Bolivijský prezident Evo Morales.

Bolivijský prezident Evo Morales. | foto: Reuters

Bolivijský prezident startuje výrobu Coca Colly z lístků koky

  • 142
Prezident Evo Morales je známým obhájcem koky. Lístky tohoto keře demonstrativně žvýkal i na zasedání OSN. V Bolívii teď zahajuje produkci nápoje Coca Colla. Limonáda s obsahem ingredience užívané k výrobě kokainu nemá odkazovat ke slavnému americkému nápoji jen názvem, ale i designem.

Informoval o tom britský list Telegraph. Kvůli výrobě nové omamné limonády už pěstitelé koky v Bolívii požádali vládu o zvýšení limitů pro pěstování rostliny. Celý projekt bude spuštěn do čtyř měsíců buď samotnou vládou nebo ve spolupráci s producenty koky.

Nápoj má mít černo-červený design podobný americké Coca Cole. Výrobu potravin z koky podporuje město La Paz, které je sídlem vlády a hlavním administrativním městem Bolívie. Z koky se mimo jiné v Bolívii vyrábí i čaj, mouka, zubní pasta nebo likér.

nápoj z koky

Moralesův nápad není originální. Lístky koky obsahovala už původní receptura americké Coca Coly z 19. století. Později se ale množství rostliny v nápoji snížilo a od roku 1906 se vyráběla bez ní. Zůstala jen příchuť.

Bolívie je po Kolumbii a Peru třetím největším producentem koky na světě. V roce 2008 se v zemi touto rostlinou oselo 30 500 hektarů půdy, o šest procent víc než v předešlém roce. Tvrdí to výbor OSN pro drogy a kriminalitu.

Koka patří k bolivijské kultuře. Na zasedání OSN to loni řekl do éteru také Evo Morales, když se zastával pěstitelů, a při svém projevu zároveň žvýkal lístky koky. Řadu lidí tím pobouřil. - více čtěte Koku si žvýkejte v Bolívii, brzdil Langer prezidenta Moralese

Indián podporuje své

Rostlinu používají indiáni na náhorní plošině tisíce let nejen při posvátných rituálech, ale také pro zahnání hladu či jako zdroj vitaminů a minerálů, a proti vysokohorské nemoci.

Morales, ajmarský indián, je oblíben především mezi chudými obyvateli včetně indiánů, kteří v Bolívii, jedné z nejchudších jihoamerických zemí, po staletí trpěli diskriminací.

V polovině minulého měsíce si reputaci u těchto obyvatel posílil také tím, že do rukou chudých indiánů předal vlastnická práva na 38 tisíc hektarů půdy zabavené ve východních bolivijských nížinách bohatým statkářům. Rančeři byli obviněni, že dělníky zaměstnávají v podmínkách polovičního otroctví.