využívají při...

Více než tři čtvrtiny budov vládních institucí v Česku nehospodaří efektivně s energií. Ztráta představuje zhruba půl...

Najdete na iDNES.cz