Ilustrační snímek - polostátní energetická firma ČEZ.

Ilustrační snímek - polostátní energetická firma ČEZ. | foto: iDNES.cz

Brusel nejspíš bude vyšetřovat ČEZ kvůli zneužití dominance

  • 5
Evropská komise nejspíš příští týden zahájí vyšetřování českého energetického gigantu ČEZ kvůli zneužití dominantní pozice na trhu. Inspektoři komise už v sídle české firmy před téměř dvěma lety provedli razii. Ve hře je začátek řízení pro podezření ze zneužití dominantního postavení, anebo kartelu.

Bruselský antimonopolní úřad dokončuje vyšetřování tuzemského energetického kolosu ČEZ. "Rozhodnutí je na spadnutí. Termín, dokdy má být na stole případný návrh na zahájení správního řízení, je konec června," uvedl zdroj blízký vyšetřování. A pro ČEZ to podle informací MFDNES zatím nevypadá nijak růžově - vše spíše směřuje k tomu, že správní řízení zahájeno bude.

Důvodem by údajně mohl být postup ČEZ, který vedl zjednodušeně řečeno k zabránění vstupu konkurenta na český trh výroby elektřiny. Výsledkem případného řízení by mohla být vysoká pokuta nebo nařízení prodeje části majetku firmy. ČEZ ale také může dokázat, že nic nespáchal.

Bruselský antimonopolní úřad odmítl cokoliv kolem kauzy komentovat. "Až komise rozhodne, vydáme tiskovou zprávu," shrnula odpovědi na všechny otázky María Madrid-Pina z tiskového oddělení.

Stručný byl i ČEZ. "Komise dosud všechny kontroly v oblasti energetiky neukončila již v neformální části, ale nechala je nejprve přejít do formálního správního řízení. Nejednalo by se tedy v našem případě o žádné překvapení, ale spíše o běžný postup," říká mluvčí ČEZ Eva Nováková. Zároveň zdůraznila, že správní řízení neznamená automaticky obvinění z nekalosoutěžního jednání, ale jen prostor pro další, podrobnější rozbor celé situace.

Šetření vede bruselská komise už od listopadu 2009, kdy její úředníci v kancelářích ČEZ, její dceřiné firmy Severočeské doly a finanční skupiny J&T udělali razii. Od té doby analyzovali dokumenty a sbírali další informace, například opakovaným zasíláním dotazníků.

Podle informací MF DNES byla fáze zkoumání a sbírání důkazů v kauze už ukončena. Nyní se připravuje návrh dalšího postupu, který půjde do tzv. kolegia komisařů, které ho zřejmě začátkem července v podstatě jen formálně schválí. "Ano, takový je postup. Žádné informace ale nemáme," uvedl člen kabinetu českého eurokomisaře Štefana Fülleho Pavel Bouda.

Kvůli dalšímu postupu se také podle informací MF DNES sešli už minulý týden lidé z bruselského antimonopolního úřadu se svým nadřízeným, komisařem pro konkurenci a místopředsedou Evropské komise Joaguínem Almuniou.

Ve hře je i vyšetřování v ČEPS

Nejpravděpodobnější varianta podle zdroje blízkého komisi je tedy zahájení řízení s ČEZ, a to kvůli údajnému "bránění vstupu nového soutěžitele na český energetický trh". Pokud by to tak bylo, jsou ve hře údajně dvě takzvané skutkové podstaty: podezření na zneužití dominantního postavení, anebo kartel. Ve druhém případě by se pak zřejmě vedlo šetření i ve státním správci přenosových sítí ČEPS.

Uněj si totiž ČEZ v minulosti zarezervoval tak velkou kapacitu na připojení svých vlastních elektráren, že jiné projekty neměly šanci získat povolení ČEPS na připojení.

Postup vadil hlavně těžební firmě Czech Coal finančníka Pavla Tykače, která má projekt na výstavbu uhelné elektrárny v lokalitě severočeských Počerad. Původně ho připravovala společně s německým energetickým kolosem E. ON.

Jenže ve stejném místěmá uhelnou elektrárnu i ČEZ a navíc si tam zarezervoval připojení velkého plynového zdroje, takže se tam nic jiného nevejde. "O postupu šetření nemáme žádné informace. Ale asi v březnu jsme od bruselského úřadu dostali další dotazník, v němž se nás na tento projekt ptali," sdělil Luboš Pavlas, šéf Czech Coalu.

Dotazník přišel i do ČEPS. "Nemůžu sdělovat konkrétní otázky, ale můžu říct, že převážně šlo o principy našeho fungování," uvedl šéf ČEPS Vladimír Tošovský.
Právě Czech Coal stál také pravděpodobně za původní stížností, jež předcházela razii. Jejím hlavním důvodem ale měla být účast ČEZ na koupi skupiny International Power Opatovice (IPO) v létě 2009. Skupinu s dvěma velkými uhelnými teplárnami, o niž měl zájem právě i Czech Coal, tehdy koupila finanční skupina J&T. Transakci však provázely zvláštní dohody o budoucím rozdělení majetku a zřejmě i možném dalším postupu na trhu s uhlím.