Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Brusel vyšetřuje Česko kvůli vysokému schodku

  • 826
Evropská komise zahájila s Českou republikou řízení kvůli nadměrnému rozpočtovému schodku. Deficit totiž letos překročí stanovenou hranici tří procent HDP, a pokud Česko veřejné finance nenapraví, bude ho za to Komise nepříjemně popotahovat. Jako zemi stojící mimo eurozónu mu však sankce nehrozí.

"Mohu potvrdit, že dnes ten proces začal. Je vyšetřováno devět států," řekl iDNES.cz mluvčí zastoupení Evropské komise v Česku Martin Stašek.

Za zhoršení veřejných financí v celé EU může především současná hospodářská krize.

Vedle Česka a Slovenska je kvůli nadměrnému státnímu rozhazování vyšetřováno také Rakousko, Belgie, Německo, Itálie, Portugalsko, Nizozemsko a Slovinsko.

Kdy komise jedná

Postup při nadměrném schodku je ustanoven ve Smlouvě o založení Evropského společenství, je tedy závazný pro všechny členy EU. Přesná kritéria (schodek nesmí převýšit 3 % HDP a státní dluh 60 % HDP) jsou nastavena v později přijatém Paktu stability a růstu.

Komise sleduje vývoj deficitu průběžně a postup zahájí ve chvíli, kdy dospěje k názoru, že rozpočet členského státu překročí stavené hranice deficitu či dluhu.

Pakt vznikl proto, aby omezoval rozhazovačné tendence členů evropské sedmadvacítky.

Česká republika má na rozdíl od ostatních osmi provinilců jednu výhodu - za nadměrný schodek jí nehrozí žádná sankce. "Je to proto, že není členem eurozóny," vysvětlil navečer Stašek. Celý den totiž podle něj nebylo jasné, zda se na český stát hrozba pokuty vztahuje.

Nepříjemného popotahování a vysvětlování si však čeští úředníci před bruselskou administrativou užijí i tak dostatek. Evropská rada bude řadu měsíců zkoumat, proč se jednotlivé státy provinily, a pak jim doporučí způsob, jakým by se mohly nadměrného schodku zbavit. "A teprve když opatření nesplní, přichází na řadu pro země eurozóny úvaha o sankcích," vysvětlil Stašek.

Sankce: běh na dlouhou trať

Řízení za nadměrný schodek má od svého vzniku řadu odpůrců. Největší bouře kvůli němu vznikla v roce 2002, kdy Komise navrhla penalizovat Francii a Německo, tedy zakladatelské státy.

Členské státy se v té době rozdělily na zastánce stávajících pravidel a na jejich kritiky. Diskuse skončily tím, že se pravidla Paktu v roce 2005 změnila. Byla například rozšířena o okruh výjimečných okolností, na které lze brát ohled při rozhodování zda zahájit proceduru nadměrného schodku. Prodloužily se i lhůty pro nápravná opatření.

Celý proces tak trvá dlouho. Dnes jím prochází dvacet členských zemí z celé sedmadvacítky. Od dob přijetí Paktu zatím nikdo žádnou sankci nedostal.

Blog: Evropská unie šikanuje ČR

Názor blogaře čtěte zde

České ministerstvo financí sice původně plánovalo, že rozpočtový deficit letos dosáhne 3,9 procenta HDP, ale v současnosti odhaduje propad hospodaření až na 5,5 procenta. Pokud by český parlament nebyl býval schválil takzvaný úsporný balíček, deficit by byl příští rok ještě vyšší, přesáhl by sedm procent a Česko by čekalo další nepříjemné vysvětlování. - čtěte Senátoři posvětili balíček, schodek klesne na 163 miliard

,