Boty raději třikrát vyzkoušet a až pak koupit

  • 2
Do nového školního roku rodiče dětem pořizují i nové boty a přezůvky. Na jednu stranu je to dobře, neboť děti by neměly chodit ve starých sešlapaných botách, případně těch, které již předtím důkladně okopal starší sourozenec. Na druhou stranu je stále mnoho rodičů, kteří raději sáhnou po levnějších botkách na tržišti, nebo koupí svému potomkovi nějaký módní výstřelek, který mu zničí nohu. Podle ortopedů má kvůli špatnému obutí poškozené nohy celá třetina prvňáčků.

Varující je i to, že se nošení špatné obuvi může projevit třeba až po třiceti letech. Proto je zcela na místě vybírat boty s rozvahou a nechat je dítěti dobře vyzkoušet.

Jak nakupovat dětskou obuv

  • Dětské boty by měly být z přírodních materiálů, které jsou měkké, prodyšné, přizpůsobí se tvaru nohy a dobře sají pot. Na každém páru musí být povinně označeno, zpravidla pomocí piktogramů, z jakého materiálu je svršek, podšívka a podrážka.
  • Boty pro děti mají mít uzavřený střih, který brání posunování nohou. Důležitý je dostatečně tuhý, vysoký a dlouhý opatek, který brání bočním pohybům paty a podvrtnutí nohy. Místo pantoflů jsou na přezutí nejlepší sandály s plnou patou nebo uzavřené textilní bačkory.
  • Při nákupu je dobré vyzkoušet ohnutím podrážky v místě prstních kloubů, zda nejsou boty příliš tuhé. Testy MF DNES potvrdily, že dětské přezůvky často kloužou, což ovlivňuje použitý materiál a dezén podrážek - čím jsou tvrdší a hladší, tím je větší pravděpodobnost, že v přezůvkách dítě uklouzne. Důležitá je tlumicí vrstva, která zmírňuje tvrdé dopady při chůzi, například z polyuretanu, EVAC nebo pryže, vhodné jsou i pěnové vkládací vložky nebo anatomicky tvarované stélky z pružných materiálů.
  • Dětské boty mají mít dostatečně široký a nízký podpatek.
  • Ani boty tvarované do úzké špičky se pro děti nehodí. Jejich prsty potřebují prostor, proto má být přední část boty dostatečně vysoká a široká. Špička nemusí být nutně kulatá - mají­li boty rovnou vnitřní hranu, tím lépe, protože palce zůstávají v přirozené poloze.
  • Při nákupu se vyplatí boty pečlivě prohlédnout, zda mají dobře spojený svršek s podešví, dostatečně přišitý jazyk a švy na správných místech. Nekvalitní zpracování nebylo při redakčních testech dětských bot žádnou výjimkou ani u dražších a značkových výrobků. Barevné boty mohou pouštět barvu, což lze poznat jejich otřením zvenku i zevnitř papírovým kapesníkem.
  • Dítě si musí v prodejně vyzkoušet obě boty vestoje i při chůzi, zda mu nekloužou z paty. Bota má být vpředu o 10 až 15 mm delší než chodidlo, šířka má odpovídat obvodu nohy v místě prstních kloubů. Menším dětem se nemá zkoušet velikost jen klasickým způsobem tlakem prstu na špičku nohy, protože většinou pokrčí prsty. Je proto dobré změřit nohu pomocí měřidla. I tak je ale pečlivé vyzkoušení nezbytné.