Poplatky za platbu kartou přerostly Britům přes hlavu. Ilustrační snímek.

Poplatky za platbu kartou přerostly Britům přes hlavu. Ilustrační snímek. | foto: Reuters

Britové chtějí zúčtovat se skrytými poplatky za platbu kartou

  • 112
Britské vládě se nelíbí, že si některé firmy při platbě kreditní nebo debetní kartou účtují příliš vysoké poplatky, o nichž zákazník často neví. Kabinet se proto chystá podobnému chování zabránit zákonem. Dopad by to mělo zejména na aerolinky, cestovní společnosti a řetězce.

Zákazníci v některých případech při nákupu služeb platí přirážku za platbu kartou až 12 liber, třebaže poplatky bankám za uskutečněnou transakci dosahují přibližně jen 20 pencí. A v některých případech dokonce přirážka převyšuje hodnotu nakupovaného zboží, píše list The Telegraph.

Ve čtvrtek ministr financí řekl, že lidé už mají dost podobného "šizení" pomocí skrytých poplatků a vláda proto připraví do konce roku 2012 legislativní návrh, který tomuto chování zabrání.

Podle náměstka ministra financí Marka Hobana je problém právě v tom, že o poplatcích lidé často do poslední chvíle nevědí. "Prosazujeme, aby na úrovni celé Evropy k podobným praktikám nedocházelo. Cítíme závazek pomoci spotřebitelům tak, aby pro ně nakupování v těchto těžkých časech bylo co nejsnazší. Lidé jsou znaveni kulturou šizení a my je v tom musíme podpořit," řekl Hoban.

Nejčastější případ: levné aerolinky

Přirážky v Česku

Poplatky za platbu kartou si účtují také nízkonákladové aerolinky v ČR. Například Wizz Air chce za let na osobu 216 Kč při platbě kartami MasterCard a Visa. Částka při zpáteční letence pro dva je tedy 432 Kč. V některých kratších destinacích mohou u nízkonákladových letenek poplatky převýšit i cenu samotné letenky.

Zřejmě nejčastěji si v minulých letech přirážky za platbu kartou účtovaly nízkonákladové aerolinky, které si tak začaly nenápadně vylepšovat své příjmy. Například poplatek za rezervaci zpátečního letu s debetní kartou u společnosti Ryanair se zvýšil od roku 2004 už patnáctinásobně na současných 12 liber.

Přirážky se navíc v poslední době rozšířily do dalších oblastí podnikání. Firmy si je účtují při nákupu lístků do kina, při platbách za energie, za dovolené, a dokonce je možné se s nimi setkat i na státních úřadech.

Poplatek za platbu kartou vyžaduje například britský registr vozidel (DVLA) nebo finanční úřad (HM Revenue). Automobilka Toyota si účtuje za platbu kreditní kartou při nákupu nového vozu příplatek 75 liber. Odhaduje se, že celkem vyjdou spotřebitele ve Velké Británii tyto platby na stovky milionů liber ročně.

V mnoha případech jsou podobné platby jakýmsi nenápadným dodatkem k již hotové faktuře, kterého si zákazník nemusí na první pohled všimnout. Firmy to zřejmě dělají i kvůli tomu, aby u nich cena v porovnání s konkurencí vypadala lépe.

Impuls k regulaci poplatků vyšel od spotřebitelské organizace Which?, kterou v kampani podpořilo přes 50 tisíc lidí. Podle jejího ředitele Richarda Lloyda odvedou Britové aerolinkám na přirážkách za platbu kartou denně 265 tisíc liber.