Britský úřad přestal hradit přestávky na cigarety. Kuřáci je musí napracovat

  11:54aktualizováno  11:54
Zaměstnanci britského obecního úřadu v hrabství Norfolk si od pondělka pečlivě rozmýšlejí, kolik času stráví kouřením. Úřad jim totiž přestávky na cigarety od pondělka neproplácí. Kdo si během práce potřebuje zakouřit, musí čas strávený u zapálené cigarety napracovat. Milovníci tabáku to považují za diskriminační.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nařízení, které každému kuřákovi přikazuje zaznamenat odskočení si z práce na cigaretu, schválil úřad v Brecklandu na začátku roku, v platnost vstoupil v pondělí.

Šéf úřadu William Nunn prezentuje nové pravidlo jako férový pracovní přístup a vstřícný krok vůči kuřákům. "Náš flexibilní pracovní systém umožňuje kuřákům vzít si přestávku na cigaretu, aniž by se ocitli ve střetu s pracovní dobou. Nové pravidlo nastoluje spravedlivé podmínky pro všechny pracující," prohlásil Nunn.

Kuřáci podle něj nařízení přivítali pozitivně a sami prý jeho vznik podnítili. Polovina z nich se totiž z práce odhlašovala už před tím a nelíbilo se jim, že ostatní to nedělají, píše BBC News Magazine.

Kouření ubere z práce 15 minut až hodinu

Doba, kterou kuřáci stráví denně u svých cigaret, se podle Nunna u každého zaměstnance liší. Někteří si zaskočí ven několikrát denně na 4 až 5 minut. Jiní ale chodí ven až čtyřikrát denně a zapomenout se tam v družném hovoru s ostatními kuřáky až na dvacet minut.

Podle průzkumu, sestaveného z odpovědí 2 500 lidí a zveřejněného minulý měsíc na www.onepull.com, stráví průměrný kuřák u cigarety zhruba čtvrt hodiny denně po dobu pracovní doby. Za celý svůj pracovní život pak kouření věnuje zhruba jeden pracovní rok. Jiný průzkum z roku 2003, provedený firmou Croner Consulting, ale průměrný čas strávený na kouření odhadl na tři pětiminutové přestávky, tedy čtvrt hodiny denně.

Ať už kuřáci stráví denně kouřením čtvrt hodiny nebo celých 60 minut, řadě jejich kolegů se nelíbí ani jedna z obou variant. "Když lidé plnili nějaký úkol a jeden z nich se zvedl a odskočil si zakouřit, tak bylo v týmu vždy cítit velké napětí. Rozkládalo ho to," popsal své zkušenosti BBC Robert King, který měl vlastní ochranku a vedl v ní kolektiv až patnácti lidí.

On i další lidé tak považují nové nařízení za přínosné.

Kouření prospívá kolektivu, říkají kuřáci

Zastánci kouření s tím ale nesouhlasí a nové pravidlo považují za diskriminační. Přestávky v práci jsou podle nich důležité a utužují kolektiv. Pokud to tak ale zaměstnavatelé nevidí, měli by podle nich přestat proplácet i přestávky na uvaření kávy či povídání s kolegy, domnívá se například ředitel kuřácké lobbistické skupiny Forest Simon Clark.

Expert na plánování času Clare Evans mu dává částečně za pravdu. Lidé dnes pracují delší dobu než dříve. Zároveň musejí přebírat práci po svých propuštěných kolezích a v této atmosféře jsou podle něj přestávky hodně důležité.

"Přestávka není jen o tom, že člověk přestane pracovat u počítače, ale setkává se v tu chvíli s ostatními lidmi a vyměňuje si s nimi své zkušenosti, což má nepřímý pozitivní efekt na jejich produktivitu a prospívá to byznysu," říká Evans.

Nárok na krátké přestávky během práce - čtvrt hodiny dopoledne a čtvrt odpoledne - by podle něj měl mít každý pracující člověk, a pokud si jen kuřáci musí tento čas zaznamenávat na svých "píchačkách", tak jsou podle něj obětními beránky.

Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Amazon přinese do vyvolených měst peníze, ale i dopravní komplikace

Bývalá budova Citibank v newyorské čtvrti Long Island se v polovině roku 2019...

New Yorku a Washingtonu se podařilo přilákat Amazon. Tyto americké metropole se tak stanou domovem globálního obra,...

Turecko i Egypt se vracejí mezi top destinace. Čechy láká nízká cena

západ slunce nad mořem na Kypru

Strach z cestování do Turecka, Egypta či Tuniska kvůli obavám z bezpečnosti opadá. V létě se tyto země vrátily mezi...

Najdete na iDNES.cz