| foto: Reuters

Krizový karneval vrcholí. Brazílii trápí virus zika i pád ekonomiky

  • 9
Brazilci po roce vyšli do ulic. Karnevalem se snaží rozehnat špatnou náladu, kterou přináší ekonomická recese i šíření viru zika. Daří se jim to ale jen částečně, v některých městech tradiční zábavu zcela zrušili, jinde zkrátili rozpočet na polovinu. To hlavní však Brazilce teprve čeká - začátkem srpna startuje olympiáda.

Ekonomická recese, která postihla Brazílii, se podle agentur projevuje i v ulicích během karnevalu. Podle karnevalové asociace Liesa na peníze od sponzorů dosáhla jen polovina škol samby, což je mnohem méně než v předchozích letech. Například státní ropná společnost Petrobras dala podle agentury Bloomberg na festival o osmdesát procent nižší částku než před rokem.

„Tenhle festival je krizový. Na mnoha místech jsme museli šetřit, ubrali jsme třeba reproduktory. Ale karneval se bude stejně konat,“ říká Rita Fernandesová, šéfka asociace Sebastiana, která pořádá několik pouličních slavností ve státě Rio de Janeiro.

Ne všude se však karneval bez peněz od sponzorů či z radnice podařilo udržet. Třeba přímořské město Cabo Frio, které leží 150 kilometrů na východ do metropole Rio de Janeiro, slavnosti zcela zrušilo. Tamní starosta Alair Correa říká, že mu nic jiného nezbývalo.

„Mívali jsme měsíční rozpočet 60 milionů realů (370 milionů korun) a teď máme jen polovinu. Ale všechny služby, které nabízíme, stále vycházejí z toho původního rozpočtu,“ říká starosta města se 160 tisíci obyvatel. Podobně se rozhodla více než čtyřicítka středně velkých měst po celé zemi.

Například ve městě Porto Ferreira ve státě São Paulo rozhodli podle deníku O Globo zastupitelé o zrušení festivalu, ušetřené peníze dají raději na koupi nové sanitky. „Víte, jak mám ráda karneval. Ale procházíme vážnou finanční krizí a oblast zdravotnictví je naše priorita,“ říká tamní starostka Renata Bragaová.

Strašák jménem zika

Jenže zemi čekají ještě větší výzvy, než každoroční karneval. Přesně za šest měsíců startují olympijské hry. Jenže olympijské výbory po celém světě teď zvažují, zda vůbec do Brazílie přijet. Na vině je hlavně rychlé šíření viru zika.

Nikde zatím nepřijali žádná zásadní rozhodnutí, přesto někteří funkcionáři už mluví o neúčasti některých sportovců, pokud nebude zajištěna absolutní zdravotní bezpečnost. Tento týden podobné výzvy řešili například v USA či v Keni. Případná neúčast amerických sportovců by přitom pro olympiádu byla kritická - atleti z USA v Londýně získali nejvíc medailí.

Pořadatele sportovních her ale neděsí jen rychle se šířící nákaza. Brazílie se nyní potýká s největšími ekonomickými problémy své novodobé historie. Loni tamní hospodářství kleslo téměř o čtyři procenta a letos má propadnout o další tři procenta. „Pokud se tato předpověď naplní, dostane se Brazílie do nejhorší recese od začátku dvacátého století,“ říká ekonom společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Ekonomiku, která měla ještě před fotbalovým šampionátem v roce 2014 slibně našlápnuto, stahuje nešťastná souhra několika věcí. Brazílie příliš vsadila vše na jednu kartu - jako zemí bohaté na suroviny se jí dařilo, když byly drahé. Jenže teď jsou komodity levné, ochlazuje se také zájem ze zemí, které z Brazílie braly podstatnou část produkce - z Austrálie a Číny.

To zároveň znamená méně peněz pro státní rozpočet. Vláda už musela seškrtat štědré sociální programy, za něž si dříve kupovala podporu nižších vrstev obyvatelstva, a také investice do infrastruktury. Přesto jsou státní finance ve více než desetiprocentním deficitu.

Korupce, kam se podíváš

Vlády navíc dlouhodobě vůbec neřešily korupci, která zasáhla nejvyšší patra klíčové společnosti Petrobras. To zase, spolu s bariérami v zahraničním obchodě odrazuje, zahraniční investory. Rychle rostou ceny v obchodech, brazilský real povážlivě ztrácí a lidé proti dřívějšku skoro vůbec neutrácejí.

To všechno se odráží v poklesu podpory současné prezidentky Dilmy Rousseffové. Sice nikdy nevyšla ze stínu svého politického „otce“, kterým byl lidový prezident Luiz Inácio Lula da Silva, se zhruba desetiprocentní podporou má však před sebou jen mlhavou budoucnost.

Úspěšně zvládnutá olympiáda už jí nejspíš mnoho domácích fanoušku nezíská, ale mohla by alespoň trochu vylepšit obraz země před zahraničím publikem. Musí však přitáhnout dostatek platících hostů. Tržby z prodeje lístků jsou pro celkovou ekonomiku her důležité.

„Pokud se nepodaří prodat dostatek vstupenek, mohou se hry stát pro Brazílii noční můrou. Státní rozpočet krvácí a nečekaně nižší tržby z této události a turistického roku mohou prohloubit ekonomickou a politickou krizi,“ myslí si Tomčiak.