Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Borůvky a houby vynášejí miliardy

  9:50aktualizováno  9:50
Sběrači lesních plodů a hub mají po roce opět napilno. Keříky plné borůvek a malin, křemenáče, masáky, klouzky či pravé hřiby mnozí dokážou výhodně zpeněžit. "Za léto nasbírám borůvky asi za 30 tisíc korun," prozrazuje sběrač Martin z Krkonoš.
houba (c) profimedia.cz/corbis

houba (c) profimedia.cz/corbis - Houby - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Má své stálé odběratele, a tudíž je nemusí chodit prodávat k silnici či na trh.

"Loni jsem prodával litr za 50 korun a letos to na té sazbě zůstane. Tuto cenu považuji za optimální," dodává.

Podle zákona by měli mít sběrači a prodejci lesních plodů oprávnění. Díky mnohoznačnému výkladu a nedoložitelnosti původu plodů jej vlastní hrstka.

Sběrači se nemusí bát ani daní. Do výše 20 tisíc korun jsou jejich příjmy osvobozené od daní.

"Množství, které si každý člověk může natrhat, není omezeno," říká mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný. Zdůrazňuje však, že sběrači by neměli sklízet plody v takzvaném prvním pásmu a neměli by používat hřebeny.

Byznys za tři miliardy
Se začátkem prázdnin do lesů míří stovky sběračů. Mnozí pak své úlovky prodávají u silnic nebo v tržnicích. Výkupny je už svými cenami odradily - nabízejí mnohdy jen polovinu toho, co by lidé mohli získat prodejem na tržišti.

Za loňský rok nasbírali Češi (a pak sami zpracovali nebo prodali) podle odhadů společnosti Lesy ČR lesní plody v hodnotě zhruba 3,3 miliardy korun. "Spočítat to je velmi obtížné, proto se musíme smířit s odhadem," vysvětlil odhad mluvčí Lesů Lubomír Šálek."Uvést přesnou výši nelze," souhlasí Zdeněk Bednár z Českého statistického úřadu.

Kromě drobných sběračů, kteří si lesními plody přivydělají pár tisíc korun ročně, se na trhu pohybují i velkoobchodníci. Ti skupují plody od menších sběračů v určité oblasti a pak je prodávají ve vzdálenějších místech, kde si mohou říci vyšší cenu.

V poslední době trh začali svými nízkými cenami ovládat sběrači a obchodníci z Polska a Ukrajiny. Ti se zaměřili na prodej výkupnám a konzervárnám, kterým nabízejí až o polovinu nižší cenu než místní. Pro mnohé výkupny už pak taková cena není zajímavá a raději s lesními plody končí. "Dnes jsem pomalu na zavření firmy," stěžuje si jeden z výkupců z jižních Čech.

Na zajímavé peníze si přijdou i sběrači hub. Podle Pavla Bognera ze společnosti Magu Bohemia mohou někdy dostat až dvě stovky za kilogram hříbků. Loni se jich nasbíralo šest tun, lišek přinesli sběrači dokonce 10 tun.

"Na houby alespoň jednou ročně zajde až sedm milionů obyvatel," odhaduje Miroslav Smotlacha z České mykologické společnosti. Domnívá se, že ročně Češi nasbírají houby za více než půl miliardy korun.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny starších bytů v panelácích narazily na strop. Avšak jen na chvíli

(ilustrační snímek)

Ceny starších bytů narazily na některých místech Česka v závěru loňského roku na strop. Podle dat Českého statistického...

Najdete na iDNES.cz