Británie šokuje rozdíly platů

  1:01aktualizováno  1:01
Mezi příjmy dělníků a jejich šéfů zeje po celém světě hluboká propast. Jak však ukazuje studie britského časopisu Management Today, někde jsou tyto rozdíly přitlumené - a jinde dosahují šokující úrovně. Tabulku platové nerovnosti vedou Američané - tamější dělníci dostávají dvaatřicetkrát méně než jejich šéfové. V Evropě drží primát v nerovnosti Britové. S 509 tisíci liber ročně vydělávají zdejší představitelé společností pětadvacetkrát více než jejich dělníci.

Na opačném konci stojí Japonci - jejich výkonní ředitelé sice obdrží průměrně 385 tisíc liber ročně, dělnické platy jsou však "jen" desetkrát nižší. Téměř stejně "malá" nerovnost vládne v Německu. Ředitelé německých společností vydělávají v průměru jedenáctkrát více než jejich dělníci.

Rozdíly v příjmech však rostou, jak ukazuje srovnání s předchozí studií Management Today z roku 1999. Platí to zejména pro Británii, kde se příjmy šéfů zvýšily za dva roky o třetinu, zato platy dělníků se nezměnily.

Britové tak získali pochybné prvenství: stali se nejhůře placenými dělníky rozvinutého světa, přestože mají stále nejdelší pracovní dobu v rámci EU. Jsou také nejsnáze propustitelní. Propuštění britští dělníci dostávají jako odlučné sotva čtvrtinu svého ročního příjmu - to je skoro nic ve srovnání se 131 procenty u Japonců.

V někdejší "dílně světa" se tedy už nevyplatí být dělníkem. I obyčejný účetní s pětiletou praxí má v Británii čtyřikrát větší plat než dělník. "Ty, kdo počítají fazole, hodnotíme výše než ty, kdo je pěstují," poznamenal ironicky Management Today.
Není divu, že britští odboráři proti těmto poměrům protestují a dožadují se aspoň práva spolurozhodovat o růstu příjmů vrcholného managementu.

Nespokojenost však sahá dále. Protestují i akcionáři. Ty pobuřuje fakt, že ředitelské platy prudce rostou v době, kdy se evropská ekonomika začíná potýkat se stále většími problémy.

Valné hromady řady britských společností, například Vodafone, Marconi, Marks and Spencer, Railtrack, BT, Boots nebo Cable and Wireless, se proto v posledních měsících staly místem protestů proti příliš štědrým příjmovým plánům pro vrcholné vedení.

Růst rozdílů však podněcuje změna poměrů. "Kdysi byl výkon ředitelské funkce celoživotním zaměstnáním - nyní se společnosti zbavují lidí daleko nemilosrdněji," upozornil vydavatel časopisu Matthew Gwyther. Podle něho nyní vydrží výkonný ředitel špičkových britských společností ve své funkci asi čtyři roky.

Není divu, že se během té doby snaží získat, co se dá. Za rozdílnými sumami ředitelských příjmů se skrývají velmi odlišné způsoby odměňování, jak upozornil Gwyther: "Základní platy vrcholného managementu v USA jsou celkem malé, ale pokud zvyšují hodnotu akcií, jsou jejich odměny velmi štědré." Nabízejí jim zejména možnost získat levně akcie.

Tyto metody ovšem v Evropě narážejí na odpor. Například mamutí investiční skupina Hermes nedávno vyzvala, aby i americké společnosti byly nuceny předkládat tyto balíky ke schválení akcionářům. Mnohé americké systémy odměňování vrcholného managamentu přitom označila za "lupičské". 

Autoři:

Nejčtenější

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Pošta měří, jak se její zaměstnanci při práci „zapotí“

Měření fyzické zátěže zaměstnanců České pošty

Pošťáci se baví. Česká pošta svým zaměstnancům měří, jak se za směnu fyzicky namáhají. Letos za to utratila téměř půl...

Další z rubriky

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Slevomat rozjel cestovku do exotiky, do tří let chce utržit miliardu

Slevomat slibuje exotiku za ceny až o třetinu nižší než konkurence. Na snímku...

Portál Slevomat založil vlastní cestovní kancelář CK Zanzo, která od listopadu prodává zájezdy do exotických destinací...

Český export letos rekordně vzroste. Pomohla mu slabší koruna

Ilustrační snímek

Vývoz zboží z České republiky letos vzroste o dvě procenta na nový rekord 4,3 bilionu korun. A to i přesto, že se čeští...

Najdete na iDNES.cz