Britové: Za drahé jídlo může zbytečné plýtvání

  8:25aktualizováno  8:25
Britský premiér Gordon Brown přijel do Japonska na summit nejvyspělejších zemí G8 s nečekaným řešením celosvětově vysokých cen potravin – chce omezit plýtvání. A chce s tím začít doma na britských ostrovech.
nakupování, pokladna

nakupování, pokladna | foto: Profimedia.cz

Vláda v Londýně nechala zpracovat analýzu, proč se země potýká s nebývale vysokým zdražením potravin.
A po deseti měsících se jako jeden z důvodů, proč si Britové musí za jídlo připlatit, objevilo i plýtvání.

Průměrná britská rodina by podle autorů analýzy mohla ušetřit na jídle nejméně 420 liber ročně (zhruba 12 600 korun). To znamená, že Britové ročně koupí a nesnědí jídlo za deset miliard liber (zhruba 300 miliard korun). Stačilo by jen dávat si při nákupech lepší pozor na to, jestli se v košíku neobjevují položky, které si poleží v ledničce a pak pokračují rovnou do koše.

Čtyři miliony tun potravin na letišti
Na britských smetištích by tak denně neskončilo
220 000 chlebů, 1,6 milionu kusů banánů nebo více než pět milionů brambor – za rok celkem přes čtyři miliony tun použitelných potravin. "Abychom pomohli zlevnit potraviny, musíme snížit svoji spotřebu," prohlásil Brown před odletem do Japonska.

Pokud by se Británie vyhnula plýtvání, mohla by vyřešit i problémy s dodržováním Kjótského protokolu. Při rozkládání hory nevyužitého jídla vzniká podle odhadů odborníků 18 milionů tun CO2 – tolik skleníkových plynů vyprodukuje dohromady pětina všech aut v království.

Nedávejte slevy
Kvůli horám vyhozených použitelných potravin se britská vláda pustí také do velkých řetězců, které dělají akce typu "kupte si tři za cenu dvou". Brown velké supermarkety vyzve, aby s podobným lákáním zákazníků přestaly.

"Supermarkety zákazníkům šetření s potravinami neulehčují. Nenabízejí totiž menší porce potravin, což nebere v úvahu fakt, že rodiny se zmenšují a počet osob, které žijí samy, se naopak zvětšuje," souhlasí s Brownem například Steve Webb, mluvčí opozičních Liberálních demokratů odpovědný za životní prostředí.

Problémy s rychle rostoucími cenami potravin dominují také summitu ekonomicky nejvyspělejších zemí, který se od včerejška koná v japonském Tójako.

Například celosvětové ceny obilnin se od začátku roku zvýšily o 60 procent a generální tajemník OSN Pan Ki-mun již varoval, že takový nárůst velmi rychle smazává pokroky vyspělých zemí v boji proti chudobě.

Podle studie Světové banky by se kvůli drahým potravinám mohlo propadnout pod hranici chudoby přes 100 milionů lidí, z toho 30 milionů Afričanů.

Platí totiž, že čím vyspělejší ekonomika, tím menší podíl v rodinném rozpočtu tvoří náklady na jídlo. Průměrná britská rodina zaplatí za potraviny devět procent svého příjmu, zatímco v rozvojovém světě tvoří tato položka nejméně polovinu rozpočtu. Každé zdražení se proto projeví v chudších částech planety mnohem drtivěji než ve vyspělých zemích.

Britská zpráva jako hlavní důvody zdražování potravin uvádí slabší úrodu v několika posledních letech, dražší ropu, ze které se vyrábějí průmyslová hnojiva, a nakonec také rozšiřování biopaliv.

Kvůli podpoře biopaliv ve vyspělých zemích rezignovali mnozí zemědělci na potraviny a ve velkém osázeli svá pole třeba kukuřicí. To se pak podepsalo na nižší nabídce potravin. Na summitu G8 se proto čeká ostrý střet o další podporu těchto paliv.

Autor:


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

Čína zpomaluje, vykázala nejnižší hospodářský růst od počátku krize

Ilustrační snímek

Růst čínské ekonomiky ve třetím čtvrtletí tohoto roku zpomalil na 6,5 procenta v porovnání s 6,7 procenta v předchozím...

Indické ženy se rozpovídaly o obtěžování, firmy vyřizují pojištění proti MeToo

Mimochodem Indky jsou krásné a nosí úžasné šaty a šperky. Pořád.

Poté, co se lavina s obviněními ze sexuálního obtěžování přesunula z Hollywoodu do Indie, se některé tamní společnosti...

V Číně padla rekordní pokuta za falšování vakcín, v přepočtu za 29 miliard

očkování

Čínské úřady udělily rekordní pokutu producentu léčiv, firmě Changchun Changsheng. Společnost má nyní zaplatit 1,3...Najdete na iDNES.cz