Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Brusel prošetřuje ČEZ kvůli zneužití dominance, hrozí miliardová pokuta

  • 16
Evropská komise začala vyšetřovat polostátní ČEZ kvůli podezření z omezování konkurence na českém velkoobchodním trhu s elektřinou. Komise podezřívá ČEZ, že shromažďoval kapacity v přenosové síti, aby zabránil vstupu konkurenční společnosti na trh.

Pokud by Brusel firmě prokázal vinu, hrozila by jí pokuta v řádu desítek miliard korun a nebo prodej části majetku.

Skupina ČEZ je přesvědčená, že se ničeho nedopustila. "Ještě dlouho před tím, než proběhla první inspekce komise v roce 2009, již byly podepsány závazné smlouvy na dodávku technologie i plynu. Získali jsme navíc, a to ještě v předstihu oproti původnímu plánu, všechna povolení a na jaře letošního roku se plně rozběhly práce na výstavbě paroplynového bloku v Počeradech," sdělila mluvčí ČEZ Eva Nováková. To vše podle ní dokazuje, že rezervace přenosové kapacity nebyla spekulativní, ale souvisela s projektem firmy.

Zahájení formálního řízení podle komise neznamená, že existují důkazy o tom, že ČEZ předpisy porušil. Znamená to pouze, že komise bude tuto věc prošetřovat přednostně.

Komise se o ČEZ zajímá už přes rok

Brusel začal podezřívat ČEZ z omezování konkurence už v roce 2009, kdy inspektoři komise provedli v sídle firmy razii. Vedle ČEZ prověřovali také společnost Energetický a průmyslový holding, kterou spoluvlastní finanční skupiny PPF a J&T a Daniel Křetínský. Tuto firmu ale Evropská komise nevyšetřuje.

Podle dřívějších informací MF DNES se měl český energetický gigant provinit tím, že si údajně u správce českých přenosových sítí ČEPS rezervoval tak velkou kapacitu pro připojení vlastních elektráren, že jiné projekty neměly šanci získat povolení ČEPS na připojení. To vadilo především těžební společnosti Pavla Tykače Czech Coal, která má projekt na výstavbu uhelné elektrárny v lokalitě severočeských Počerad.

Evropská komise naopak pode ČEZ vyvrátila nařčení z manipulace trhu s elektřinou a uhlím, kterou podle firmy šířila konkurence. Razie z roku 2009 se týkala právě údajného omezování obchodu s hnědým uhlím a zmíněné neprokázané manipulace s cenami.

,