Manažeři berou stovky tisíc, ale na daních britský Facebook odvedl jen tisíce

  15:31aktualizováno  15:31
Přestože si zaměstnanci internetového obra Facebook ve Velké Británii v průměru vydělali přes 200 tisíc liber ročně, odvedla firma na daních jen necelých pět tisíc. Daň byla minimální díky tomu, že firma vytvořila účetní ztrátu rozdělením akcií.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Britská pobočka sociální sítě Facebook, která zaměstnává 362 lidí, odvedla na daních za své zaměstnance dohromady 4 327 liber, tedy téměř 160 tisíc korun. Je to méně, než kolik v průměru britské finanční úřady vyberou za jednotlivého zaměstnance jakékoliv firmy.

Na mzdách a odměnách v uplynulém roce přitom firma zaplatila zaměstnancům v průměru přes 200 tisíc liber, upozornil list Sunday Times.

Mezi své pracovníky v Londýně Facebook v rámci motivačního programu rozdělil akcie za 35,4 milionu liber (1,3 miliardy Kč). na zaměstnance tak podle listu The Guardian připadalo 96 tisíc liber v akciích.

Divize tím vytvořila účetní ztrátu 28,5 milionu liber, čímž výrazně snížila částku, kterou má v Británii zaplatit na daních. Velká Británie je přitom jedním z největších a nejziskovějších trhů Facebooku. Tržby za loňský rok dosáhly 105 milionů liber, tedy přes 3,8 miliardy korun.

Vzbudilo to zároveň debatu o tom, zda se mezinárodní korporace chovají v otázce odvodu daní férově. „Je velmi pravděpodobné, že používají všechny obvyklé techniky k přesunutí zisků jinam,“ řekl listu Guardian šéf organizace Tax Justice Network, která monitoruje výběr daní.

List Sunday Times napsal, že část zisků, které firma vytvoří v Británii, míří do jejího mezinárodního ústředí v Irsku, které je převádí na Kajmanské ostrovy, jež platí za daňový ráj.

Nedělník zároveň napsal, že Facebook zaplatil britskému daňovému úřadu podstatně méně, než kolik mu odvádí běžný pracovník. Člověk vydělávající ročně 26 500 liber (970 000 Kč), což je průměrná roční mzda v Británii, totiž odevzdá státu 3 180 liber na dani z příjmu a 2 213 liber na sociálním pojištění.

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Socialista Sanders tepe McDonald’s. Zvyšte mzdu alespoň na 15 dolarů, žádá

Bernie Sanders

Americký senátor Bernie Sanders na sociální síti Twitter vyzval společnost McDonald’s, aby následovala příkladu...

Módní trh na roztrhání. Česko si vyhlédl další německý e-shop

Čísla by nám měli usnadnit orientaci ve velikostech, občas to bývá ale naopak....

Nové e-shopy dál vstupují na český trh s módou. Krátce po vstupu německého Zalanda expanduje do České republiky další...

Zrušte hračky v Happy Mealu, říká britská členka parlamentního výboru

Happy Meal od MC Donald´s.

McDonald’s by neměl přidávat plastové hračky do dětského menu Happy Meal, uvedla Thérèse Coffeyová, členka...Najdete na iDNES.cz