Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Brusel chce dál chránit Evropu před čínskou obuví, ČR je proti

  • 55
Evropská komise se chystá příští měsíc navrhnout prodloužení antidumpingových cel na dovoz čínské obuvi. Rozhodnutí podporují výrobci obuvi, avšak většina z 27 členských zemí EU, včetně České republiky, je proti. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zdroje z diplomacie i průmyslu.

Komise by však tentokrát měla navrhnout prodloužení cel pouze o dva roky místo obvyklých pěti let. Cla by se také nemusela platit na dětskou a sportovní obuv.

EK doufá, že tímto kompromisním návrhem se jí podaří odvrátit "obuvnickou válku" a další případné problémy v obchodním vztahu s Čínou. Návrh má předložit členským zemím 22. října. Cla na obuv z Vietnamu budou podle zdrojů zřejmě zrušena.

Evropská unie navrhla v roce 2006 na dva roky zavedení cel na čínskou obuv ve výši 16,5 procenta a deset procent na obuv z Vietnamu. Výrobci v EU obvinili vlády obou zemí, že nepoctivě podporují své levné výrobce obuvi, takže jim evropské firmy nemohou konkurovat.

Brusel pak přechodně uvalil cla znovu loni v říjnu s platností do přezkoumání situace na trhu, přestože většina členských států byla proti a Peking pohrozil stížností u Světové obchodní organizace.

Při rozhodování o zavedení cel se většinou země v EU rozdělí na dva tábory. Část zemí podporuje volný obchod, část se však obává levné konkurence, která by mohla ohrozit domácí výrobce.

Okamžité zrušení cel ještě před hlavním předvánočním obdobím podle diplomatů EU podporují Rakousko, Belgie, Británie, Česká republika, Kypr, Dánsko, Estonsko, Finsko, Německo, Irsko, Lotyšsko, Lucembursko, Malta, Nizozemsko a Švédsko.

Naopak Itálie, Španělsko, Francie a Polsko, kde má výroba obuvi silné postavení, chtějí cla zachovat.

Zavedení takzvaných "definitivních cel" je na pět let. Vzhledem k citlivosti případu Brusel navrhne kompromis na dva roky. Ten však musí schválit většina vlád EU a v platnost by vstoupil 3. ledna příštího roku.