Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brazilské obří naleziště ropy ponese jméno prezidenta Luly

  10:49aktualizováno  10:49
Populární brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva, který v lednu předá svůj úřad Dilmě Rousseffové, dostal dárek na rozloučenou od státní ropné společnosti Petrobras. Pojmenovala po něm jedno ze svých dvou obřích nalezišť ropy, která byla včera uznána za komerčně využitelná.

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva. - Odstupující brazilskýprezident Luiz Inácio Lula da Silva ukazuje ruce, které si namočil v ropě při návštěvě státní ropné firmy Petrobras (28. října 2010) | foto: ČTK

Ložisko Tupi, které má ověřené ropné rezervy o objemu 6,5 miliardy barelů, se tak od středy jmenuje na počest prezidenta Lula. Petrobras si však musel chvíli lámat hlavu s tím, jak nové pojmenování vysvětlit. Tradičně totiž pojmenovává nová komerčně využitelná ložiska podle vodních tvorů. Vysvětlení ale našel, lula znamená v portugalštině sépii.

"Jsem pyšný," komentoval rozhodnutí ropné firmy prezident Lula. "Ale není to mé jméno, je to měkkýš," dodal pobaveně.

Petrobras slaví, rezervy mu stouply o více než o polovinu

Uznání nových nalezišť Lula a Cernambi, jež se obě nacházejí v hlubokých vodách pod solnou vrstvou, je pro ropnou firmu velkým vítězstvím. Země má nyní své první veleobří naleziště. Objem využitelných rezerv, které byly na konci roku 2009 vyčísleny na 14,9 miliardy barelů, jí stouply o 8,3 miliardy barelů (Cernambi se na přírůstku podílí objemem 1,8 miliardy barelů).

Za veleobry se považují ložiska, která mají více než pět miliard komerčně použitelných barelů.

V konsorciu, které nová ložiska rozvíjí, má Petrobras podíl 65 procent, BG Group 25 procent a portugalský Galp zbývající desetinu.

Z ČISTIČE BOT PO BOK SVĚTOVÝCH LÍDRŮ

Brazilský prezident Lula da Silva Luís Inácio da Silva, který je v Brazílii známý jako Lula, se narodil 27. února 1945 v chudém Pernambucu na severovýchodě Brazílie jako předposlední z osmi dětí. Svého otce si v prvních letech příliš neužil, pouhé dva týdny po Lulově narození totiž Aristides Inácio da Silva rodinu opustil se sestřenicí své ženy.

Poprvé ho viděl až v roce 1952, kdy mu bylo sedm let. Tehdy se jeho matka Euridice rozhodla opustit vyprahlý severovýchod, sebrala děti a vydala se na třináctidenní cestu v otevřené dodávce do Sao Paula za nevěrným manželem.

Lula se naučil číst a psát, až když mu bylo deset let. V dětství prodával na ulici oloupané pomeranče a živil se jako čistič bot. Později se vyučil obráběčem kovů a nastoupil do fabriky. V devatenácti letech přišel u soustruhu o malíček levé ruky a musel obejít několik nemocnic, než ho ošetřili. Tato zkušenost ho přiměla vstoupit do odborů. Začal politicky růst, stal se předsedou odborářů. V 80. letech strávil nějaký čas za mřížemi.

V roce 1980 založil Dělnickou stranu, o šest let později se dostal do Kongresu a od roku 1989 třikrát neúspěšně kandidoval na prezidenta. V roce 2002 se v poslední kampani zaměřil hlavně na boj s hladem a chudobou a s řadou sociálních programů se mu podařilo volby vyhrát.

V zemi je velmi oblíbený. Volební systém v Brazílii mu ale nedovolil kandidovat potřetí a Lula da Silva o to na rozdíl od venezuelského prezidenta Huga Cháveze (ten změnu prosadil) nebo kolumbijské hlavy státu Alvára Uribeho (tomu návrh zatrhl ústavní soud) ani neusiloval a předal post první ženě v čele Brazílie Dilmě Rousseffové.

Autoři: ,Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Další z rubriky

Banky, hodinky a kokain. V Evropě se nejvíce šňupe ve Švýcarsku

Kokain.

V desítce evropských měst s nejvyšší spotřebou kokainu se jich pět nachází ve Švýcarsku. Ukazuje to nejnovější studie...

Americký hračkářský obr Toys R Us padl. Propustí 33 tisíc lidí

S obchodem Toys R Us vyrostlo několik generací amerických dětí, pro mnohé je...

Nejméně dvě generace amerických dětí si pod pojmem „hračkářství“ dokázaly představit jen jediný podnik – řetězec Toys R...

Krabice s jídlem za tři koruny. Hit do voleb, kterého se Maduro nevzdá

Krabice se základními potravinami z programu CLAP

Když národ hladoví, není třeba v předvolební kampani vymýšlet nic složitého. A toho si je venezuelský prezident Nicolas...

Najdete na iDNES.cz