Gordon Brown

Gordon Brown | foto: AP

Brown chce z G20 mít hlavní poradní orgán ekonomiky

  • 0
Skupinu G8 by měla v roli hlavního poradního orgánu světové ekonomiky vystřídat skupina zemí G20. Myslí si to britský premiér Gordon Brown před začátkem summitu skupiny největších ekonomik světa G20 v Pittsburghu.

"G20 převezme větší úlohu v hospodářské kooperaci, než jakou měla v minulosti G8," prohlásil Brown před zasedáním Rady bezpečnosti OSN. Podle jeho návrhu by se skupina měla scházet pravidelně. V příštím roce by se předsednickou zemí měla stát Jižní Korea.

Zároveň také naznačil, že by na summitu rád přednostně projednával otázky světové obchodní nerovnováhy. To navrhuje především prezident USA Barack Obama.

Britský premiér dále podpořil požadavek Spojených států, aby Čína zvýšila dovozy do své země. Toto opatření by mělo omezit čínské obchodní přebytky a zároveň snížit deficity velkých průmyslových zemí, jako je právě Velká Británie nebo Spojené státy americké.

Merkelová chce regulovat bankéře

Německá kancléřka Angela Merkelová naopak před svým odjezdem na summit vyzvala, aby se jednání zaměřila především na reformy finančního sektoru včetně odměn bankéřů. "Pittsbugh rozhodne, zda téma regulace finančních trhů zůstane ústřední otázkou. Pro nás to je na summitu to nejdůležitější," prohlásila kancléřka.

Merkelová vyzvala politiky k tomu, aby se odhodlali dělat věci, kterým banky nebudou tleskat. Odborníci ale namítají, že banky fungovaly spíše jako prostředníci. Skutečné kořeny krize pak vězí v zásazích vlád, regulačních orgánů a centrálních bank, které podporovaly levné úvěry.

S názorem, že zásahy proti platům bankéřů další krizi nezabrání, souhlasí i list The Wall Street Journal. Neexistuje totiž žádný důkaz, že za krizi mohly. Podle deníku tak slova na adresu platů bankéřů mají sloužit spíš jako zástěrka pro vlastní viny.

,