Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Borská pole se rozvíjejí, najímají další lidi

  12:12aktualizováno  12:12
Přestože drtivá většina pozemků v nejznámější tuzemské průmyslové zóně - plzeňských Borských polích - je už rozprodána, počet lidí zaměstnaných v tamních firmách se stále zvyšuje. A význam zóny pro Plzeň a široké okolí tak stále roste. Mnohé firmy totiž ještě nevyužily všechny prostory a plánují další rozvoj.

Mnohé firmy totiž ještě nevyužily všechny prostory a plánují další rozvoj.

V současnosti je na Borských polích zaměstnáno zhruba osm tisíc lidí - přesné číslo se vyšplhalo ke konci loňského roku na 7850 lidí. "Z průzkumu mezi podniky vyplynulo, že se počet pracovníků v lokalitě v dalších letech ještě podstatně zvýší," říká Jaroslav Pojar z Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně.

Příští rok tu může být přes jedenáct tisíc lidí
A jaké jsou tedy výhledy zaměstnanosti v průmyslové zóně na nejbližší období? Do konce příštího roku by mohlo na Borských polích pracovat až jedenáct tisíc lidí. „Právě tohle číslo daly dohromady plány jednotlivých podniků, které se zúčastnily průzkumu ohledně zaměstnanosti. Může to však být i více, někteří investoři totiž záměry nezveřejnili,“ vysvětluje Jaroslav Pojar.

Pokud by nad podniky na Borských polích měla vlát zástava země původu jejich majitele, nejčastěji by se objevila vlajka japonská. A tyhle podniky stojí v čele zájmu o nové lidi. Třeba první a dosud největší podnik na Borských polích - Panasonic, který v zóně vyrábí televizory, nyní zaměstnává zhruba 2700 lidí.

Do konce příštího roku by to mělo být až 3100. Velký rozvoj čeká například japonský Daikin, výrobce klimatizací, kde ke konci loňského roku pracovaly přibližně čtyři stovky lidí. Do konce roku 2006 by to mohlo být až třináct set pracovníků.

"Nabízíme dělnická místa ve výrobě. Stojíme ale i třeba i o mistry do výroby s vyšší kvalifikací, technické inženýry, škála míst je široká," uvedla nedávno personalistka firmy Veronika Estočinová.

Průmyslová zóna nepřináší práci jen lidem z Plzně. Stahuje totiž zaměstnance ze širokého okolí - třeba podnik YazakiWiring Technologies Czech přiváží své pracovníky pomocí vlastních autobusů.

Firmy na Borských polích mají v současné době zájem především o pracovníky k obsluze strojů a automatických linek. Ale i na některých linkách musí pracovat lidé s výučním listem, nikoliv pouze zaučení,“ připomíná Magdalena Čadová z Úřadu práce Plzeň město.

Přichází stále více firem s vědeckou činností
Trend se však mění. Po prvních letech, kdy drtivá většina míst na Borských polích patřila mezi dělnická a podniky byly téměř výhradně zaměřeny na výrobu, přicházejí ve stále větším počtu firmy s výzkumnou a vědeckou činností. Společnosti, které hledají vysoce kvalifikované odborníky pro náročnou činnost.

Mezi vývojářské firmy patří třeba společnost Mercedes-Benz Engineering a její technologické centrum ve východní Evropě. Je právě v krajské metropoli. Zabývá se vývojem částí pro výrobky celé skupiny Daimler Chrysler, kam společnost patří.

"Tyhle firmy jsou nesmírně důležité, Plzeň má určitě zázemí na to, aby tu působily ještě ve větším počtu. Třeba i díky tomu, že nabízí kvalifikované, technicky vzdělané mladé lidi ze Západočeské univerzity," vypichuje důležitost vysoké školy šéf plzeňského úřadu práce Zdeněk Novotný.

I díky novým místům, která postupně Borská pole přinesla, je nyní v Plzni nejmenší nezaměstnanost za řadu let zpět - na úřadě práce je zapsáno méně než šest tisíc lidí.

"Jednou z hlavních příčin snižující se nezaměstnanosti je skutečnost, že přicházejí nové firmy, hlavně ze zahraničí. Ukázkovým a nejdůležitějším příkladem je právě průmyslová zóna Borská pole," konstatuje Novotný.

Borská pole pomohla překlenout dobu, kdy kvůli nutným změnám mnohé tradiční firmy snižovaly stavy. "Třeba Škoda před lety propustila mnoho zaměstnanců, podobně další velcí hráči na trhu práce, dramatická nezaměstnanost ale v Plzni nenastala," připomíná Zdeněk Novotný.

Štafetu má převzít areál Škodovky
Přestože je v Plzni velmi nízká nezaměstnanost, přibývá míst k podnikání. Mají vzniknout například v areálu plzeňské Škody. Vlastník nemovitostí Škody Holding, firma HQU International Praha ze skupiny Appian Group, plánuje výstavbu zhruba dvaceti nájemních hal pro výrobu v opuštěné části areálu. Nové haly mají položit základ velké průmyslové zóny, která přinese lidem v Plzni a okolí další pracovní příležitosti.

"Stavět se začne už v květnu," uvádí manažer projektu revitalizace areálu Hynek Gloser.

Nové haly by měly výrobní firmy získat v letech 2006 až 2007. "Zájem investorů je značný až překvapivý, zejména z oborů kovoobrábění a montáží. Z poloviny pocházejí z Česka," doplňuje Gloser.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Zájem o českou dovolenou roste. Hotely jsou plné a daří se i pronajímatelům

Novým krumlovským architektem bude Ondřej Busta z pražského ateliéru Robust...

Češi milují Česko. Nebo alespoň cestování po něm. Počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních totiž poprvé...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

Ceny starších bytů v panelácích narazily na strop. Avšak jen na chvíli

(ilustrační snímek)

Ceny starších bytů narazily na některých místech Česka v závěru loňského roku na strop. Podle dat Českého statistického...

Najdete na iDNES.cz