Brno bude klíčové město IBM

Přední počítačová firma IBM postaví v Brně jedno z hlavních světových center služeb pro své zákazníky, odkud bude dohlížet na počítačové sítě firem v zemích západní, střední a východní Evropy. Firma ve svém brněnském středisku zaměstná několik stovek lidí s vysokou kvalifikací, zejména bakalářů a inženýrů se specializací na výpočetní techniku. Výše investice se podle důvěrných informací pohybuje v řádech několika stovek milionů korun.

To je sice v porovnání v největšími projekty výrobních podniků v zemi poměrně malá částka, v sektoru služeb spojených s moderními technologiemi však jde o velmi významný počin i v celoevropském měřítku.

"Projekt je přínosem hlavně vzhledem ke kvalitě vytvořených pracovních míst. Umožní získat v tuzemsku práci odborníkům za vysoce nadprůměrné mzdy," uvedl šéf agentury pro podporu zahraničních investic CzechInvest Martin Jahn.

Podobné investice stojí za dlouholetým hospodářským růstem Irska a oživením ve Skandinávii. Investici firmy IBM vůbec jako první v oblasti moderních služeb zřejmě již ve středu podpoří vláda udělením daňových a dalších pobídek.

Předkladatel projektu, ministerstvo průmyslu a obchodu, navrhuje pro firmu poloviční úlevu na dani z příjmu právnických osob na dobu deseti let. Další příspěvky pak firma získá na školení zaměstnanců.

Tisková mluvčí IBM pro Českou republiku Michaela Tichá se k záměru firmy blíže nevyjádřila. "Podrobnější informace zveřejníme v polovině příštího týdne," uvedla pouze. IBM bude podle dostupných informací z Brna spravovat počítačové sítě zákazníků, kteří pracují s jeho počítači a softwarem. Zároveň bude společnost na základě požadavků instalovat nové programové vybavení.

Firma si nové centrum vybírala z několika lokalit ve střední Evropě a hlavním favoritem pro získání projektu bylo kromě České republiky zejména Maďarsko, kde IBM vyrábí díly počítačů.

Zástupci brněnského Vysokého učení technického již s představiteli IBM jednali a na základě žádosti firmy přizpůsobí výuku v některých oborech požadavkům investora. "Firma bude přispívat kvalitním studentům na stipendia," sdělil prorektor VÚT Josef Jančař.

Univerzita zároveň od školního roku 2002/2003 hodlá otevřít novou fakultu informačních technologií. Středisko služeb IBM bude sídlit v brněnském technologickém parku přímo naproti vysoké škole.

Po firmě IBM má letos pobídky pro projekty z oblasti služeb spojených s moderními technologiemi získat nejméně další trojlístek firem a celkem by tato první vlna nových investic měla během příštích let dát práci několika tisícovkám lidí.

Dalším vládou podpořeným investorem bude po IBM podle všeho firma GMC Telecommunications, která dodává software mobilním operátorům a v Praze chce zaměstnat 200 lidí.

První střediska zákaznických služeb nebo vývojová centra už zemi vyrostla v minulých letech, kdy vláda tyto investory ještě nepodporovala. Britská společnost Logica již několik let má v Praze tým, který pracuje na projektu zrychlení komunikace mezi mobilními telefony.

Od loňského února funguje v Praze pobočka firmy Hewlett-Packard, která navrhuje sestavuje počítačové systémy pro klienty z Evropy, Afriky a Blízkého východu.

"Pracovali jsme třeba pro Kuvajtskou národní banku, velké ropné koncerny v Saúdské Arábii či centrálu Philipsu. Největší zakázka měla hodnotu čtvrt miliardy dolarů," uvedl nedávno manažer centra Vladimír Vágner.