Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bondy pro domácnosti se spustí příští rok. Bude možné nakoupit už za tisíc

  10:56aktualizováno  15:22
Domácnosti budou mít příští rok první příležitost koupit si státní dluhopisy. Pilotní emisi v objemu 10 miliard korun vydá ministerstvo financí. Lidé si budou moci koupit dluhopis za nejméně tisíc korun. "Očekáváme tak větší zapojení veřejnosti do společného hospodaření. Je to bezpečný, konzervativní instrument," řekl ministr Miroslav Kalousek. Úroky ale neprozradil.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pokud se pilotní emise osvědčí, bude stát dluhopisy vydávat ve velkém od roku 2012. Do budoucna by chtěl, aby se obligacemi s označením "spořicí státní dluhopisy" financovalo až 15 procent státního dluhu, jak je to běžné v jiných zemích Evropy.

Příští rok budou dluhopisy nabízet banky, pokud se systém osvědčí a bude o tuto investici zájem, od roku 2012 se distribuce rozšíří i na instituce kótované na burze a Czech Pointech. Podle Miroslava Kalouska mají o dluhopisy pro domácnosti zájem všechny banky. Už dříve řekl, že by je to mělo motivovat k tomu, aby nevydělávaly jen na poplatcích.

Motivační efekt mají mít dluhopisy i pro lidi, protože ten, kdo si je koupí, bude mít větší zájem na tom, aby stát šetrně hospodařil a peníze se mu vrátily. "Lidé si budou dávat veliký pozor, jestli stát dobře hospodaří," myslí si Kalousek. Ministerstvo tedy nevydává dluhopisy jen proto, aby získalo prostředky na financování státního dluhu, který nyní sahá téměř ke 40 procentům HDP.

True

Jak moc budou dluhopisy pro lidi zajímavé, bude nejvíce záležet na možném výnosu. Úroky ale ministerstvo zatím neprozradilo. Zájemci by se je měli dozvědět jeden až dva měsíce před první emisí, kdy budou zároveň moci banky a další instituce přijímat první objednávky. "Není možné, aby stát emitoval dluhopisy, které budou likvidační pro ostatní. Musí být tržně konformní, na druhou stranu ale dostatečně zajímavé pro veřejnost," dodal Kalousek.

Obligace budou mít dvojí splatnost buď jeden až dva roky, nebo pět až šest let. Lidé si budou moci výnos pravidelně vybírat nebo ponechat, dál úročit a maximalizovat tak výnos na konci jeho splatnosti.

Resort neuvažuje o neomezené převoditelnosti dluhopisů na třetí osobu ani o daňovém zvýhodnění. Nebude také omezena maximální investice.

O dluhopisech ministerstvo uvažuje už dlouho, první konkrétní návrhy na to, jak by měly vypadat, zveřejnilo ministerstvo na začátku roku 2009. Tehdy se uvažovalo o tom, že by mohly být úročeny až čtyřmi procenty. (viz předchozí článek)

"Vklady v bankách a dluhopisy budou soupeřit o klienty na stejném hřišti. Proto si myslím, že státní dluhopisy pro domácnosti budou muset nabídnout výnos alespoň 3 procenta nebo vyšší," sdělil iDNES.cz hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Analytik Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus předpokládá, že výnosy u soukromých dluhopisů budou blízko úrokům u tržních dluhopisů pro velké hráče. "Nelze si v této situaci představit, že by emise českým domácnostem měla být pro stát dražší než běžné emise institucionálním investorům," řekl.

Výnosy u státních dluhopisů pro velké hráče
 Splatnost  Úročení
 2 roky  1,73 %
 3 roky  1,92 %
 5 let  2,77 %
 10 let  3,85 %

Jaký výnos u dluhopisů by vás začal motivovat k nákupu?

celkem hlasů: 4111

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 9. prosince 2010. Anketa je uzavřena.

Úrok 4 a více procent 2391
Do státních dluhopisů bych neinvestoval/a 751
Úrok 3 až 4 procenta 670
Úrok 2 až 3 procenta 164
Úrok pod 2 procenta 135
Autoři: ,


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Po mostě v Janově se hroutí také akcie jeho provozovatele Atlantia

Trosky zříceného mostu v italském Janově. Řidiči zeleného kamionu supermarketu...

Akcie italského provozovatele mýtných silnic Atlantia zahájily dnešní obchodování poklesem o 23,5 procenta. Reagují tak...

Naslouchátka za všechny peníze. Senioři čelí dalšímu útoku „šmejdů“

Ilustrační snímek

„Šmejdi“ dál zneužívají důvěry českých seniorů. Ti nově podléhají klamavým inzerátům na zlepšení sluchu. Po počátečním...

Počasí ničí úrodu, zdraží pečivo, mák i vánoční kapři

Ilustrační snímek

Vedra zdaleka nepolevila, ale zemědělci už začínají mapovat škody, které letní počasí na úrodě zanechalo. Vlny sucha...

Najdete na iDNES.cz