Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brazílie: Od patoků k vítězům vinařských soutěží

  10:41aktualizováno  10:41
O tichých brazilských vínech ještě počátkem tohoto tisíciletí vinný svět nevěděl. Vinohradnictví tu má sice díky přistěhovalcům z Evropy více než staletou tradici, ale ani ta nedokázala z brazilské révy dostat víno kvality lepší než nevalné.
Brazilské šumivé víno zvítězilo v mezinárodní soutěži. Ilustrační foto

Brazilské šumivé víno zvítězilo v mezinárodní soutěži. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Na většině brazilských vinohradů (asi sedmdesát tisíc hektarů) rostou americké veleplodné hybridy, které dávají bohatou úrodu stolních hroznů a jsou vynikající na přípravu šťáv a extraktů. Pro Evropana jsou však vína z nich takřka nepitelná.

Teprve v druhé polovině devadesátých letech začali Brazilci vysazovat osvědčené odrůdy révy vhodné pro přípravu špičkových vín. Zároveň mohutně investovali do zpracovatelského průmyslu. Dnes zde funguje dvacet vinařství, které vyrobí více než dva miliony hektolitrů vína ročně.

SERIÁL: Méně známé vinařské země

Vína z Francie, Itálie, či Španělska ochutnal už snad každý. Jaká vína ale vznikají v Jižní Americe či ve Středomoří? To se dovíte v novém seriálu. Všechny díly najdete zde.

Největší je družstevní Aurora, která dodá na trh ročně 22,5 milionu hektolitrů. Stále rostoucí domácí poptávce to však zdaleka nestačí, a tak se do země více než sedmdesát procent tichých i šumivých vín dováží.

Víno se zlepšuje, experti se hrnou
Investice do zpracování révy se ale začíná postupně vracet. V loňském roce dostala Vale do Vinhedos ve státě Rio Grande do Sul první vinařskou apelaci, což je jedna z podmínek úspěšného exportu. Úroveň zdejšího vinařství zvedají také nově příchozí experti s mezinárodními zkušenostmi.

Například o všechny vinohrady špičkového rodinného vinařství Lídio Carraro ve Vale do Vinhedos se úspěšně stará teprve 22letá enoložka Monica Rossete. Ovšem znalosti a rozhled by jí mohl závidět leckterý moravský vinný veterán. Jejich kvalitní a drahá vína najdete jenom v nejlepších brazilských restauracích a letištních free shopech.

Článek vznikl ve spolupráci
s časopisem BarLife

Největší koncentrace a více než polovina všech brazilských vinohradů je v jednom z nejmenších států země v Rio Grande do Sul. Je to nejjižnější (tedy nejchladnější) část Brazílie. Vinaři zde pěstují podobné odrůdy jako na severu sousední Uruguaye. Díky příznivému podnebí a investicím do zpracovatelského průmyslu odtud pochází ta nejlepší vína.

Na druhém místě, co se rozlohy vinohradů týče, je ještě severněji ležící São Paulo. Vinohrady jsou v menší míře i ve státech Santa Catarina, Paraná, Minas Gerais, Bahia a Pernambuco.

Ve vinohradech se stále více objevují osvědčené světové odrůdy, jako je Sauvignon, Cabernet Sauvignon, Merlot, Tannat, Chardonnay, ale i Tramín a Ryzlink. O tom, že zde dovedou dělat i kvalitní šumivá vína, svědčí mimo jiné i to, že jedno z nich zvítězilo v tvrdé mezinárodní konkurenci na letošním Vinoforu.

ČTĚTE TAKÉ DALŠÍ SERIÁLY

Italská vína
Španělská vína
Francouzská vína
Autor:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Majitelé chat dosáhnou na dotace z Dešťovky, musí tam však trvale bydlet

Turnerova chata

O peníze na využívání dešťové vody v dotačním programu Dešťovka budou moci od října žádat i majitelé rekreačních...

Ochlazení odstartovalo topnou sezonu, během týdne by se mělo topit všude

Detail dobových litinových radiátorů

V Česku v těchto dnech začíná topná sezona, letos neobvykle pozdě. Zatímco v jiných letech bývá rozptyl zahájení...

Lesy ČR vyhlásí tendr 2019+, soutěží se o zakázky za více než miliardu

Lesníci z Lesů ČR ukázali přípravu lapáků na boj s kůrovcem.

Státní podnik Lesy České republiky vyhlásí ve středu tendr 2019+ na lesní práce a prodej dřeva. Tendr bude rozdělen na...Najdete na iDNES.cz