K základnímu půlmilionovému platu si nový český eurokomisař Štefan Füle přičte dvacet tisíc korun, i kdyby nechtěl. Komise na tom trvá.

K základnímu půlmilionovému platu si nový český eurokomisař Štefan Füle přičte dvacet tisíc korun, i kdyby nechtěl. Komise na tom trvá. | foto: David Neff, MAFRA

Brusel si zvýší platy, hlasy kritiků slábnou

  • 11
Předseda Evropské komise José Barroso přišel s tím, že chce zvýšit všem 38 tisícům euroúředníků plat příští rok o 3,7 procenta. Jinak prý poprvé po 18 letech hrozí stávky.

Každé navýšení musí schválit 27 členských zemí a hned, když na konci listopadu oznámil diplomatům členských zemí, ať to vyřídí doma, uslyšel nespokojené mručení, diplomatický projev velkého nesouhlasu.

Je to další z bruselských paradoxů, které podtrhují nohy těm, kdo chtějí dělat reklamu Evropské unii. Více než rok Brusel hlásá zemím střídmost, kárá za velké deficity státních rozpočtů, střádá peníze pro masově propuštěné a hledá miliardy na pomoc zemím v nouzi.

Platy v eu  

– jednou ročně se zvedá
   podle růstu platů
   státních úředníků
osmi
   vybraných zemí: Belgie, 
   Británie, Francie, Itálie,
   Lucemburska, Německa,
   Nizozemska a
   Španělska.

   Do hry vstupují také
   místní ceny v Bruselu
   kde sídlí většina 
   euroinstitucí, a jejich
   růst.

 - navýšení platu musí
   schválit vlády 27
   členských zemí
. Asi
   vážně "musí". Velké
   výhrady mělo ještě
   před dvěma týdny 15
   zemí, teď už zbylo pět
   kritiků, mezi nimi Česko.
   Troufnou si dát platy k
   soudu? Právníci jim radí,
   ať to nedělají.

Kritici se stahují

Vznikla skupina 15 ostrých kritiků, včetně Česka, Rakouska nebo Švédska. Rakouská ministryně veřejné správy Gabriele Heinisch-Hoseková kritizuje návrh, který se jí zdá při ekonomické krizi a rostoucí nezaměstnanosti "totálně nemyslitelný". "Nulový růst by více odpovídal skutečnosti," citovaly ji agentury.

Skupina těch, kterým se návrh nelíbí, však mizí před očima. Podle včerejších informací českých diplomatů je kolem toho "velký tlak", a tak zbylo jen pět zemí a Česko je mezi nimi.

Viděno očima právníka, má Barroso pravdu. Mluvčí Evropské komise Valerie Rampiová ho hájí. "Komise o tom, zda zvednout nebo snížit platy zaměstnanců, samovolně nerozhoduje," řekla v reakci na dotazy novinářů.

Platy rostou podle schváleného vzorce. "Respektujeme právo, které schválila Rada (členské země) v regulích o zaměstnancích," podotkla.

V unijních dokumentech se platy mění podle pohybu platů státních zaměstnanců osmi velkých zemí (jsou vyjmenovány v boxu nahoře). A některé z nich holt státním zaměstnancům platy zvedají.

Jenže v době největší finanční krize od války je to studená matematika a vítězství nad selským rozumem, které ochromí pověst Unie, i kdyby každý úředník měl dostat příští rok jen dvě eura k platu navíc.

V době, kdy si snižuje plat i irský premiér o 14 procent, aby chudnul s lidem, a v Rumunsku čekají na pokladnu Mezinárodního měnového fondu, vypadá rozhodnutí bruselské centrály nepatřičně. Snižování mezd irské vlády výstižně pojmenoval irský ministr pro Evropu Dick Roche: "Když lidem říkáme, že to bude bolet, musí to bolet i nás."

Zmrazit platy státních zaměstnanců od policistů po učitele musely kvůli nedostatkům peněz v rozpočtu i Řecko, Maďarsko a pobaltské země, zejména Lotyšsko, které před hrozícím bankrotem srazilo platy státních zaměstnanců o třetinu.

José Barroso.

Předseda Evropské komise José Barroso

"Jak to mají premiéři vysvětlit svým voličům?" ptali se diplomati Barrosa. Ten však předložil právní analýzu a ta jde ve prospěch zvýšení platů. Navíc, včera se domluvili zaměstnanci Evropské rady, že budou stávkovat pár hodin příští pondělí, když v budově budou zasedat ministři zemědělství.

Do Vánoc se ukáže, jak to dopadne. Ale šance, že některá země neschválí Barrosův návrh, je nízká. Musela by se soudit.

Výše platů má mnoho kritiků, sumy na výplatnicích postupně rostou – vždy se schválením členských zemí. Princip dobrých odměn vyplýval z toho, že země chtěly mít v Bruselu schopné úředníky. Proto také procházejí obtížnými testy.

Platy se pohybují v 16 tabulkách od 50 tisíc do 500 tisíc korun hrubého. Na nejvyšší plat dosáhnou eurokomisaři. Europlaty se vyplácejí z evropského rozpočtu, do kterého každá země posílá zejména vybraná
cla placená při dovozu do Unie a část vybrané daně z přidané hodnoty.