(Ilustrační foto;)

(Ilustrační foto;) | foto: Dan Materna, MAFRA

Prostě to zregulujeme. Bruselské předpisy jdou na hranici zákonů fyziky

  • 888
Prodejci elektroniky nakupují od výrobců a distributorů poslední neúsporné vysavače. Ty po rozhodnutí Evropské unie časem zmizí i z regálů obchodů. Požadavky na vysavače nejsou ojedinělým gestem Evropské komise. Ta už přes deset let upravuje parametry, jež v rámci „ekodesignu“ musí výrobci spotřebičů dodržet. Ti však varují, že unijní legislativa jde na hranici fyzikálních zákonů.

„Stejně jako u prvního nařízení Evropské unie, které omezilo příkon vysavačů na šestnáct set wattů, očekáváme výraznou vlnu zvýšení zájmu o koupi vysavačů splňujících starou normu,“ předjímá vývoj mluvčí sítě Euronics Lenka Mastešová.

Výkonné vysavače skončí, velí směrnice. K mání budou úsporné, ale dražší

Příkon však není jediným parametrem, který Brusel zavelel zlepšit. Výrobci museli upravit i schopnost odstraňování prachu na koberci, rovné podlaze nebo maximální hladinu hluku vysavačů. Ta může dosáhnout nejvýše osmdesáti decibelů. Hodnota jen o pět decibelů nižší se dá přirovnat k hlučné silnici, šedesát decibelů odpovídá hlasitosti řeči.

Požadavky na vysavače nejsou ojedinělým gestem Evropské komise. Ta už více než deset let upravuje parametry, které v rámci takzvaného ekodesignu musí výrobci spotřebičů dodržet. Došlo už na set top boxy, televize, chladničky, pračky i myčky. Výrobci to někdy přijímají s nevolí, jindy jim přísnější normy nevadí, protože se sami v oboru, kde je velká konkurence, předhánějí v inovacích.

Respektují nařízení EU fyzikální zákony?

Podle Radka Hacaperky, šéfa Sdružení evropských výrobců domácích spotřebičů, jde někdy legislativa na hranu fyzikálních zákonů. Má za to, že namístě je další zpřísnění norem u praček, chlazení nebo myček, ale mnohem menší prostor už je například u trub, odsavačů nebo právě u vysavačů.

Jak uspěly vysavače s omezeným příkonem v testu

„Zajistit funkčnost vysavačů a zároveň dodržet legislativu už stálo výrobce výrazné úsilí a spoustu investic. Částečně se to mohlo promítnout do cen. A bylo nutné docílit výsledků na hranici fyzikálních zákonů, což někdy tvůrcům evropské legislativy nedochází,“ říká. Za jeden z důvodů označil fakt, že o návrzích ve finále rozhodují především politici, a nikoli odborníci.

Hlinský výrobce ETA tvrdí, že na hranici fyzikálních zákonů ve vývoji ještě není. Připouští však, že vývoj je náročnější než dřív, spolyká hodně peněz i času a vývojáři firmy se prakticky nezastaví.

Snížení příkonu znamená pro výrobce vyvinout účinnější motor, ale také zajistit lepší odsávání. Právě to je podle produktového manažera Martina Jahody největším oříškem.

„Vysavač se sedmisetwattovým motorem dokáže vysát prach účinněji než mnohé vysavače s motorem dva tisíce wattů. Záleží totiž nejenom na příkonu, ale hlavně na hubici,“ říká. Vývoj efektivnější konstrukce hubice, konkrétně sacího kanálu, při zachování „lehkosti“ pohybu s hubicí je podle něj výzvou. „Tady mají všichni výrobci stále prostor ke zlepšení,“ myslí si.