Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Turisty nemá kdo obsluhovat. Evropské destinace shání stovky tisíc brigádníků

  10:04
Německo a Rakousko se potýkají s masivním nedostatkem sezónních pracovníků. Ve velkém se proto obracejí na brigádníky ze zahraničí, které lákají na vysoké mzdy. Na letní brigádě si zde studenti mohou vydělat až 10 eur čistého na hodinu (256 Kč). Značné personální potíže hlásí před sezonou i Chorvatsko.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Je neděle, polovina června. Za normálních okolností jsou dvě dobře zásobené pekárny v centru desetitisícového turistického města uprostřed Bavorského lesa zaplněné lidmi. 

Česká rodina na výletě si tady chce kolem čtvrté hodiny odpoledne dát čerstvou svačinu. Jenže je zavřeno. Důvod? Nemá kdo obsluhovat. Podobná situace přitom nebude v následujících měsících žádnou výjimkou.

Sezonní pracovníci tu chybějí ve velkém, podle údajů spolkového pracovního úřadu hlásili podnikatelé a firmy v květnu na 792 tisíc volných míst. V roce 2016 sháněli zhruba o 136 tisíc lidí méně.

Jen samotné Bavorsko, jedna z ekonomicky nejsilnějších a nejstabilnějších spolkových zemí, shání téměř 128 tisíc pracovníků, chybějí především v dopravě, logistice, ve stavebnictví, v lesnictví i v oblasti cestovního ruchu.

Velké německé firmy, o jejichž profit se starají hlavně letní měsíce, na svých internetových stránkách nabízejí řadu volných brigádnických míst. A to navzdory tomu, že sezona s tisíci návštěvníky denně dávno běží.

Například Legoland v bavorském Günzburgu potřebuje na léto okolo jednoho tisíce pracovníků a v tuto chvíli inzeruje na svých internetových stránkách na pětatřicet různých druhů pracovních pozic, které je potřeba obsadit větším množstvím zájemců.

„Potřebuji kuchaře a personál do servisu. A už teď, v letních měsících, hledám lidi pro zimní provoz v období Vánoc. Bohužel, musím už takto dopředu,“ potvrzuje složitou situaci Claus Six, který spoluvlastní a provozuje westernové město Pullman City v jedné z nejnavštěvovanějších oblastí Německa, v Bavorském lese.

Podnik nyní zaměstnává na sezonní práce řadu cizinců. „Mám tady Čechy, Poláky, dokonce i jedenáct lidí z Kyrgyzstánu. Bez sezonních pracovníků ze zahraničí bych mohl firmu okamžitě zavřít,“ přiznává.

Živnostníci to mají ještě těžší

Problém se týká i drobných živnostníků. Tam je situace ještě o něco komplikovanější. Marco Baier provozuje v Bavorském lese občerstvení u jezera Freudensee. Aktuálně má obsazeny čtyři brigádnické pozice. Potřeboval by ale další, protože on i jeho manželka se musí denně aktivně podílet na provozu.

Pokud mu z důvodu nemoci vypadne některý z pracovníků, přestává nápor turistů zvládat. „Největším problémem není najít brigádníky, ale je velmi obtížné najít dobré a spolehlivé pracovníky. Přátelské, pracovité a klientsky orientované,“ vysvětluje situaci Baier.

„Velmi rád a hned bych přijal i studenty z Česka. Samozřejmě cizinci vykonávají práci za stejných podmínek jako domácí. Což u nás znamená například deset eur na hodinu čistého,“ uzavírá podnikatel.

Zákonem daný minimální hodinový výdělek činí v současnosti 9,19 eura hrubého. Oficiální hodinová hrubá mzda v oblasti služeb se podle německého statistického úřadu v druhém kvartálu loňského roku pohybovala pro zaměstnance v Bavorsku od 14,62 do 27,57 eura.

S obdobným problémem se potýká i Rakousko. Podle spolkového ministerstva práce bylo ke konci května registrováno v celé zemi 82 ­280 volných pracovních pozic, což je téměř o desetinu více než v květnu minulého roku. Rakousko sice vykazuje podstatně vyšší kvótu nezaměstnanosti než třeba Bavorsko a Česko, nicméně i tady zejména v turismu, zemědělství a lesnictví chybějí na letošní léto tisíce zaměstnanců.

Problém s brigádníky, ať už na letní, nebo zimní lyžařskou sezonu, je tedy mnohem větší a začíná silně ovlivňovat chod firem.

„Stávající zaměstnanci musí být produktivnější, musí toho stihnout ve stejném čase více, než kdyby byly obsazeny všechny pozice,“ objasňuje znatelné dopady na podniky Lukas Krösslhuber, šéf turistického sdružení tyrolské oblasti Wilder Kaiser, která patří k nejnavštěvovanějším alpským údolím v zemi.

„Je to zátěž i pro podnikatele. Částečně to dochází tak daleko, že podnikatel musí svou nabídku začít redukovat. Například hotely snižují nabídku jídla z polopenzí pouze na snídaně, protože není dostatek personálu v kuchyni a na servisu,“ dodává Krösslhuber.

„Jestliže zůstanou sezonní pracovní místa neobsazená, může pochopitelně v daném podniku dojít k finančním ztrátám i k snížení celkového obratu,“ doplňuje k situaci Oliver Gumhold z tiskového oddělení spolkového ministerstva práce ve Vídni. Dodává, že pro sezonní pracovníky z třetích zemí v turismu, v zemědělství a v lesnictví navýšilo Rakousko kvóty.

Potíže u moře

Pro Čechy je dovolenkovou destinací číslo jedna Chorvatsko a i u moře platí, že všichni řeší nedostatek personálu.

Chorvatská vláda posiluje možnosti dovozu pracovních sil z nečlenských států EU na některé z 18 tisíc volných míst. „Chybějí servírky, číšníci, prodavači, uklízečky, pokojské, kuchaři, pomocný personál do kuchyní a podobné profese, které jsou úzce navázané na turistickou branži,“ vypočítává tiskové oddělení chorvatského ministerstva práce. Průměrná čistá mzda v odvětví cestovního ruchu se pohybovala v březnu letošního roku na úrovni 5 232 kun, tedy kolem 18 tisíc korun.

Problém se týká ve velkém hotelových společností. „Na přelomu května a června bylo na Istrii i v Dalmácii k vidění množství billboardů, kterými hotelové řetězce masivně lákají potenciální brigádníky,“ říká Natali Munitičová z Chorvatského turistického sdružení v Praze.

Zaměstnanci chybějí i na ostrově Hvar. „Restaurace, kavárny, hotely nemají obsluhu, chybí personál, uklízečky, je jich tu opravdu citelný nedostatek,“ říká Jitka Carić, která se dvacet let pohybuje v oblasti cestovního ruchu na ostrově.

Chorvaté zčásti spoléhají na zahraniční výpomoc, ale také intenzivně a s velkým předstihem aktivují domácí pracovní sílu. „Náborová kampaň začala už v zimě nejen v turistických destinacích, ale i v kontinentální části Chorvatska, a dokonce i v zemích regionu Bosny a Hercegoviny a v Srbsku,“ objasňuje Robert Vindiš, který dlouhodobě žije v Chorvatsku a pracuje v obchodu a v turismu.

Autor:
  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maloobchody na českém venkově ovládnou Maďaři. Kupují další řetězec

17. dubna 2024  14:08

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil maďarské skupině Oriens nákup maloobchodního...

Horkovod dodá Brnu teplo a zbaví ho závislosti na plynu, říká ředitel Tepláren

20. dubna 2024

Premium Projekt horkovodu vedoucího z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna byl po desetiletích přerušení...

Každá pátá firma v Česku je nefunkční. Povinnosti mají stejné jako ty živé

20. dubna 2024

Zombie firmy. I tak se v Česku nazývají společnosti, které jsou zapsané v obchodním rejstříku, ale...

Nejlepší letiště pro rok 2024 má Katar, Ruzyně se do top 100 nedostala

19. dubna 2024

Titul pro nejlepší letiště světa si pro letošní rok odneslo mezinárodní letiště Hamad v katarském...

Britské mléčné farmy chrlí hnůj do řek. Ochránci přírody volají po nápravě

19. dubna 2024

Mléčné farmy ve Spojeném království znečišťují životní prostředí a vylévají velké množství...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...