Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hrabivost majitelů brání čtyřdennímu pracovnímu týdnu, tvrdí britské odbory

  1:00aktualizováno  1:00
Pokrok v oblasti technologií podle odborů z Velké Británie brzy umožní zkrácení pracovní doby na čtyři dny týdně. Jedinou překážkou je podle Frances O'Gradyové, šéfky Britského odborového koncilu, hrabivost majitelů firem. Podle průzkumu odborářů by přitom zkrácení uvítali čtyři z pěti Britů.
Home office (ilustrační snímek)

Home office (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

„V devatenáctém století odbory dosáhly osmihodinového pracovního dne. Ve dvacátém století jsme získali nárok na dvoudenní víkend a placenou dovolenou,“ stojí podle listu The Guardian v jejím projevu k příležitosti pondělního setkání odborářů. „Věřím, že se nám v tomto století podaří dosáhnout čtyřdenního pracovního týdne pro všechny,“ prohlásila.

O’Gradyová tvrdí, že zkrácení pracovní doby brání jen to, že si výdělky a výhody plynoucí s využívání moderních technologií pro sebe nechávají majitelé firem. Jako jeden z takových příkladů uvedla Amazon, ve kterém podle ní se zaměstnanci nezachází firma férově.

Nejspíš přitom reagovala na loňskou reportáž Alana Selbyho, který strávil pět týdnů v utajení v jednom ze skladů Amazonu a informoval o podmínkách, které v něm panují. Podle něj se tam k zaměstnancům chovají spíše jako k dobytku či robotům.

Předpoklad byl 15 hodin týdně

Podle informací odborů ve Velké Británii pracuje přes 1,4 milionu lidí všech sedm dní v týdnu. Více než tři miliony zaměstnanců navíc údajně pracuje přes 45 hodin týdně.

Podle Guardianu přitom po druhé světové válce analytici předpokládali, že touto dobou bude mít pracovní týden jen 15 hodin. Čtyři z pěti Britů by navíc zkrácení pracovní doby uvítal, tvrdí The Independent.

„S novými technologiemi hrozí, že se naše pracovní životy zintenzivní. Hrozí návrat ke kultuře, ve které musel každý být neustále připraven pracovat,“ stojí ve výsledcích jednoho z průzkumů Britského odborového koncilu.

Někde to již funguje

Podle některých názorů je kratší pracovní týden dobrý pro psychiku zaměstnanců. Mají víc času na svou rodinu a záliby, lépe si odpočinou a pracují pak v lepší náladě. Kratší pracovní doba by navíc měla i zvyšovat produktivitu zaměstnanců.

V některých firmách již tato praxe funguje. Například ve společnosti Perpetual Guardian z Nového Zélandu po testovacím období trvajícím osm týdnů prodloužili zaměstnancům volno natrvalo (psali jsme zde). Plat pracovníků se přitom nesnížil.

I ve Velké Británii se najdou firmy, které pracovní dobu zkracují. Zástupci většiny z nich si změnu pochvalují.

Kratší týden se však nemusí týkat jen pracujících. Ve Spojených státech podle serveru Quartz nabízejí některé školy volné pondělky. V jejich případě však jde především o snahu ušetřit finanční prostředky.

Uvítali byste zkrácení pracovního týdne na čtyři dny?

Ano 2739
Ne 395


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Podívejte se, jak se vyvíjela americko-čínská celní válka

Ilustrační snímek

Listiny s položkami, na které se vztahují dovozní cla, se na čínské i americké straně neustále prodlužují. Naposledy v...

Čína odpovídá na americkou celní oprátku. Zvýhodní ostatní země

Ilustrační snímek

Drahé celní šarvátky mezi USA a Čínou si vyžádaly další krok ze strany Pekingu. Čína ve snaze zachovat dovozy zboží ze...

Ochraň dítě, dostaneš zaplaceno. V Jižní Koreji si lze pronajmout zlého strýčka

Ilustrační snímek

Šikana je v Jižní Koreji palčivý problém, se kterým si tamní školy a úřady mnohdy nevědí rady. Do věci se proto vložily...

Najdete na iDNES.cz