Pro Keňu jsou největším exportním zbožím řezané květiny. | foto: Profimedia.cz

Brexit dolehl i na Afriku. Měny oslabily, země se bojí o odbyt zboží

  • 31
Brexit silně ovlivní i africké ekonomiky. Britský náměstek ministra zahraničí James Duddridge sice slibuje, že obchodní vztahy se zlepší právě díky absenci regulací EU, pravděpodobnější scénář však je, že brexit bude pro africký kontinent citelná rána.

Kvůli provázanosti s Británií bude pravděpodobně nejvíce zasažena Jihoafrická republika. Už od ranních výsledků britského referenda se jihoafrická měna rand prudce propadala o 7 procent. Hned po libře je nejvíce zasaženou měnou vůbec, uvedl server Quartz.

KOMENTÁŘ: Africký boom je u konce. Kontinent nestihl industrializovat

Země mají mezi sebou hluboké vazby. Britské bankovní domy totiž drží četné jihoafrické pohledávky, které by v případě okamžité splatnosti představovaly 178 procent státních rezerv Pretórie v zahraničních měnách.

Ekonomové se také obávají, že výsledek hlasování poškodí vzájemný obchod. Velká Británie je pro nejvíce industrializovanou africkou zemi čtvrtým největším odběratelem. To by zpomalilo hospodářský růst země.

Špatné načasování pro Nigérii

Obavy má také Nigérie. Ta je největší africkou ekonomikou a prochází v současnosti recesí. Nedávno zrušila striktní kontrolu měny a liberalizovala cenu ropy. Obchod mezi Nigérií a Velkou Británií má hodnotu v přepočtu 200 miliard korun. O smlouvách, které byly uzavřeny, se bude muset v důsledku odchodu Velké Británie s EU znova jednat.

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Jak může brexit ovlivnit nejen tuzemskou ekonomiku

Ekonomické zpomalení Velké Británie tak může Nigérii hluboce zasáhnout. Právě Británie totiž investovala v této africké zemi nejvíce. Navíc by Nigerijci žijící v Británii, kteří poslali loni do domoviny v přepočtu až 500 miliard korun, posílali výrazně méně.

„Je možné, že se evropské země semknou a začnou ještě více ochraňovat svůj trh. Navíc je tu levná ropa z Íránu a levná práce z Číny a zemí východního bloku. Nemáme prostě žádnou konkurenční výhodu,“ analyzuje situaci nigerijský ekonom Tunji Andrews.

Květiny z Keni bez odběratele?

Keňský ředitel centrální banky se už minulý měsíc vyjádřil k tehdy ještě případnému odchodu Britů z EU. „Ovlivní to nás všechny, nemůžeme se proti tomu pojistit a nemůžeme si zajistit lepší pozici,“ varoval.

Pro Keňu jsou největším exportním zbožím řezané květiny. Ty vyvážejí především do Británie a Holandska, odkud v reakci na brexit také znovu zaznívají požadavky na konání referenda o vystoupení z Unie. Pokud by tedy britská poptávka kvůli hospodářskému zpomalení poklesla, měsíčně by mohla Keňa přijít v přepočtu až o miliardu korun z obchodu s květinami.

A ohroženy jsou i další země. Tak třeba Egyptský akciový index se propadl o 1,3 procenta. Investoři se totiž bojí, že bude Británie méně v zemi investovat. Centrální banka ostrovní země Mauricius v pátek vydala prohlášení, že zvýšila rezervy ve zlatě a dolaru, aby tak zmírnila následky padající libry.

Analytici z neziskové výzkumné společnosti Brookings Institution upozorňují, že Velká Británie loni slíbila zdvojnásobit pomoc Africe. Celkově byla Británie největším poskytovatelem finanční pomoci v organizaci IDa17. Bankovní skupiny, která půjčuje nejchudším zemím.