Pokud by ministr Osborne záměr uskutečnil, měla by Británie nejnižší sazbu firemní daně ze všech velkých světových ekonomik.

Pokud by ministr Osborne záměr uskutečnil, měla by Británie nejnižší sazbu firemní daně ze všech velkých světových ekonomik. | foto: Profimedia.cz

Británie by mohla být daňovým rájem. Po brexitu chce firmám snížit daně

  • 255
Britský ministr financí George Osborne má v plánu snížit daň z příjmu právnických osob na méně než 15 procent. Řekl to v neděli ekonomickému listu Financial Times. Tímto krokem chce zabránit odchodu investorů z Británie po nedávném referendu, v němž se voliči rozhodli pro vystoupení své země z Evropské unie.

Nyní platí firmy v Británii daň 20 procent. Osborne už v březnu mluvil o snížení firemních daní na 17 procent, nyní se tedy vyslovil pro ještě razantnější daňovou úlevu. Mělo by to podle něj vyvážit šok z takzvaného brexitu a dát investorům důvod, aby zvážili setrvání na britských ostrovech.

K termínu snížení daně se Osborne nevyjádřil. Pokud by záměr uskutečnil, měla by Británie nejnižší sazbu firemní daně ze všech velkých světových ekonomik, podotýká Financial Times (FT).

Britská volba

Tak prudké snížení daně z příjmu právnických osob by ale mohlo vyvolat nevoli ministrů financí ostatních zemí Evropské unie, kteří mají obavy ze soupeření o co nejnižší sazby. Pro srovnání, snížením firemní daně na méně než 15 procent by se Británie přiblížila Irsku, kde platí podniková daň ve výši 12,5 procenta.

Snížení daně z příjmu právnických osob by vzhledem k nedávným rozporům kolem daňových dohod dojednaných s velkými nadnárodními společnostmi mohlo rozhněvat i voliče.

Změna plánu

Osborne před referendem hrozil, že v rámci krizového rozpočtu po případném vítězství brexitu ve všelidovém hlasování bude nutné přistoupit ke zvýšení daní nebo k výdajovým škrtům. Nyní nasazuje opatrnější tón a čeká na oficiální prognózy, poznamenává FT. Případná nová opatření by mohl oznámit na podzim v rámci tradiční rozpočtové zprávy, kterou dvakrát do roka představuje v britském parlamentu.

Osborne minulý týden v jiném rozhovoru řekl, že britská ekonomika vykazuje po brexitu známky šoku, a proto už netrvá na dosažení přebytkového rozpočtu do roku 2020. To byl dosud jeden ze středobodů jeho politického programu.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se podle agentury Reuters domnívá, že Británie se po odchodu z EU asi nebude snažit lákat mezinárodní investory tím, že se stane daňovým rájem.

Dopad brexitu na konkurenceschopnost Británie by Londýn mohl přimět, aby v otázce daní postupoval ještě razantněji, sdělil v komentáři Pascal Saint-Amans z OECD. „Další krok v tomto směru by Británii změnil na ekonomiku typu daňového ráje,“ citovala Saint-Amanse agentura Reuters.

,