Špeditéři zbrojí na Vánoce. Brigádníkům otevřou tisíce míst

  5:00aktualizováno  5:00
Do Vánoc zbývají necelé dva měsíce a zatímco někteří z nás ještě ani nezačali nakupovat dárky, online obchody a doručovací společnosti už dokončují přípravy na sváteční sezónu. Brigádníkům letos otevřou tisíce nových míst. Pracovníků je však nedostatek, a tak je firmy lákají také na benefity.

(ilustrační snímek) | foto: PPL

Stejně jako kamenné prodejny, předvánočnímu shonu se každoročně nevyhnou ani online obchody a doručovací služby, které každoročně posilují své zaměstnanecké řady. Internetový obchod Alza se na hlavní sezónu připravuje už od léta a hodlá nabrat stovky nových lidí. „Přípravy na hlavní sezónu jsou v plném proudu. Probíhá nábor, a to nejen na brigádnické pozice,“ říká tisková mluvčí Alzy Patricie Šedivá.

S náborem nových zaměstnanců nezahálí ani český Amazon v Dobrovízi u Prahy. „Na sváteční sezónu se chystáme prakticky celý rok. Letos přijmeme více než 2 500 lidí,“ řekl Steven Harman, viceprezident evropských operací společnosti Amazon, který do českých zaměstnanců investoval již necelé čtyři miliardy korun.

Náborové akce momentálně pořádají i doručovací společnosti. „Nedostatek zaměstnanců a cena práce jsou největšími problémy naší společnosti. Množství pracovníků však s blížící se sezónou stoupá. Počet kmenových zaměstnanců vzroste o desítky, počet sezónních pracovníků o stovky,“ uvádí generální ředitel společnosti PPL Petr Chvátal.

Posílit zaměstnanecké stavy bude podle něj potřeba hlavně ve velkých městech. „Už od minulého roku nabíráme řidiče do vlastního stavu a na sezónu posilujeme naší flotilu. Nově také nabízíme krátkodobé zaměstnání na pozici řidiče,“ dodává. Brigádník s vlastním autem si v PPL přijde na 140 korun za hodinu, skladový manipulant až na 120 korun za hodinu.

Fotogalerie

Počet pracovníků poroste i v České poště. Ta zatím uzavřela 2 650 smluv s novými brigádníky, v záloze má i agenturní zaměstnance. „V tuto chvíli neumíme odhadnout, jestli se podaří naplnit celý počet potřebných zaměstnanců, který je pět tisíc,“ říká tiskový mluvčí Matyáš Vitík s tím, že brigádníkům nabízejí výdělek až 170 korun za hodinu.

Výše mzdy už však není jediným rozhodujícím faktorem. Firmy proto lákají také na benefity. V Amazonu tak k základní mzdě, která začíná na 150 korunách za hodinu, mají brigádníci možnost získat také 10procentní finanční bonus. Ten je závislý na individuální docházce a výkonnosti v provozu. K dispozici jim bude i řada nepeněžních benefitů, jako je doprava do zaměstnání a zpět či teplá jídla, obojí zdarma. 

Vyloučený není ani následný kariérní postup. „Stovky pracovníků u nás zůstanou pracovat dál v trvalém pracovním poměru,“ uvádí HR ředitel Amazonu Karel Foltýn.

Benefity nabízí také doručovací společnost PPL, která zaměstnance láká na příplatky za extra doručené balíky, flexibilní pracovní dobu a výplatu mzdy již kolem pátého dne následujícího měsíce.

Alza kromě sportovního vyžití na pracovišti, připravila pro brigádníky také novinku v podobě „mikropráce“. Tedy možnosti jednorázových brigád, na které se zájemci mohou přihlásit pomocí mobilní aplikace. „Mikropráce je opravdu novinka a v podstatě unikát na trhu. Pilot proběhl vloni na sklonku roku, letos jsme ji podrobili běžnému provozu, plnou zátěž vyzkoušíme nyní v hlavní sezóně,“ dodává. Ti, kteří se rozhodnou nastoupit na hlavní pracovní poměr, mohou navíc část mzdy dostávat v bitcoinech.

Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Nestor českého bankovnictví odchází. Kunert šéfuje UniCredit 30 let

Generální ředitel UniCredit Bank Jiří Kunert v listopadu 2018

Z čela banky UniCredit odchází Jiří Kunert, jeden z nejznámějších manažerů, kteří formovali porevoluční bankovnictví v...

Rozděl a panuj. Amazon se rozroste do metropolí na východě USA

Ilustrační snímek

Technologický gigant Amazon v úterý oznámil umístění svého nového sídla. Po více než roce rozhodování vybral variantu...

Uber se před vstupem na burzu potřebuje ukázat, prodělal však miliardu

Tomáš Peťovský, šéf Uber Eats.

Globální technologická společnost Uber, známá ve světě svou taxi aplikací, ve třetím čtvrtletí prodělala 1,07 miliardy...

Najdete na iDNES.cz