Britové na rozdíl od vlády po euru netouží

Většina Britů stále nechce platit jednotnou evropskou měnou. Vyplývá to z průzkumu, který včera zveřejnilo britské Národní centrum pro sociologický průzkum. dyby na britských ostrovech proběhlo plánované referendum o přijetí eura v těchto dnech, 54 procent obyvatel by hlasovalo proti vstupu do měnové unie.

"Nejenže téměř dvě třetiny Britů jsou proti, velmi podstatná část z nich se pravděpodobně ani nenechá ve svém názoru zviklat," komentoval výsledky průzkumu David Hiller, vrchní ekonom britské Barclays Capital, která si výzkum objednala.

Téměř polovina z těch, kteří jsou nyní proti euru, přesněji 44 procent z nich, je totiž přesvědčeno, že nic nemůže změnit jejich postoj. ouze 16 procent Britů dotázaných centrem uvádí, že libra by měla být podle jejich názoru nahrazena jednotnou evropskou měnou. To je stejná část populace, která souhlasila se vstupem do EMU před čtyřmi roky.

Dalších 28 procent obyvatel britských ostrovů, asi o pět procentních bodů více než v roce 1997, by raději dalo přednost používání obou měn, jak libry, tak eura. Zbývající dvě procenta dotázaných odmítla odpovědět. Výsledky průzkumu jsou nepříznivou zprávou pro premiéra Tonyho Blaira.

Ten koncem minulého týdne pronesl jeden z nejsilnějších projevů ve prospěch eura. "Budoucnost Británie je nevyhnutelně spojena s Evropou," prohlásil Blair s tím, že dřívější političtí vůdci země podcenili možnosti jednotné měny. Blair vždy tvrdil, že se slíbeným referendem o euru nehodlá pospíchat a chce si počkat, až přijde vhodná chvíle k jeho vypsání.

A to nejen co se týče politické situace v zemi, ale zejména z ekonomického pohledu.
Britové se prostě budou rozhodovat podle toho, jak jednotná měna ovlivní jejich životní úroveň. Z průzkumu vyplývá kromě čísel i vážné varování. Finanční trhy a investoři by se podle Barclays měli připravit na to, že Británie zůstane stranou eura zřejmě déle, než se donedávna čekalo.

"Zatímco do zavedení eurobankovek a mincí na kontinentu zbývá zhruba měsíc, průzkum ukazuje, že Británie je, co se týče eura, stále poněkud stranou," uvedl Hiller. Zavedení eura podle něho pohled Britů na připojení se Británie k EMU zásadním způsobem neovlivní.

Zajímavé je, jak k výsledkům průzkumu přistoupila prestižní britská média. Zatímco BBC dala svému článku o této problematice titulek "Průzkum ukazuje, že Britové euro odmítají", deník Financial Times se na věc dívá z druhé strany. Jejich článek má totiž titulek "Pouze 27 procent Britů úplně odmítá euro, tvrdí průzkum".