Boty z Asie možná podraží

Celníci dostali do rukou bič na obchodníky, kteří do země dovážejí podhodnocenou obuv a koženou galanterii a obírají tak stát o clo, ale i o daně. Kabinet schválil nařízení, kterým zavádí minimální ceny pro obuv dováženou z Číny, Vietnamu, Turecka, Hong Kongu a Tchaj-wanu.

Celníci ale tyto ceny budou moci využít v podstatě je v krajním případě, když zklamou další tři možnosti. Jinak by porušili pravidla Světové obchodní organizace. "Je to vůbec první zavedení těchto cen určených pro výpočet cla z nějakého zboží. Příští týden má pak vláda jednat i o cenách textilu," uvedla Iva Kaňáková z Generálního ředitelství cen.

Výrobci obuvi si od zpřísnění režimu na celnicích slibují, že je levné dovozy bot prodávaných převážně v tržnicích přestanou existenčně drtit. "Loni se k nám dovezlo přibližně 30 milionů párů bot, přičemž průměrná deklarovaná cena k proclení byla 79 korun za jeden pár. Podle našich odhadů je podhodnoceno zhruba 80 procent z nich," upozornila Vlasta Mayerová z Obuvnické asociace.

Více než polovina dovozů přitom podle ní přichází z Číny a výjimkou přitom nejsou i boty za pět korun. "U kožených bot je to nesmysl," říká a nevylučuje, že celní opatření může především boty prodávané u stánků zdražit. U většiny bot, které se do země dovážejí za zhruba osmdesát korun, by měla být podle Mayerové hodnota alespoň dvojnásobná. "Máme také zjištěno, že například značkové boty vyráběné v Číně mívají obvykle hodnotu alespoň devíti dolarů," sdělila. To by odpovídalo ceně na hranici ve výši kolem 350 korun.

Celníci však budou podle Kaňákové moci využít minimální cenu pro obuv jen v případě, že nemohou deklarovanou hodnotu nejprve ověřit jinými třemi způsoby. Těmi je porovnání s cenou na faktuře či se stejným nebo obdobným zbožím, které se do země už za určitou cenu dohodlo. "Je to pro celnice dost složitý proces a proto si myslím, že zavedení jednotkových cen nebude mít na dovozy velký dopad," dodala.


Témata: celníci, Dolar, obuv