Obraz španělského malíře Pabla Picassa Sedící žena byl v Londýně vydražen za 43,2 milionu liber, což je zhruba 1,5 miliardy korun (21. června 2016). | foto: Profimedia.cz

Pojistka proti brexitu. Sběratelé vydražili obrazy žen za miliardy

  • 9
Obrazy věhlasných malířů Pabla Picassa a Amadea Modiglianiho oživily tento týden stagnující trh s uměním. Kubistické plátno Sedící žena a Modiglianiho portrét Jeanne Hebuterne v červeném šátku přinesly londýnské aukční síni Sotheby’s nejvyšší ceny za poslední roky.

Picassovo dílo se nakonec vydražilo za víc než 43 milionů liber (1,5 miliardy korun). Suma výrazně překročila původně odhadovanou částku třiceti milionů liber. Umělecké dílo od italského malíře Modiglianiho se vzápětí prodalo za 38,5 milionů liber, i když původně maximální předpokládaná cena byla 28 milionů liber.

Aukční síň londýnské Sotheby’s byla ve středu zcela plná obchodníků a poradců. Kupci nakonec obě věhlasná díla získali po velkém množství cenových nabídek přítomných i zastoupených sběratelů.

Na závěr dražby se v Sotheby’s strhl obří aplaus. A to i přesto, že svého kupce našla pouze tři z nabízených uměleckých děl a třebaže celková částka za prodané obrazy byla o 42 procent nižší než při podobné aukci ve stejném období vloni.

Klesající trend na trhu s uměleckými díly pokračuje po květnových dražbách v New Yorku, kde byl prodej dokonce nižší více než o padesát procent. Obchodníci s uměním se totiž stále vzpamatovávají z propadu cen ropy a akcií, k němuž došlo na začátku letošního roku.

Brexit jako faktor

Podle některých poradců a šéfů aukčních domů mnohé prodejce od dražby odradilo referendum o brexitu.

„Brexit byl určitě u některých odesílatelů uměleckých děl důležitým faktorem,“ cituje Bloomberg Helenu Newman, vedoucí pro impresionistické a moderní umění v Sotheby’s. “Prodeje sice klesly, ale já předpokládám, že úspěch v dražbě Pabla Picassa a Amadea Miodiglianiho, dodá trhu do budoucna důvěru.“

Obava z brexitu v praxi: Britové se zbavovali liber, nakoupili dolary

Podle Newmanové je také pozitivní právě výrazné překročení konečné ceny prodaných obrazů. Takovým případem je i zátiší od Paula Gauguina z roku 1890, které se prodalo za 3,4 miliony liber, odhadovaná cena přitom byla „pouze“ 2,8 milionů liber.

Odborníci považují středeční prodej mimořádných uměleckých děl za tak vysokou cenu za úspěch. Shodují se v tom, že na mimořádném prodeji má podíl čtvrteční britské referendum o setrvání v Evropské unii.

„Referendum je samozřejmě součástí finančního prostoru,“ citují Wall Street Journal vedoucího oddělení impresionistického a moderního umění v londýnské aukční síni Christie’s Jay Vincze. „Hlasování mohlo výrazně ovlivnit rozhodování nakupujících.“