Hrabivost majitelů brání čtyřdennímu pracovnímu týdnu, tvrdí britské odbory

  1:00aktualizováno  1:00
Pokrok v oblasti technologií podle odborů z Velké Británie brzy umožní zkrácení pracovní doby na čtyři dny týdně. Jedinou překážkou je podle Frances O'Gradyové, šéfky Britského odborového koncilu, hrabivost majitelů firem. Podle průzkumu odborářů by přitom zkrácení uvítali čtyři z pěti Britů.
Home office (ilustrační snímek)

Home office (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

„V devatenáctém století odbory dosáhly osmihodinového pracovního dne. Ve dvacátém století jsme získali nárok na dvoudenní víkend a placenou dovolenou,“ stojí podle listu The Guardian v jejím projevu k příležitosti pondělního setkání odborářů. „Věřím, že se nám v tomto století podaří dosáhnout čtyřdenního pracovního týdne pro všechny,“ prohlásila.

O’Gradyová tvrdí, že zkrácení pracovní doby brání jen to, že si výdělky a výhody plynoucí s využívání moderních technologií pro sebe nechávají majitelé firem. Jako jeden z takových příkladů uvedla Amazon, ve kterém podle ní se zaměstnanci nezachází firma férově.

Nejspíš přitom reagovala na loňskou reportáž Alana Selbyho, který strávil pět týdnů v utajení v jednom ze skladů Amazonu a informoval o podmínkách, které v něm panují. Podle něj se tam k zaměstnancům chovají spíše jako k dobytku či robotům.

Předpoklad byl 15 hodin týdně

Podle informací odborů ve Velké Británii pracuje přes 1,4 milionu lidí všech sedm dní v týdnu. Více než tři miliony zaměstnanců navíc údajně pracuje přes 45 hodin týdně.

Podle Guardianu přitom po druhé světové válce analytici předpokládali, že touto dobou bude mít pracovní týden jen 15 hodin. Čtyři z pěti Britů by navíc zkrácení pracovní doby uvítal, tvrdí The Independent.

„S novými technologiemi hrozí, že se naše pracovní životy zintenzivní. Hrozí návrat ke kultuře, ve které musel každý být neustále připraven pracovat,“ stojí ve výsledcích jednoho z průzkumů Britského odborového koncilu.

Někde to již funguje

Podle některých názorů je kratší pracovní týden dobrý pro psychiku zaměstnanců. Mají víc času na svou rodinu a záliby, lépe si odpočinou a pracují pak v lepší náladě. Kratší pracovní doba by navíc měla i zvyšovat produktivitu zaměstnanců.

V některých firmách již tato praxe funguje. Například ve společnosti Perpetual Guardian z Nového Zélandu po testovacím období trvajícím osm týdnů prodloužili zaměstnancům volno natrvalo (psali jsme zde). Plat pracovníků se přitom nesnížil.

I ve Velké Británii se najdou firmy, které pracovní dobu zkracují. Zástupci většiny z nich si změnu pochvalují.

Kratší týden se však nemusí týkat jen pracujících. Ve Spojených státech podle serveru Quartz nabízejí některé školy volné pondělky. V jejich případě však jde především o snahu ušetřit finanční prostředky.

Uvítali byste zkrácení pracovního týdne na čtyři dny?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 28. září 2018. Anketa je uzavřena.

Ano 2767
Ne 411

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Cestující ve vlacích si připlatí. České dráhy už od prosince zdraží jízdné

Ilustrační snímek

České dráhy se změnou jízdního řádu zdraží jízdné. Od 9. prosince si cestující na krátkých vzdálenostech připlatí jednu...

Úklid, renovované záchody. Pivovary našly prostý recept na zvýšení tržeb

Ilustrační snímek

Vymalovat, dát nové stolečky na zahrádku, navonět toalety nebo udělat společenskou akci s kýtou šunky v hlavní roli se...

Další z rubriky

IKEA chce čistit vzduch skupováním indické slámy. Ta by jinak shořela

Švédský nábytkářský řetězec IKEA otevírá v Indii první prodejnu.

Švédský nábytkářský řetězec IKEA hodlá využít rýžovou slámu při výrobě předmětů pro domácnosti. Kupovat ji chce od...

Studená sprcha pro Google a spol. Technologičtí giganti krvácejí na burze

Americká burza NASDAQ. Ilustrační snímek

Technologiím se v posledních týdnech na burze nedaří. Akcie pětice nejznámějších společností tohoto odvětví se...

Mexičané chrání svou pálenku, Muskova Teslaquila se setkala s odporem

Elon Musk

Plány Elona Muska na výrobu alkoholického nápoje značky Teslaquila narážejí. Podle mexických regulátorů tento název až...

Najdete na iDNES.cz