Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brazílie zdaleka nenabízí jen fotbal a kávu

  9:59aktualizováno  9:59
Hranice vinařské mapy jižní polokoule nejsou ještě zdaleka definitivní. Vedle již osvědčených a v repertoáru světové nabídky vín již pevně zakotvených zemí se rýsují stále konkrétněji možnosti těch, o nichž český zákazník zatím nemá valného povědomí.

Příkladem stále mohutnější expanze stále kvalitnější produkce je především Brazílie. Jako všude jinde v Latinské Americe i zde se réva objevila s příchodem kolonizátorů. Jen na rozdíl od ostatních území zde to byli Portugalci, kteří révu do země přinesli.

Ač se v Brazílii spotřebovalo poměrně velké množství vína, jeho kvalita nebyla nijak valná. Tamní konzument se spokojoval se základními kategoriemi na bázi konzumní produkce prostřední jakosti. Vše se začalo měnit na počátku devadesátých let minulého století, kdy se brazilští vinaři pod vlivem boomu, který v té době víno prožívalo, rozhodli pozvednout úroveň vinohradnictví a vinařství nad běžné standardy.

Rozsáhlé investice směřovaly do vinohradů, výstavby ultramoderních produkčních závodů a nákupů technologií. Finanční prostředky byly vloženy i do „nákupu“ winemakerů a zároveň do školení budoucích vlastních odborníků. Do Brazílie přišli enologové světových jmen, jako například známý Michel Rolland, aby připravili vína z prvních sklizní.

Zároveň se vlastní sklepmistři z významných podniků rozjeli do všech koutů vinařského světa, aby přivezli a aplikovali nejnovější trendy v přípravě vín.
Zanedlouho se začaly projevovat první výsledky a dnes stojí Brazílie před branami vrcholu vinařské produkce. Země je dnes s bezmála sedmdesáti tisíci hektarů vinic a zhruba třemi miliony hektolitrů vína roční produkce třetím největším hráčem na kontinentě.

Daleko podstatnější je však kvalita nových vín. Jména jako Miolo, Casa Valduga či Salton znamenají již dnes pojmy ve vinařském světě a jejich vína, přestože mají jistě své nejlepší dny teprve před sebou, již dnes sahají po nejvyšších postech.

S brazilskými víny se tuzemský zákazník může zatím setkat pouze v restauracích, kam je dováží společnost Cosmopolitan. Brzy by se měla brazilská vína objevit i v obchodech. Je nutné zmínit ještě jeden fenomén, který z Brazílie dělá potenciálního lídra jihoamerického vinařství. Je jím úspěšná snaha o pěstování révy v tropickém pásmu ve státě Bahia.

Pokud se podaří doladit kvalitu vín, což je rok od roku úspěšnější, bude země disponovat ojedinělou možností dvou, a dokonce i více sklizní v jednom roce. A to je značná a jedinečná výhoda Brazilců při stále tvrdším konkurenčním boji ve světovém vinařském ranku.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Delegace z Číny na Hradě řešila kauzu CEFC, skupina si majetky v ČR ponechá

Jednání delegace čínského státního konglomerátu CITIC na Pražském hradě (18....

Na Pražském hradě ve středu proběhlo klíčové setkání prezidenta Miloše Zemana s vedením čínského státního konglomerátu...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Najdete na iDNES.cz