Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Británie a Francie se hádají o penězích v kase EU

  1:00aktualizováno  1:00
Pod kotlem, v němž se už měsíce vaří měšec peněz pro celou Evropskou unii na roky 2007 až 2013, se zvýšila teplota téměř na maximum. Do rozhodujícího summitu zbývá už jen týden a hlavní lídři Unie po sobě čím dál hlasitěji pokřikují odmítavá stanoviska.
Chirac a Blair

Chirac a Blair - Na římském summitu o euroústavě se sešli i francouzský prezident Chirac a britský premiér Blair. (4. října 2003) | foto: Reuters

Hádají se, místo aby hledali kompromis. Napětí se v pátek vystupňovalo především mezi francouzským prezidentem Jacquesem Chirakem a britským premiérem Tonym Blairem.

Chirac žádá Británii, aby se vzdala peněz, které každý rok dostává z evropského rozpočtu zpátky.

Tuto "slevu" před dvaceti lety vybojovala tehdejší premiérka Margaret Thatcherová a díky ní přijde na účet království 4,6 miliardy eur ročně z Bruselu zpět.

Chirakův požadavek Blair dosud zásadně odmítal, ale včera naznačil ochotu o zrušení slevy uvažovat - výměnou za výrazné snížení zemědělských dotací, které z rozpočtu EU ubírají největší koláč.

"V Evropě je vidět opravdový zájem o to, abychom utráceli peníze za věci, které jsou nezbytné," řekl britský premiér. "Pokud lidé chtějí, abychom se znovu zevrubně podívali na společnou zemědělskou politiku, pak je samozřejmě možné podívat se pořádně na všechno," dodal s poukazem na britskou slevu.

Francie odmítá revizi zemědělské politiky
Revizi zemědělské politiky však zásadně odmítá Francie, jejíž farmáři z ní těží nejvíce. Tvrdí, že výši zemědělských příspěvků až do roku 2013 schválila Unie už před třemi lety. "Nejsem nakloněn kompromisu u jednomyslné shody o zemědělské politice z roku 2002. Tuto otázku nejsem připraven znovu otevírat," uzemnil Chirac jasně Blaira.

Blair je však zatím ve svém boji osamocen. Nikdo - ani nové členské země - nechce posílat zpět do Británie tučné šeky, ale ani zrušit dotace pro své zemědělce. Právě spor o britský rabat, jak se slevě také říká, je v tuto chvíli zjevně největším zádrhelem na cestě ke kompromisu o rozpočtu.

Francie, Německo a Španělsko daly na vědomí, že se dokážou smířit s kompromisním návrhem takzvaného rozpočtového rámce EU od předsedajícího Lucemburska, ačkoli po nich žádá více peněz, než byly ochotny původně uvolnit. Ale druhým dechem dodávají, že musí ustoupit i Británie se svou slevou či alespoň přistoupit na jeho zmrazení v současné výši. Jinak by částka stoupla až na sedm miliard eur.

Pokud by se nepodařilo pravidla včas dohodnout, hrozí pozastavení programů, které mimo jiné financují i české regiony.

"V případě, že se rozpočet dohodne se zpožděním či vůbec, nastane odklad programů podpory. Pro nové členské země to znamená, že zůstanou na úrovni rozpočtu pro rok 2006, podle kterého mají nárok na nižší dotace pro farmáře," uvedla v pátek mluvčí Evropské komise. A dodala, že právě velkorysejší verze rozpočtu počítá s postupným vyrovnáním příspěvků zemědělců.

Podle několika zdrojů v Bruselu a v Lucemburku nemají s posledním návrhem problém nové členské státy ani většina starých. Česku se však oficiálně nelíbí, že lucemburský návrh snižuje objem peněz, který by mohlo prostřednictvím projektů čerpat. Ještě nedávno ministr pro místní rozvoj Radko Martínek v Bruselu prohlašoval, že na méně peněz nehodlá přistoupit.

Podle českých diplomatických zdrojů bude Česko ještě tlačit na změny v rozpočtu. "Ale celkově to není špatné," uvedl dobře informovaný zdroj.

Konečné stanovisko zazní v neděli či v pondělí na jednání ministrů zahraničí Unie v Lucembursku. Celkově pak nejspíš rozhodne úterní setkání lucemburského premiéra Jeana-Clauda Junckera s Blairem.

Autoři:


Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Ve vietnamské tržnici našli veterináři desítky kilogramů prošlého masa

Prošlé rybí maso z tržnice An Dong v Praze 10.

Veterináři spolu s policií při kontrole tržnice An Dong v Praze 10 našli zhruba 130 kilogramů prošlého zmrazeného...

Robotů se nebojme, dají nám víc práce, tvrdí Světové ekonomické fórum

Obchod Robot Cache

Díky technologickému pokroku může ve světě vzniknout do poloviny příštího desetiletí dvojnásobný počet pracovních míst,...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Najdete na iDNES.cz