Brusel varuje před veřejnými deficity

Zástupci Evropské komise jsou znepokojeni zvyšujícím se schodkem českého státního rozpočtu a také zápornou platební bilancí. Oba jevy kladou dávají za vinu chybám české vlády, kterých se dopustila během transformace. Pokud se situace nezlepší, odrazí se v letošního hodnotící zprávě komise, která bude schválena v listopadu.
Bruselu se nelíbí také odchod vicepremiéra Pavla Mertlíka z funkce ministra financí. Mertlík byl v unii považován za ekonomického odborníka.

Cena za ekonomické oživení v České republice je příliš vysoká, vzkázala bruselská administrativa Praze. V tomto týdnu je to po misi Mezinárodního měnového fondu už druhé varování před dalším zvyšováním zadlužení státu.

Předseda komise Romano Prodi ani komisař pro rozšíření EU Günter Verheugen zatím odmítají spekulovat o tom, zda bude Česko ve zprávě zařazeno mezi fungující tržní ekonomiky.

Mertlíkův odchod je předvolební politikaření, míní EU
"Vzniká pocit, že s blížícími se volbami bylo pro technokrata Mertlíkova typu stále obtížnější udržet kurs. Česká vláda si umožněním jeho odchodu v očích Evropské komise nepomohla," komentoval výměnu ministrů financí nejmenovaný činitel EU.

Mertlík měl v Bruselu dobrou pověst a v jeho odchodu spatřují evropští analytici předvolební politikaření, které může ohrozit důvěru investorů a výsledky ekonomiky.

Zdroj připomněl, že v unii není běžné, aby ministra financí vytlačili kolegové v kabinetu a aby ho premiér nechal padnout. Značí to prý, že není vůle, aby hrál rozhodující úlohu, která mu přísluší.

"Mertlíkův odchod je interpretován velmi nepříznivě. Měl pověst dynamického technokrata s nápady, podporu mezinárodních finančních institucí a Evropské komise," prohlásil Luc Bernard, profesor ekonomiky na Katolické univerzitě v Nové Lovani a spolupracovník Evropské komise.

Grégrův třesk českou pověst nezlepší
"Naopak ministr Miroslav Grégr se svým nápadem velkého třesku vyvolává dojem, že chce před volbami vdechnout české ekonomice falešnou dynamiku. V době vysokého rozpočtového deficitu to působí velmi nedobře a negativně," dodal Bernard.

Grégrův projekt považuje za předvolební vymývání zraku. Domnívá se, že správně by měl vyvolat ostražitou reakci centrální banky a zpřísnění měnové politiky. "Výsledkem může být nula - a ještě vyšší deficit."

Stav veřejných financí komisi skutečně znepokojuje. Popírá přitom, že by se snažila českou ekonomiku poměřovat maastrichtskými kritérii pro zavedení eura, ale zajímají jí spíš příčiny deficitu.

"Komise není oslepena deficitem samotným, ale tím, že roste nikoli kvůli velikým státním investicím, ale v důsledku nedostatku strukturálních reforem, zejména systémů důchodového a sociálního zabezpečení," uvedl zdroj blízký komisi.

,