Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Britové: Vodka Kalashnikov navozuje násilí

  9:17aktualizováno  9:17
Ruská vodka, která je do Velké Británie dovážena pod obchodním názvem Vodka Kalashnikov, byla napadena sdružením podporovaným velkými britskými nápojovými společnostmi s odůvodněním, že název nepřímo navozuje spojení s násilím a nebezpečným chováním.

Výrobce a dovážející britská společnost se však brání, že vodka je pojmenována po 84letém penzionovaném generálu Michailu Kalašnikovovi, a nikoli po jeho celosvětově rozšířeném a známém vynálezu - útočné pušce označované AK-47, napsala agentura AP.

"Tento postup nás překvapuje, protože vodka nese jméno člověka, a nikoli název zbraně. Láhve našeho výrobku mají na etiketě fotografii ruského generála, nikoli zobrazení pušky," zdůrazňuje dovozce.

Podle asociace Portman Group, která prosazuje takzvané rozumné pití a má podporu velkých nápojových společností včetně Allied Domecq, Diageo and Interbrew, ale název  porušuje etický kodex. "Britští spotřebitelé si budou jméno Kalašnikov spojovat se zbraní a mnozí zejména s útočnou puškou zkonstruovanou generálem, tedy právě s AK-47," tvrdí sdružení.

Portman Group již vyzvala maloobchodní prodejce, aby si od dubna již Vodku Kalashnikov neobjednávali. Sdružení sice nemá žádné zákonné oprávnění vydávat takové pokyny, může však maloobchodní prodejce obvinit u úřadů poskytujících obchodní licence.

"Podíváte-li se na náš výrobek, nemůžete tvrdit, že propaguje zbraně. Natož aby dělal reklamu přímo známé útočné pušky," řekl ředitel dovozní firmy John Florey. Hodlá prozkoumat právní cesty, jak se bránit proti krokům Portman Group, které považuje za snahu omezovat konkurenci.

Vodka je zatím prodávána v řadě klubů v celém Londýně a její uvedení na trh USA se připravuje ještě letos. Cena je 24 dolary za třičtvrtělitrovou láhev. Destilát se vyrábí v Petrohradě a generál v záloze Kalašnikov je čestným předsedou představenstva firmy. "Pojmenovali jsme vodku po něm, protože je ruským národním hrdinou," zdůraznil Florey. "Naše vodka vůbec nepropaguje násilí. Naopak, smyslem značky je, že generál Kalašnikov propaguje přátelství," tvrdí zástupce dovozce Florey.

Autor:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Černá a bílá půda? Jihoafrický prezident chce vrátit pozemky černochům

Cyril Ramaphosa byl svého času chráněncem Nelsona Mandely, nyní směřuje do...

Jihoafrický prezident plánuje, že napraví křivdy koloniální minulosti a předá půdu vlastněnou bělochy do rukou...

PŘEHLEDNĚ: Kolik stát vyplatí na důchodech a kde žije nejvíc penzistů

Ilustrační snímek

Česká republika vyplácela v tuzemsku v minulém roce celkem 3,5 milionu důchodů, dalších téměř 100 tisíc mířilo do...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...Najdete na iDNES.cz