Borůvky a houby vynášejí miliardy

  9:50aktualizováno  9:50
Sběrači lesních plodů a hub mají po roce opět napilno. Keříky plné borůvek a malin, křemenáče, masáky, klouzky či pravé hřiby mnozí dokážou výhodně zpeněžit. "Za léto nasbírám borůvky asi za 30 tisíc korun," prozrazuje sběrač Martin z Krkonoš.
houba (c) profimedia.cz/corbis

houba (c) profimedia.cz/corbis - Houby - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Má své stálé odběratele, a tudíž je nemusí chodit prodávat k silnici či na trh.

"Loni jsem prodával litr za 50 korun a letos to na té sazbě zůstane. Tuto cenu považuji za optimální," dodává.

Podle zákona by měli mít sběrači a prodejci lesních plodů oprávnění. Díky mnohoznačnému výkladu a nedoložitelnosti původu plodů jej vlastní hrstka.

Sběrači se nemusí bát ani daní. Do výše 20 tisíc korun jsou jejich příjmy osvobozené od daní.

"Množství, které si každý člověk může natrhat, není omezeno," říká mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný. Zdůrazňuje však, že sběrači by neměli sklízet plody v takzvaném prvním pásmu a neměli by používat hřebeny.

Byznys za tři miliardy
Se začátkem prázdnin do lesů míří stovky sběračů. Mnozí pak své úlovky prodávají u silnic nebo v tržnicích. Výkupny je už svými cenami odradily - nabízejí mnohdy jen polovinu toho, co by lidé mohli získat prodejem na tržišti.

Za loňský rok nasbírali Češi (a pak sami zpracovali nebo prodali) podle odhadů společnosti Lesy ČR lesní plody v hodnotě zhruba 3,3 miliardy korun. "Spočítat to je velmi obtížné, proto se musíme smířit s odhadem," vysvětlil odhad mluvčí Lesů Lubomír Šálek."Uvést přesnou výši nelze," souhlasí Zdeněk Bednár z Českého statistického úřadu.

Kromě drobných sběračů, kteří si lesními plody přivydělají pár tisíc korun ročně, se na trhu pohybují i velkoobchodníci. Ti skupují plody od menších sběračů v určité oblasti a pak je prodávají ve vzdálenějších místech, kde si mohou říci vyšší cenu.

V poslední době trh začali svými nízkými cenami ovládat sběrači a obchodníci z Polska a Ukrajiny. Ti se zaměřili na prodej výkupnám a konzervárnám, kterým nabízejí až o polovinu nižší cenu než místní. Pro mnohé výkupny už pak taková cena není zajímavá a raději s lesními plody končí. "Dnes jsem pomalu na zavření firmy," stěžuje si jeden z výkupců z jižních Čech.

Na zajímavé peníze si přijdou i sběrači hub. Podle Pavla Bognera ze společnosti Magu Bohemia mohou někdy dostat až dvě stovky za kilogram hříbků. Loni se jich nasbíralo šest tun, lišek přinesli sběrači dokonce 10 tun.

"Na houby alespoň jednou ročně zajde až sedm milionů obyvatel," odhaduje Miroslav Smotlacha z České mykologické společnosti. Domnívá se, že ročně Češi nasbírají houby za více než půl miliardy korun.

Autoři:


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Unikátní láhve Pilsner Urquell zdobí data a přípitky. Pomohou vozíčkářům

Po obvodu každé z láhví pro charitativní aukci na iDNES.cz je vybroušeno sto...

Skláři z Vysočiny vytvořili deset unikátních designových láhví pro Plzeňský Prazdroj. V prosinci půjdou do tradiční...

Konec drezury zvířat v cirkusech? Ministerstvo je plánuje zakázat

Ilustrační snímek

Ministerstvo zemědělství navrhuje úplný zákaz vystupování a drezury zvířat v cirkusech. O opatření v rámci novely...

Pražský radní Dolínek míří do vesmíru, chce založit „českou NASA“

Petr Dolínek

Pražský radní pro dopravu Petr Dolínek, známý především kontroverzním rozhodnutím o zboření Libeňského mostu, míří výš....Najdete na iDNES.cz