Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Vyrobeno v Indii, zaplaceno Brity. Království loví v postkoloniálních vodách

  • 74
Sedmdesát let od vyhlášení nezávislosti Indie na Velké Británii se mezi sedmou největší ekonomikou světa a někdejší koloniální velmocí začíná psát nová kapitola. Ministr financí Philip Hammond vyráží na týdenní návštěvu druhé nejlidnatější země světa s předem daným poselstvím „vyrobeno v Indii, financováno v Británii“.

Britský ministr financí Phillip Hammond nastoupil do letadla směr indický subkontinent týden poté, co Británie odstartovala svůj odchod z EU. Brexit zatím tamní ekonomiku příliš nebolí, přesto se ostrovní země začíná poohlížet po nových obchodních příležitostech. Jednou z nich má být rychle rostoucí Indie, která pro svůj rozvoj nutně potřebuje peníze.

Brexit ekonomice království neškodí. Britské hospodářství roste

Země by podle odhadů britského ministerstva financí v následujících letech mohla spolknout více než 1,2 bilionu liber (asi 38 bilionů korun) na stavbu nových silnic a mostů, ale i financování technologických projektů. „Spojené království je pro Indii ideální partner, který pomůže získat potřebné prostředky pro pokračující růst,“ řekl Hammond.

Když to říkal, myslel při tom především na zájmy finančního srdce britské metropole – londýnského City. Tomu po odchodu z EU hrozí infarkt, neboť by pobočky bank mohly ztratit povolení pro operace na trhu Unie. Aby se bankéři z Londýna nestáhli, snaží se jim vláda Jejího Veličenstva najít nové příležitosti.

V jejich hledáčku se tak nyní ocitají nové finanční instrumenty jako v indických rupiích vydávané dluhopisy, ze kterých tamní samospráva i soukromé společnosti financují lokální rozvoj. Takzvané „masala dluhopisy“ se rychle stávají oblíbeným prostředkem, jak do země dostat potřebný zahraniční kapitál.

Britský ministr financí společně s šéfem centrální banky Markem Carneyem hodlá tento týden v Novém Dillí a Bombaji otevřít dveře především finančníkům, rád by zlepšil i stávající obchodní vztahy a smlouvy s indickými partnery.

Postkoloniální pachuť trvá

Hammondovo „rozeznění bubnu britských byznysů“ má však jeden háček. Veškeré smlouvy, které se svou delegací domluví, nemůže podepsat, dokud země neopustí EU.

Indové navíc doposud neztratili hořkou pachuť po 200 let trvající britské koloniální nadvládě. Například tamní poslanec a někdejší náměstek generálního tajemníka OSN Shashi Tharoor proslul svými ostrými výroky na účet Spojeného království. Britové podle něj zdevastovali indický hospodářský růst a zemi dodnes dluží finanční vyrovnání. Tharoor kritizuje také snahu Velké Británie o navázání nových obchodních partnerství. Pobrexitové plány, které hodlá ministr financí Philip Hammond tento týden v Indii nastínit, označuje za „Impérium verze 2“.

Britská delegace to nebude mít lehké. Indická ekonomika je navíc v dobré kondici. Nová rozvojová banka koncem minulého týdne oznámila, že indická ekonomika letos poroste tempem 7,2 procenta a napřesrok ještě zrychlí na 7,7 procenta. Britské ministerstvo obchodu přišlo v březnu s odhadem domácího růstu 1,4 procenta.