Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Borská pole se rozvíjejí, najímají další lidi

  12:12aktualizováno  12:12
Přestože drtivá většina pozemků v nejznámější tuzemské průmyslové zóně - plzeňských Borských polích - je už rozprodána, počet lidí zaměstnaných v tamních firmách se stále zvyšuje. A význam zóny pro Plzeň a široké okolí tak stále roste. Mnohé firmy totiž ještě nevyužily všechny prostory a plánují další rozvoj.

Mnohé firmy totiž ještě nevyužily všechny prostory a plánují další rozvoj.

V současnosti je na Borských polích zaměstnáno zhruba osm tisíc lidí - přesné číslo se vyšplhalo ke konci loňského roku na 7850 lidí. "Z průzkumu mezi podniky vyplynulo, že se počet pracovníků v lokalitě v dalších letech ještě podstatně zvýší," říká Jaroslav Pojar z Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně.

Příští rok tu může být přes jedenáct tisíc lidí
A jaké jsou tedy výhledy zaměstnanosti v průmyslové zóně na nejbližší období? Do konce příštího roku by mohlo na Borských polích pracovat až jedenáct tisíc lidí. „Právě tohle číslo daly dohromady plány jednotlivých podniků, které se zúčastnily průzkumu ohledně zaměstnanosti. Může to však být i více, někteří investoři totiž záměry nezveřejnili,“ vysvětluje Jaroslav Pojar.

Pokud by nad podniky na Borských polích měla vlát zástava země původu jejich majitele, nejčastěji by se objevila vlajka japonská. A tyhle podniky stojí v čele zájmu o nové lidi. Třeba první a dosud největší podnik na Borských polích - Panasonic, který v zóně vyrábí televizory, nyní zaměstnává zhruba 2700 lidí.

Do konce příštího roku by to mělo být až 3100. Velký rozvoj čeká například japonský Daikin, výrobce klimatizací, kde ke konci loňského roku pracovaly přibližně čtyři stovky lidí. Do konce roku 2006 by to mohlo být až třináct set pracovníků.

"Nabízíme dělnická místa ve výrobě. Stojíme ale i třeba i o mistry do výroby s vyšší kvalifikací, technické inženýry, škála míst je široká," uvedla nedávno personalistka firmy Veronika Estočinová.

Průmyslová zóna nepřináší práci jen lidem z Plzně. Stahuje totiž zaměstnance ze širokého okolí - třeba podnik YazakiWiring Technologies Czech přiváží své pracovníky pomocí vlastních autobusů.

Firmy na Borských polích mají v současné době zájem především o pracovníky k obsluze strojů a automatických linek. Ale i na některých linkách musí pracovat lidé s výučním listem, nikoliv pouze zaučení,“ připomíná Magdalena Čadová z Úřadu práce Plzeň město.

Přichází stále více firem s vědeckou činností
Trend se však mění. Po prvních letech, kdy drtivá většina míst na Borských polích patřila mezi dělnická a podniky byly téměř výhradně zaměřeny na výrobu, přicházejí ve stále větším počtu firmy s výzkumnou a vědeckou činností. Společnosti, které hledají vysoce kvalifikované odborníky pro náročnou činnost.

Mezi vývojářské firmy patří třeba společnost Mercedes-Benz Engineering a její technologické centrum ve východní Evropě. Je právě v krajské metropoli. Zabývá se vývojem částí pro výrobky celé skupiny Daimler Chrysler, kam společnost patří.

"Tyhle firmy jsou nesmírně důležité, Plzeň má určitě zázemí na to, aby tu působily ještě ve větším počtu. Třeba i díky tomu, že nabízí kvalifikované, technicky vzdělané mladé lidi ze Západočeské univerzity," vypichuje důležitost vysoké školy šéf plzeňského úřadu práce Zdeněk Novotný.

I díky novým místům, která postupně Borská pole přinesla, je nyní v Plzni nejmenší nezaměstnanost za řadu let zpět - na úřadě práce je zapsáno méně než šest tisíc lidí.

"Jednou z hlavních příčin snižující se nezaměstnanosti je skutečnost, že přicházejí nové firmy, hlavně ze zahraničí. Ukázkovým a nejdůležitějším příkladem je právě průmyslová zóna Borská pole," konstatuje Novotný.

Borská pole pomohla překlenout dobu, kdy kvůli nutným změnám mnohé tradiční firmy snižovaly stavy. "Třeba Škoda před lety propustila mnoho zaměstnanců, podobně další velcí hráči na trhu práce, dramatická nezaměstnanost ale v Plzni nenastala," připomíná Zdeněk Novotný.

Štafetu má převzít areál Škodovky
Přestože je v Plzni velmi nízká nezaměstnanost, přibývá míst k podnikání. Mají vzniknout například v areálu plzeňské Škody. Vlastník nemovitostí Škody Holding, firma HQU International Praha ze skupiny Appian Group, plánuje výstavbu zhruba dvaceti nájemních hal pro výrobu v opuštěné části areálu. Nové haly mají položit základ velké průmyslové zóny, která přinese lidem v Plzni a okolí další pracovní příležitosti.

"Stavět se začne už v květnu," uvádí manažer projektu revitalizace areálu Hynek Gloser.

Nové haly by měly výrobní firmy získat v letech 2006 až 2007. "Zájem investorů je značný až překvapivý, zejména z oborů kovoobrábění a montáží. Z poloviny pocházejí z Česka," doplňuje Gloser.

Autoři:


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Výkon na hranici padnutí: v Tesle se museli dopovat energetickými nápoji

Podvozek vozu Tesla Model S

Nadšení amerického miliardáře Elona Muska, který před pár dny děkoval zaměstnancům své automobilky Tesla za dosažení...

Další z rubriky

Firmy dopřávají lidem kvalitnější pracovní pomůcky, hlídají ale plýtvání

Ilustrační snímek

Nízká nezaměstnanost nahrává firmám vyrábějícím pracovní oblečení, boty a ochranné pomůcky. Zhruba šestimiliardový trh...

Každý Čech dluží 161 500 korun. Stát musí splatit celkem 1,714 bilionu

Trezory do banky přibyly až později, o čemž svědčí mj. i to, že firma A. Ippen...

Státní dluh v pololetí vzrostl proti konci roku 2017 o zhruba 89 miliard korun na 1,714 bilionu korun. Za růstem dluhu...

V mínusu 4,5 miliardy. Vítkovice loni vytvořily rekordní ztrátu

Vítkovice Machinery Group (ilustrační foto)

Strojírenská společnost Vítkovice, a. s., která zastřešuje služby pro své dceřiné společnosti z bývalé skupiny...

Najdete na iDNES.cz